Szczecin na jeden dzień - co warto zobaczyć?

w pobliżu: szczecin
max 21 m min 0 m
straighten 2.7km
timer 44min
north_east 27m
south_east 29m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń

Szczecin, położony u ujścia rzeki Odry do Morza Bałtyckiego uznawany jest za historyczną stolicę Pomorza Zachodniego. Jeżeli na zwiedzanie Szczecina macie zaledwie kilka godzin warto podejść na bulwary ciągnące się wzdłuż rzeki Odry - wejście na bulwary znajduje się tuż przy stacji PKP. Znajdziecie tu ławeczki, kawiarnie i miejsca do spaceru i wypoczynku.

  • bulwarami nad Odrą w ok. 20 minut dojdziecie do Rynku i Zamku Książąt Pomorskich
  • dojście do Wałów Chrobrego to ok 30 minut
  • dojście do Dzwigozaurów i na plażę na wyspie Grodzkiej - ok 45 minut

Bulwar Piastowski i Aleja Żeglarzy nad Odrą

To brukowany deptak i ciekawe miejsce wypoczynku zlokalizowane nad Odrą w centrum miasta. Przechadzając się wzdłuż drugiej co do długości rzeki w Polsce, można dostrzec rzeźby oraz płaskorzeźby nawiązujące do tematyki morskiej. Znajdziemy tu wiele urokliwych ławeczek oraz kawiarni. Aleja Żeglarzy ma pokazywać związki Szczecina z morzem oraz przedstawiać historię zachodniopomorskiego żeglarstwa i żeglugi. W tym miejscu upamiętniani są m.in. ludzie morza, legendarne żaglowce, jachty i statki.

Bulwar Piastowski to przede wszystkim miejsce wypoczynku, gdzie odpoczniemy i usiądziemy w kawiarni z widokiem na Odrę. Stąd odbywają się też turystyczne rejsy po Odrze.

Bulwar Piastowski
Bulwar Piastowski

Rzeźba „beczek szczecińskich” to nawiązanie do tradycji i odzwierciedlenie historii Szczecina, który swoje bogactwo w dawnych czasach zbudował m.in. na połowie śledzi.

Rzeźba „beczek szczecińskich”
Rzeźba „beczek szczecińskich”

Na Alei Żeglarzy wypina też swą dumną kocią pierś rzeźba kota Umbriagi – kota żeglarz to postać autentyczna. Kot Umbriaga żeglował kilka lat po Mare Dambiensis, czyli Morzu Dąbskim, jak żartobliwie nazywają Jezioro Dąbie szczecińscy żeglarze. 

Płaskorzeźby i rzeźba kota Umbriagi na Alei Żeglarzy
Płaskorzeźby i rzeźba kota Umbriagi na Alei Żeglarzy

Mozaika Mare Dambiensis, czyli jezioro Dąbie, po którym żeglował kot Umbriaga.

Aleja Żeglarzy
Aleja Żeglarzy

Rynek Sienny w Szczecinie

To główny plac staromiejski. Pierwsze wzmianki o Rynku w Szczecinie sięgają średniowiecza, kiedy to był głównym placem targowym i handlowym miasta - z tej epoki pochodzi także jego nazwa wywodząca się od odbywającego się na nim handlu sianem. W czasie II wojny światowej bombardowania alianckie spowodowały znaczne zniszczenia zabudowań rynku. W ostatnich latach Rynek w Szczecinie przeszedł wiele prac renowacyjnych i rewitalizacyjnych, które przywróciły mu dawny blask i uczyniły jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców i turystów. Niektóre budynki uzyskały wygląd zbliżony do tego sprzed zniszczeń wojennych, jak np. kamienica Moninów. 

Rynek Sienny w Szczecinie
Rynek Sienny w Szczecinie

Żeliwna pompa na Rynku Siennym w Szczecinie

Będąc na rynku warto zwrócić uwagę na znajdującą się tu żeliwną pompę - są one nieodłącznym elementem krajobrazu szczecińskich ulic. W Szczecinie jest ich około 100 takich pomp, ale tylko 28 jest zabytkowych. Można je rozpoznać po herbie Szczecina, koronie lub płomieniem wieńczącym całą pompę i głowie smoka, z której leci woda. Potocznie pompy zwane są "berlinkami", ze względu na swoje podobieństwo do pomp w Berlinie, które zamiast szczecińskiego Gryfa posiadają niemieckiego niedźwiedzia.

Brama Portowa

Kiedyś była to brama wejściowa do Szczecina - jest jedną z dwóch (obok Bramy Królewskiej) zachowanych do czasów współczesnych bram, będących pozostałością dawnych fortyfikacji. Brama Portowa jest ważnym miejscem historycznym w Szczecinie i charakterystyczną wizytówką miasta -  usytuowana jest pośrodku jednego z głównych węzłów komunikacyjnych centrum Szczecina. 

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie w przeszłości był rezydencją Gryfitów - władców księstwa pomorskiego i jednej z najdłużej panujących dynastii książęcych w Europie, której nazwa rodu została zaczerpnięta od gryfa. Uwagę przykuwa barokowy zegar z maszkaronem i wskazówka utkwioną w czubek nosa. Nad nim znajduje się błazen – rusza oczami, kłapie szczęką i uderza w dwa gongi. A nad popiersiem błazna kręci się kula w połowie złota, w połowie granatowa, która pokazuje fazy księżyca. Niektórzy mogą mieć problem, aby poprawnie odczytać odmierzany przez zegar czas - bowiem duża wskazówka pokazuje godziny, a mała – minuty.

Zamek Książąt Pomorskich
Zamek Książąt Pomorskich

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry.  Okazała, reprezentacyjna aleja spacerowa na biegnącym wzdłuż Odry nasypie.  w centralnej części Wałów wznosi się monumentalne Muzeum Narodowe.Na Wałach odbywają się Dni Morza i większość miejskich imprez takich jak koncerty czy pokazy sztucznych ogni.

Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego

Dźwigozaury

Szczecińskie Dźwigozaury, czyli trzy zabytkowe portowe dźwigi na terenie wyspy Łasztownii na stałe wpisały się w krajobraz miasta, stając się jedną z jego wizytówek. Łosztownia była dawniej zamkniętą wyspą portową -  dziś jest miejscem atrakcji i rekreacji. Dźwigozaury nocą są podświetlone i to właśnie wtedy wyglądają najefektowniej.

Dźwigozaury
Dźwigozaury
Dźwigozaury
Dźwigozaury

Wyspa Grodzka i plaża 

Wyspa Grodzka znajduje się w samym centrum miasta, naprzeciwko Wałów Chrobrego. To idealne miejsce żeby odpocząć, ale też spędzić czas aktywnie np. grając w siatkówkę. Znajduje się tu miejska plaża z leżakami, barami i widokiem na Wały Chrobrego. Na wyspie odbywają się liczne imprezy, nocne dyskoteki oraz kino pod chmurką.

Mostek prowadzący na wyspę Grodzką
Mostek prowadzący na wyspę Grodzką
Miejska plaża - wyspa Grodzka w Szczecinie
Miejska plaża - wyspa Grodzka w Szczecinie
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2024-05-01

Wiecej w regionie Szczecin


Wczytuję komentarze ...
cancel