Prawym brzegiem Wisłoka – do kąpieliska Żwirownia

Miejscowość: Rzeszów
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
directions_bike  Trasa dla małych cyklistów, z wyłączeniem ruchu samochodowego
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
wc  Toaleta na trasie

Długość trasy: (Mostu Lwowskiego) 4,5 km

Czas przejścia: (od Mostu Lwowskiego) ok. 1,5 godz w jedną stronę

Trasa nadaje się na wycieczkę rowerową (bezpieczna asfaltowa ścieżka rowerowa bez ruchu samochodowego) lub na dłuższy spacer z wózkiem.

Spacer w najdłuższej wersji możemy zacząć już przy Moście Lwowskim (koniec ul. Piłsudskiego, początek Lwowskiej), lub w dowolnym innym miejscu. Wygodna rowerowa ścieżka prowadzi nas aż do Mostu Zamkowego. Jeżeli jesteśmy z wózkiem lub małym cyklistą wygodniej nam będzie w tym miejscu przejść na lewy brzeg – odcinek od Mostu Zamkowego do kładki pieszo-rowerowej to wąska, ziemna ścieżka a brzeg jest dość stromy.

Zanim wrócimy na prawy brzeg możemy zobaczyć pomnik flisaka, który przewoził kiedyś mieszkańców na drugi brzeg rzeki na drewnianej tratwie.

Kładką pieszo-rowerową wracamy na prawy brzeg, mijamy niewielki placyk zabaw przed zaporą (Most Karpacki). Aby przejść przez zaporę musimy przejść kawałek w lewo wzdłuż ulicy do skrzyżowania i przejścia ze światłami. Wracamy do zapory i ścieżki rowerowej wzdłuż Zalewu Wisłoka. W tej części znajdziemy trochę cienia. Mamy tu też najlepszą okazję na spotkanie łabędzi i kaczek. Wkrótce docieramy do dużego placu zabaw nad Jeziorem. Tuż obok znajduje się kąpielisko Żwirownia (piaskowa plaża, wstęp płatny).

Na trasie znajdują się nieliczne ławeczki (przy placu zabaw przed Zaporą i na końcu trasy) – lepiej zabrać koc piknikowy.

Do atrakcji można zaliczyć: kłódki zakochanych na kładce pieszo-rowerowej, możliwość obserwacji i karmienia kaczek i łabędzi (głównie nad Zalewem), duży plac zabaw na końcu trasy.

Spacerując brzegiem rzeki możemy opowiedzieć dzieciom legendę o tym jak Wisłok uratował królową Jadwigę lub autentyczną opowieść o sądzie na czarownicach.

Powrót tą samą drogą.

Na trasie znajduje się restauracja z kącikiem zabaw dla dzieci ( Restauracja Nad Zalewem), toaleta toi-toi przy placu zabaw na końcu trasy.

Pokaż Większy widok mapy

Most Zamkowy i Zamek Lubomirskich
droga od zapory w stronę Żwirowni
zalew na Wisłoku
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel