face Ruchome wydmy na Mierzei Kurońskiej
Miejscowość: Juodkrantė w pobliżu: Kłajpeda
Kraj: Litwa  
Region:  Litwa

check_circle  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
check_circle  Trasa w słońcu
check_circle  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
Główną atrakcją Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej są wielkie ruchome wydmy.Najlepiej dojechać tu samochodem (prom z Kłajpedy). Wjazd na teren parku jest płatny (i to nie mało...) Taniej będzie wybrać się na wycieczkę rowerową.

Jadąc w stronę Juodkrantė po lewej stronie drogi znajdziemy niewielki parking z tablicą informacyjną. Stąd do wydm prowadzi ścieżka przez las.
Kiedy dojdziemy do granicy lasu najpierw wędrujemy wygodnym drewnianym pomostem. Dookoła krajobraz pustynno-księżycowy. Nie będzie to sam sypki piach, ale piaskowe góry porośnięte ciekawą roślinnością.Ostatni odcinek musimy przejść już po piasku. Na końcu czeka na nas widok na Zatokę Kurońską. Z niewielkiej wieży widokowej dojrzymy też przeciwległy brzeg Zalewu, a z drugiej strony: bałtycki brzeg mierzei.Na tablicach informacyjnych ciekawe rysunki przedstawiające ruch wydm i ich historię, w tym zasypane wioski rybackie.Ścieżka do przejścia nie jest długa (ok 1 km w jedną stronę), jednak ze względu na odcinek piaszczysty przejście w dwie strony zajmie nam ok. 1 godziny. Przez las i drewniany pomost przejedziemy wózkiem, jednak ostatnie 200-300 m to sypki piach.

Na parkingu nie ma punktów gastronomicznych, ani wc.

Więcej o miejscach, które odwiedziliśmy w czasie naszych wakacji na Litwie.
Autor: marfusza
Data dodania:2019-06-05


comments powered by Disqus
cancel