Z Ustrzyk Dolnych na Gromadzyń

Miejscowość: Ustrzyki Dolne w pobliżu: Sanok
max 653 m min 456 m
straighten 2.2km
timer 1h 4min
north_east 210m
south_east 19m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Długość trasy: 4 km (w dwie strony)

Czas przejścia: ok 1,5 godz. (45-60 min pod górę, 30 "z górki")

Krótki i łatwy rodzinny spacer w Ustrzykach Dolnych

Gromadzyń to niewielkie wzniesienie praktycznie w granicach miasta. Znane zapewne przede wszystkim narciarzom (na jego północnym stoku znajduje się stacja narciarska z wyciągiem krzesełkowym), jednak warto przespacerować się tu nie tylko zimą, ale także np. przy okazji zwiedzania Muzeum Przyrodniczego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Cały spacer zajmie nam nawet mniej niż 2 godziny.

Niebieski szlak na Gromadzyń

Jeśli starujemy z Rynku w Ustrzykach Dolnych musimy podejść pod pobliski Dom Handlowy Halicz i skręcić w ul. Kolejową. Jeśli wyruszamy z okolic dworca (ul. Dworcowa) przechodzimy kładką nad torami i skręcamy w prawo w stronę stadionu.

Przy stadionie idziemy wąską ścieżką tuż przy ogrodzeniu terenu ośrodka sportowego (nie asfaltową drogą, która wyprowadzi nas dosłownie i w przenośni w pole). Po okrążeniu stadionu wspinamy się przez niewielką łąkę w stronę lasu.

Na granicy łąki i lasu znajduje się odbicie do kirkutu, dawnego żydowskiego cmentarza.

Tu zaczynamy wspinaczkę dość stromą leśną ścieżką, jednak już po ok 15 min. dochodzimy do grzbietu i wędrówka staje się o wiele łatwiejsza. Po prawej otwiera się widok na osadę Równia.

Dochodzimy do szczytu Gromadzynia (górna stacja kolejki krzesełkowej) i jeśli to akurat zima... bardzo żałujemy, że jednak nie zabraliśmy na plecy nart ;) Jeśli trafimy tu w inną porę roku na rozległej łące rozkładamy koc piknikowy i podziwiamy widoki! Obecnie (2020 r.) trwają prace przy górnej stacji kolejki. Być może powstanie tu kiedyś punkt gastronomiczny, a wyciąg będzie działał całorocznie?

Dalej niebieski szlak schodzi do osady Równia. My wróciliśmy na Rynek tą samą drogą (ok. 30 min.). Jeśli po zejściu z powrotem pod Dom Handlowy Halicz podążymy dalej niebieskim szlakiem dojdziemy do Parku pod Dębami nad rzeką Strwiąż (alejki, ławki, plac zabaw).

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Bieszczady


Wczytuję komentarze ...
cancel