Diable Skały w Bukowcu niedaleko Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
w pobliżu: TarnówRezerwat Diable Skały to zespół skałek piaskowca ciężkowickiego o ciekawych kształtach i formach położonych w cienistym lesie - dużo mniej znany i mniej popularny od skałek w Ciężkowicach. Według legendy skały te przyniósł w szponach sam diabeł i to aż z Węgier! Biegnąca przez rezerwat ścieżka dydaktyczna zatacza pętelkę o długości około 2km - znajduje się na niej 9 przystanków ze skałami i tablicami informacyjnymi.
Zalety:
- Darmowy wstęp przez całą dobę.
- Łatwy dojazd samochodem i z racji małej popularności rezerwatu bezproblemowy parking.
- Bardzo ciekawe formacje skalne i brak tłoku na ścieżce.
Wady:
- Brak zaplecza turystycznego, samotna atrakcja
- Szlak momentami nie jest dobrze oznaczony, warto sprawdzać pozycję na telefonie
- Mimo że trasa jest łatwa to trzeba być czujnym bo w kilku miejscach puszczenie dzieci samych może być niebezpieczne.
Opis szlaku
Przez rezerwat prowadzi nas czerwony szlak. Jest to terenowa ścieżka czasem bardzo wąska, czasem skalna. Różnice wysokości w porównaniu do długości trasy bywają tu całkiem spore.
Mapa szlaku z zaznaczonymi 9-cioma stanowiskami
Jak powstały diable skały?
Piaskowiec, z którego zbudowane są skały powstał na dnie pradawnego Oceanu Tetydy. W okresie polodowcowym, gdy teren po ustąpieniu lodowca nie był jeszcze pokryty roślinnością, piaskowce ulegały wietrzeniu - tak powstały skały mające postać baszt, ambon i grzybów skalnych o wysokości dochodzącej do kilkunastu metrów.
Diabla Skała
Jedną z najbardziej zwracających uwagę skał jest znajdujący się u wejścia do rezerwatu Diabeł. To wysoka, groźna i samotnie stojąca skała według naszych przodków musiała mieć pochodzenie nadprzyrodzone. O jej przyniesienie został posądzony diabeł - stąd jej nazwa. Z resztą skała faktycznie przywodzi na myśl diablą twarz - sprawdźcie sami!
Formacje Skalne
W samym rezerwacie trafiamy na wiele skalnych bloków o różnych nazwach ii fantazyjnych kształtach: jest tu więc skała Kapa, Grzyb, Dwie Siostry i wiele innych.
Jaskinia Diabla Dziura
Na terenie Diablich Skał znajduje się jaskinia szczelinowa zwana Diablą Dziurą w Bukowcu oraz kilka mniejszych jaskiń. W jaskiniach tych znajdują się zimowiska nietoperzy: podkowca małego i nocka dużego. Jaskinie są zamknięte i nie są udostępnione do zwiedzania.
Data dodania: 2023-08-29
Wiecej w regionie: Małopolskie
o łącznej długości 1293 km
