Trasa na Morskie Oko

Miejscowość: Łysa Polana w pobliżu: Zakopane
max 1409 m min 990 m
straighten 7.7km
timer 3h 6min
north_east 471m
south_east 60m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
add_road  Droga asfaltowa
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
accessible_forward  Trasa dostosowana jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
warning  Zakaz wprowadzania psów

Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro w polskich Tatrach leżące w górnej części Doliny Rybiego Potoku, położone na wysokości 1 395 m n.p.m.

Morskie Oko - szlak, dojazd i parking

  • droga do samego jeziora jest w całości asfaltowa, odpowiednia dla wózków
  • cały szlak ma 8 km i 470 m różnicy wysokości, dojście zajmuje nam około 2h i 20 min.
  • początek szlaku na Morskie Oko znajduje się 20 km od Zakopanego, przy Łysej Polanie 
  • płatny parking (cena 30 zł) znajduje się na początku szlaku na Łysej Polanie, w sezonie konieczny zakup biletu przez internet Tu kupisz bilet
  • Dojazd busem spod dworca PKS w Zakopanem i z Krupówek Rozkład jazdy busów
  • Droga nie jest oświetlona i po zmroku jest tu zupełnie ciemno, a teren zamieszkiwany jest przez dzikie zwierzęta!

Szlak na Morskie Oko

Szlak do Morskiego Oka to  wygodna, szeroka, asfaltowa droga o łagodnym nachyleniu - jest to najpopularniejsza trasa turystyczna w Polsce! Cała długość szlaku ma ok. 8 km - istnieje możliwość skorzystania z góralskich fasiągów (czterokołowych wozów konnych) i podjechania do Włosienicy, z której do Morskiego Oka pozostaje jeszcze ok. 20 min pieszo.

Droga do Morskiego Oka
Droga do Morskiego Oka - góralskie fasiągi

Wodogrzmoty Mickiewicza

na szlaku (po ok. 50 minutach marszu) mijamy wodospad Wodogrzmoty Mickiewicza - nazwa wodospadu wzięła się od huku wody uderzającej o skalne głazy. Wodospad tworzy spływający po skałach potok Roztoka wypływający z Doliny Pięciu Stawów.

Morskie Oko

Dawniej "Morskim Okiem" nazywano podobno wszystkie górskie jeziora - wierzono bowiem, że są połączone z morzem! Widząc w taflach jezior potężne pnie i konary drzew brano je za maszty zatopionych statków. Dopiero gdy turystyka w Tatrach bardziej się rozwinęła każde jezioro dostało swoje "prywatne imię". Według legend "Morskie Oko" nie posiadało dna i było połączone z Adriatykiem! Zwano je też "Rybim Stawem" ze względu na pływające w nim pstrągi. Woda w jeziorze jest przejrzysta i można bez trudu je dostrzec - bo Morskie Oko, jako jedno z niewielu tatrzańskich stawów, do dziś jest naturalnie zarybione. 

Przy samym jeziorze znajduje się schronisko i ławki na których można wypocząć po wędrówce, a także zjeść ciepły posiłek. Rezerwacje na nocleg zwłaszcza w sezonie letnim, ze względu na dużą popularność tego miejsca, należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem.

Morskie Oko
Morskie Oko - wypoczynek po wędrówce
Pstrągi w Morskim Oku
Morskie Oko
Morskie Oko - w schronisku

Szlak wokół Morskiego Oka

Morskie Oko można obejść dookoła! Wokół jeziora prowadzi szlak, przejście nim zajmuje około 50 minut. Trasa jest kamienista i niedostępna dla wózków, ale bez nachyleń terenu. Znad Morskiego Oka możemy również przejść do znajdującego się zaledwie 150 m wyżej Czarnego Stawu pod Rysami - prowadzi tam czerwony szlak, po przeciwległym brzegu jeziora - podejście choć niedługie jest strome i już jesienią robi się oblodzone.

Trasa wokół Morskiego Oka

średnia
directions_walk

Trasa wokół Morskiego Oka

max 1416 m min 1396 m
straighten 2.5km
timer 51min
north_east 90m
south_east 88m
Szlak wokół Morskiego Oka
Na szlaku wokół Morskiego Oka

Jeleń i kukułki znad Morskiego Oka

Oswojony z turystami jeleń nie boi się tłumu, dumnie pozuje do zdjęć. Do biesiadników zasiadających przy ławkach pod schroniskiem podlatują skuszone okruchami chleba kukułki, nie dokarmiajcie ich i nie zostawiajcie po sobie resztek żywności!

Jeleń nad Morskim Okiem

Wyprawa nad Morskie Oko - aplikacja dla dzieci

Wyruszcie z nami na wirtualną wycieczkę nad Morskie Oko, a wiele dowiecie się o jeziorze i Tatrach! Klikaj i poznawaj te niezwykłe góry w formie zadań i zagadek: Wyprawa nad Morskie Oko

Morskie Oko z góry

Jeśli mamy jeszcze trochę siły i chcemy zobaczyć Morskie Oko z góry warto podejść nieco wyżej szlakiem w kierunku Doliny pod Mnichem. Szlak jest kamienisty, niedostępny dla wózków, ale pnie się w górę łagodnie, a widoki są przecudne! Żółty szlak prowadzący do Doliny pod Mnichem zaczyna się tuż przed schroniskiem.

Widok na Morskie Oko ze szlaku Do Doliny pod Mnichem

Na obiad do schroniska w Dolinie Roztoki

Tuż przy wodospadzie Wodogrzmoty Mickiewicza jest zejście zielonym szlakiem do schroniska przy Dolinie Roztoki (ok. 10 minut od trasy). Można zahaczyć o nie idąc lub wracając i zjeść ciepły posiłek - w schronisku przy Morskim Oku jest gwarnie i tłoczno, czas oczekiwania jest dość duży, tu jest znacznie spokojniej.

Schronisko w Dolinie Roztoki

Z Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów

To już dużo trudniejsza, ale jakże widokowa wycieczka! Pokonujemy różnicę wysokości 500 m wchodząc w górę, a następnie 300 m schodząc w dół do Doliny Pięciu Stawów. Sama trasa technicznie nie sprawia większych trudności. Z Doliny Pięciu Stawów szlakiem możemy wrócić do asfaltowej trasy prowadzącej do Morskiego Oka - wyjście szlaku w rejonie Wodogrzmotów Mickiewicza.

Z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko

trudna
directions_walk

Z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko

max 1839 m min 1400 m
straighten 4.0km
timer 1h 42min
north_east 286m
south_east 556m
Z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-05-22

Wiecej w regionie Zakopane


Wczytuję komentarze ...
cancel