Zespół popijarski i kościół św. Krzyża

3 Maja 20
35-010 Rzeszów

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd komunikacją miejską
check_circle  Parking
check_circle  Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych

Budowle klasztoru pijarów powstały w połowie XVII w z fundacji księcia Jerzego Lubomirskiego. Kompleks składa się z kościoła św. Krzyża, budynku klasztornego (dziś Muzeum Okręgowe) oraz budynku kolegium pijarskiego – jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce, w której uczyli się m.in. I. Łukasiewicz, W. Sikorski i J. Przyboś (dziś I Liceum Ogólnokształcące).

Wejścia do kościoła strzegą posągi dwóch rzymskich żołnierzy – w świątyni tej niejednokrotnie kryli się mieszkańcy miasta w czasie oblężenia przez wrogie wojska. Podobno w podziemiach jednej z wież w czasie wojny północnej pijarzy ukryli swoje skarby, do dziś nieodnalezione.

Niewielkie wnętrze kościoła jest utrzymane w stylu rokoko. Warto zwrócić uwagę na dużą czarną płytę nagrobną z dwoma czerwonymi sercami, znajdującą się w prezbiterium, nad wejściem do zakrystii - upamiętnia ona pochowanych tu dobroczyńców kościoła – warto przypomnieć sobie opowieść opowieść o miłości Augustyna i Konstancji

W pobliżu liczne lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze, najbliższa toaleta dla niepełnosprawnych w Archiwum Muzeum Okręgowego.

Rzeszów, kościół Pijarów i Muzeum na ul. 3 Maja
Rzeszów, kościół Pijarów i Muzeum na ul. 3 Maja
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Rzeszów


Wczytuję komentarze ...
cancel