Stacja Kowary - przejażdżka drezyną

Miejscowość: Kowary w pobliżu: Jelenia Góra
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych

Wizyta małego miłośnika kolei w Karkonoszach nie mogła się obyć bez Stacji Kowary (Stacja PKP), gdzie można pojeździć na prawdziwych drezynach ręcznych.

Poza sezonem jest czynna tylko w weekendy 10:00-18:00, lip sierp codziennie www.stacja-kowary.pl

Robimy sobie spacer wzdłuż budynku dworca i torów. ALBERT i TATA bawią się w pociąg, przestawiają zwrotnicę i kursują po torze w tą i z powrotem. Oglądamy też mini skansen kolejowy.

Największe wrażenie robi stary kolejowy żuraw zbudowany ok. 1905 r. Jego podstawowymi elementami są: kolumna, na której obraca się wysięgnica (ramie o stałym kącie nachylenia) i konstrukcja napędu. Kowarski żuraw oprócz możliwości podnoszenia i opuszczania ładunku o ciężarze do 800 kg, mógł ten ładunek obracać praktycznie o 360 stopni z wagonu na plac wyładunkowy. Ewenementem kowarskiego żurawia było to, że obsługiwało go 2 ludzi przy użyciu korb i przekładni zębatych. Jeden układ napędu służył do obracania urządzenia, a drugi do podnoszenia towarów. Dźwig zaopatrzony jest w hamulec taśmowy i zapadkę blokującą, które utrzymywały ładunek na stałej wysokości. W mini skansenie znajdują się również wagon towarowy do drezyny WM-5, samoczynna sygnalizacja przejazdowa i szafa przejazdowa.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel