Spacer deptakiem Kowar

Miejscowość: Kowary w pobliżu: Jelenia Góra
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych

Mały spacer po Kowarskim Rynku. Mijamy nowoczesną fontannę, której głównym elementem są rogate sanie służące dawniej góralom karkonoskim do transportu rożnego rodzaju towarów. ARCIU oczywiście ma chęć do niej wskoczyć. ALBERTA zaciekawił bardziej znajdujący się w pobliżu wagonik kolejowy wykorzystywany kiedyś w kopalni do przewozu urobku, to świadectwo dawnej górniczej historii Kowar. Mijamy klasycystyczny Ratusz i idziemy do kolejnej fontanny, o kamiennej i bardziej tradycyjnej formie.

Doskonale widać na niej herb miasta. MAMA i ALBERT przyglądają mu się bliżej. "Jakie zwierzę jest na herbie?" "Konik", "A jakie narzędzie jest nad konikiem?" "Młotek". Młotek jeżdżący konno bardzo rozbawił towarzystwo.

Nie śmiał się tylko TATA, który z pełną uwagą śledził nazwiska upamiętnione w Galerii Sław Kolarstwa Polskiego. Kolejne tablice są odsłaniane w tym miejscu co roku, by podkreślić związek Kowar z organizowanymi tutaj od lat zawodami kolarskimi (kolarstwo szosowe i terenowe, dla amatorów i zawodowych kolarzy). Najstarszą cykliczną imprezą jest organizowany od 1997 roku Kolarski Wjazd Kowary - Okraj. Wyścig rozpoczyna się przed ratuszem, a kończy na przełęczy na wysokości 1046 m n.p.m.

My tymczasem wędrujemy ul. 1 maja - kowarskim deptakiem, oglądając zabytkowe XVIII w. kamieniczki i tak kończymy wizytę w tym miasteczku.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Sudety


Wczytuję komentarze ...
cancel