Wędrująca wydma "Patelnia" w Dźwirzynie - ścieżka piesza i rowerowa

w pobliżu: Dźwirzyno
max 9 m min 4 m
straighten 1.3km
timer 20min
north_east 5m
south_east 8m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu

Wydmy w Dźwirzynie

Plaże pomiędzy Dźwirzynem, a Grzybowem otaczają wydmy - to bardzo urokliwe miejsce. Znajduje się tu także wydma wędrująca zwana „Patelnią”, która przemieszcza się rocznie o ok. 2m w kierunku północno-wschodnim.Dawniej był zakaz poruszania się po wydmach, by je chronić. Obecnie nad wydmami prowadzi nas pieszo-rowerowa drewniana, szeroka, kładka. Przy wydmie hotel, lokal z leżakami i boisko do siatkówki. W upalny dzień uważajcie, by nie poparzyć stóp - wydma jest w pełnym słońcu, a piasek nagrzany jest tu, jak na patelni!

Plaża Patelnia w Dźwirzynie
Plaża Patelnia w Dźwirzynie

Szlak przez wydmy

Przez wydmy prowadzi nas drewniany pomost. Na szlaku mamy dwie widokowe platformy - jedna z widokiem na wydmę "Patelnia", druga, oszklona z widokiem na morze. Wprawdzie szlak przez wydmy jest oznaczony, jako rowerowy, ale jazda rowerem wymaga tu bardzo dużej ostrożności i rozwagi. Drewniana kładka stromo zjeżdża w dół, po deszczu jest śliska, na trasie zwłaszcza w sezonie spotkamy wiele spacerowiczów w tym biegające dzieci.

Plaża Patelnia w Dźwirzynie
Plaża Patelnia w Dźwirzynie
Platforma widokowa na wydmę "Patelnia"
Platforma widokowa na wydmę "Patelnia"
Przeszklona widokowa platforma na morze w Dźwirzynie
Przeszklona widokowa platforma na morze w Dźwirzynie

Bór bażynowy

Wał wydmowy porasta nadmorski bór sosnowy, zwany bażynowym (od krzewinki bażyny czarnej), która została posadzona tu w celu umocnienia wydm. Rosnące tu sosny są powyginane od silnych, sztormowych wiatrów - tworzą niezwykły krajobraz i mikroklimat.

Dojście do Dźwirzyńskiej Patelni
Dojście do Dźwirzyńskiej Patelni

Co to jest wydma i dlaczego wydmy "wędrują"?

Wydma to piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Powstaje, gdy nagromadzony piasek przedostaje się z plaży w głąb lądu. Niesiony wiatrem piasek natrafia na przeszkody (np. zarośla, głazy, nierówności gruntu) i zaczyna się gromadzić tworząc wydmę. Kształt wydmy zależy od wiejących wiatrów - w naszym klimacie powstają głównie wydmy paraboliczne, czyli w kształcie łuku, o ramionach skierowanych pod wiatr. Pod wpływem wiatru piasek na szczycie wydmy zaczyna się przesypywać z jednej strony wydmy, na drugą - wydma "wędrują" na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Największe wędrujące wydmy w Polsce możemy zobaczyć nad Bałtykiem w okolicach Łeby.

Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy
Słowiński Park Narodowy, ruchome wydmy
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Morze - zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel