
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Sklep w pobliżu
check_circle Dojazd komunikacją miejską
check_circle Parking
check_circle Miejsce dostosowane jest do potrzeb dzieci niepełnosprawnych
Budowle klasztoru pijarów powstały w połowie XVII w z fundacji księcia Jerzego Lubomirskiego. Kompleks składa się z kościoła św. Krzyża, budynku klasztornego (dziś Muzeum Okręgowe) oraz budynku kolegium pijarskiego – jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce, w której uczyli się m.in. I. Łukasiewicz, W. Sikorski i J. Przyboś (dziś I Liceum Ogólnokształcące).
Wejścia do kościoła strzegą posągi dwóch rzymskich żołnierzy – w świątyni tej niejednokrotnie kryli się mieszkańcy miasta w czasie oblężenia przez wrogie wojska. Podobno w podziemiach jednej z wież w czasie wojny północnej pijarzy ukryli swoje skarby, do dziś nieodnalezione.
Niewielkie wnętrze kościoła jest utrzymane w stylu rokoko. Warto zwrócić uwagę na dużą czarną płytę nagrobną z dwoma czerwonymi sercami, znajdującą się w prezbiterium, nad wejściem do zakrystii - upamiętnia ona pochowanych tu dobroczyńców kościoła – warto przypomnieć sobie opowieść opowieść o miłości Augustyna i Konstancji
W pobliżu liczne lokale gastronomiczne, sklepy spożywcze, najbliższa toaleta dla niepełnosprawnych w Archiwum Muzeum Okręgowego.

Data dodania: 2013-01-24
Wiecej w regionie: Rzeszów

o łącznej długości 6 km



