Mury Obronne Warszawa - spacer murami miasta

Miejscowość: Warszawa
max 104 m min 98 m
straighten 0.6km
timer 10min
north_east 13m
south_east 19m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie
wc  Toaleta dla osób niepełnosprawnych na trasie

Dlaczego wokół miast budowano mury obronne? 

Odpowiedź nie powinna nawet najmłodszym sprawić większego problemu - wszak nasuwa ją już sama ich nazwa. Mury broniły miasto przed napaściami wrogów. W miarę wzrostu znaczenia miasta jego fortyfikacje były stopniowo wzmacniane - dawną Warszawę otoczył podwójny pierścień ceglanych murów, których konstrukcję wzmacniały baszty ułatwiające obserwację i ostrzał nieprzyjaciela. Na początku, około 1300 roku, miasto ochraniały umocnienia obronne w postaci wałów z gliny i piasku. Wiele wieków później powstawały ceglane mury na fundamencie z kamieni. 

Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa

Otwory strzelnicze, baszty i zęby 

Spacerując wzdłuż murów możemy pozaglądać w otwory strzelnicze, baszty. oraz przyjrzeć się blankowaniu, czyli zakończeniu murów charakterystycznymi zębami, które ułatwiały zarówno ostrzeliwanie wroga, jak i unikanie ostrzału.

Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa
Mury obronne Warszawa

Barbakan w Warszawie

Barbakan to murowana, okrągła budowla wysunięta przed mury. Prace rekonstrukcji Barbakanu przerwała II wojna światowa. W jej trakcie budowla uległa zniszczeniu i została odbudowana razem ze starym miastem. 

Mury obronne Warszawa - Barbakan
Mury obronne Warszawa - Barbakan

Pomnik Małego Powstańca

Opowieści o walczących z bronią w ręku dzieciach w Powstaniu Warszawskim to nieprawda. Oczywiście wiele starszych chłopców chciało podjąć taką walkę, ale nie było na to zgody dowództwa. Jednak dzieci także byli uczestnikami powstania - pomagali przy budowie barykad, roznosili pocztę, dostarczali rannym żołnierzom opatrunki i środki sanitarne lub pracowały w kuchniach polowych. W płonącym, oblężonym mieście głównymi drogami stały się kanały - to właśnie starsze dzieci, młodzież i dorośli o krępej budowie ciała kanałami przenosili listy, leki, opatrunki oraz byli przewodnikami kanałowymi.

Mury obronne Warszawa - Pomnik Małego Powstańca
Mury obronne Warszawa - Pomnik Małego Powstańca

Średniowieczne mury i pomnik powstańca? - coś tu nie gra...

Ja zadałam córce bardzo kłopotliwe pytanie - dlaczego Warszawa, która miała tak potężne obwarowania została tak doszczętnie zniszczona podczas wojny? - Tak, wredna mama ze mnie :) Pomogła podpowiedź w postaci trochę innego pytania - dlaczego współcześni żołnierze nie noszą zbroi i kiedy oraz dlaczego przestano jej używać? Dopiero wtedy moja siedmiolatka zrozumiała, że mury obronne dotyczyły zupełnie innego okresu czasu, gdy sposób walki i napaści był zupełnie odmienny od walk i nalotów prowadzonych w czasie II wojny światowej.

Pomnik Warsa i Sawy

Przy końcu murów pomnik rybaka Warsa i jego żony Sawy, którzy według prastarej legendy założyli rybacką osadę nad Wisłą, która potem stała się miastem - Warszawą.

Pomnik Warsa i Sawy
Pomnik Warsa i Sawy
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Warszawa


Wczytuję komentarze ...
cancel