Brama Pravčicka

Miejscowość: Hřensko w pobliżu: Děčín
Kraj: Czechy  
region: 
max 382 m min 189 m
straighten 4.9km
timer 2h 9min
north_east 375m
south_east 375m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Wiek dziecka: 3 lata

Czas przejścia: 45 min - trasa cały czas prowadzi pod górę

Długość: 2 km

Dojazd: z Niemiec z miejscowości Königstein możemy podjechać pociągiem (jeżdżą bardzo często) - dojeżdżamy do samego przejścia granicznego w miejscowości Reinhardsdorf-Schöna, zaraz przy stacji mamy prom (który również często podpływa) do miejscowości Hřensko. Stamtąd również mamy busy, które rozwożą ludzi na okoliczne szlaki.

Z Niemiec z rana mamy też bezpośredni autobus od razu do okolicznych szlaków: www.frank-nuhn-freizeit-und-tourismus.de

Początek trasy: 2 km za miejscowością Hřensko - początek czerwonego szlaku. Mapa

Restauracja: na Bramie Pravčickiej w pałacyku Sokole Gniazdo jest restauracja - niestety jedzenie drogie i "torebkowe".

Brama Pravcicka to wyjątkowy zabytek przyrody, będący największą naturalną bramą skalną na naszym kontynencie.

Z miejscowości Hřensko do początku szlaku jest ok 2 km, jednak trzeba iść asfaltową drogą z dość sporym (szczególnie w sezonie) natężeniem ruchu. Proponujemy więc skorzystanie z czeskiego lub niemieckiego autobusu (czeski jest tańszy).

Początek czerwonego szlaku zaczyna się szeroką leśną ścieżką, później kamienistą. Trasa prowadzi nas lasem, w cieniu drzew. Biegnie trawersami pod górę przez co nie czuć pokonywanej wysokości. Pomimo pokonywanych wysokości trasy są proste, o łagodnym nachyleniu, przy stromych skałach barierki, przy bardziej stromych podejściach schodki - dzięki czemu szlaki sa idealne do rodzinnej wędrówki zarówno z dziećmi jak i osobami starszymi.

Ścieżka przygotowana jest pod rodziny z dziećmi: jest szeroka, a przy bardziej stromych podejściach pomagają schodki. Przy stromych zboczach są barierki. Spokojnie jesteśmy w stanie pokonać ja z nosidełkiem lub z dzieckiem za rękę.

Pod samą bramę możemy dojść za darmo. Dopiero pod nią znajduje się kasa biletowa. Po przekroczeniu jej możemy skorzystać z toalet oraz wejść do znajdującego się przy skałach pałacyku „Sokole Gniazdo”, w którym jest restauracja (drogie i niestety „torebkowe” jedzenie). Warto jednak zapłacić wstęp by chwilę odpocząć na werandzie, z której roztacza się przepiękny widok na okolice.

Stąd możemy też wejść na okoliczne skały. Wejście jest po schodach, dość stromych, ale powinniśmy pokonać je z nosidełkiem lub za rączkę z dzieckiem. Na skałach są barierki – maluch powinien być bezpieczny. Barierki i ścieżkę na skałach można zobaczyć na FILMIKU. Ze skał roztacza się widok na całą Pravcicką Bramę, a także okolice.

Ciekawe miejsca i trasy z tego regionu zebrane są w wycieczce Saksonia

Przydatne informacje: Prom kursuje bardzo często, w zasadzie jak tylko ktoś podchodzi to prom podpływa. Niestety nie pytaliśmy o godziny, od której i do której pływa.

Na werandzie w pałacyku Sokole Gniazdo
Na werandzie w pałacyku Sokole Gniazdo

Mapa szlaku:

Mapa szlaku
Mapa szlaku

Trasa do skalnej bramy:

Wejście na okoliczne skały:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Saksonia


Wczytuję komentarze ...
cancel