
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Sklep w pobliżu
check_circle Dojazd busem lub autobusem
check_circle Parking
Zamek w Dębnie to rezydencja rycerska położona w miejscowości Dębno niedaleko Tarnowa. Uważany jest za jeden z najlepiej zachowanych zamków z końca średniowiecza w Polsce. Zamek został zbudowany w XV wieku i do dziś zachował swój pierwotny kształt. Dla dzieci to prawdziwa przygoda – można spacerować po starych korytarzach, oglądać historyczne zbroje i meble, a także wyobrażać sobie, jak wyglądało codzienne życie w zamku kilkaset lat temu.

Dojazd do zamku w Dębnie
Dębno leży przy drodze krajowej nr 94 pomiędzy Brzeskiem, a Tarnowem. Z głównej drogi skręcamy kierując się znakami.
Możliwy jest też dojazd busem, przystanek Dębno znajduje się na trasie Tarnów - Wojnicz-Brzesko.
Pod zamkiem bezpłatny, całkiem spory parking.
Na teren zamku wchodzimy przez barokowy portal. Zamek otoczony jest fosą, która niegdyś wypełniona była wodą. Dawniej do zamku prowadził zwodzony most, który obecnie zastąpiony jest stałym drewnianym mostem.

Zamek z zewnątrz
Już z zewnątrz zamek prezentuje się okazale - uwagę przykuwają dwie wieże z cegły, charakterystyczne wykusze oraz fundamenty z głazów narzutowych. Charakterystyczny ciemny wzór na elewacji wykonany jest z zendrówek – zbyt mocno wypalonych cegieł do granicy zeszklenia.


Zwiedzanie zamku zaczynamy od wejścia do kuchni i spiżarni
Wnętrza zamku są bogato wyposażone. Wrażenie robi spiżarnia, w której zobaczymy rekonstrukcję zamkowej kuchni.
W każdej spiżarni znajdował się dawniej kącik apteczny - to stojąca w sali szafa. Trzymano w niej zapasy czystego płótna na wypadek ran i skaleczeń oraz... kromkę suchego chleba. Przy poważniejszych ranach kromkę owijano w pajęczynie i przykładano do rany, która wówczas szybciej się goiła i nie były to żadne czary! Nić pajęcza zbudowana jest bowiem głównie z białka - byłaby więc chętnie zjadana przez bakterie, pleśnie i grzyby. Aby nie została zniszczona w ślinie pająka znajdują się substancje zabijające bakterie, czyli naturalny antybiotyk - penicylina.
W spiżarni znajdziemy także stłuczone i odrutowane naczynia. Porcelanowe naczynia były dawniej bardzo cenne. Gdy się stłukły szkoda było je wyrzucać - skorupki czekały na wędrownego druciarza, który przy pomocy drutu łączył zniszczone kawałki.
W kuchni oprócz pieca i garnków, warto zwrócić uwagę na żelazko z duszą, którą dawniej rozgrzewało się w piecu.



Sala koncertowa
W tej sali uwagę przykuwa bogato zdobiona szafa z symbolami czterech kontynentów oraz organy. By instrument mógł wydać brzmienie do jego obsługi potrzebne były aż dwie osoby - organista oraz kalikant, który wprawiał w ruch urządzenia do tłoczenia powietrza. Kalikant miał oddzielne pomieszczenie w środku organów. Dawniej funkcja kalikanta była zawodem - wymagała bowiem wiedzy i współpracy kalikanta i organisty.


Sala rycerska
To tutaj podejmowano gości - odbywały się tu uroczyste uczty i biesiady. Warto zwrócić uwagi na ławy znajdujące się przy oknach, w czasach bez elektryczności miejsca te najdłużej były widne i umożliwiały cieszenie się dziennym światłem przy czytaniu, szyciu lub haftowaniu.


Dziedziniec
Dziedziniec w zamku pełnił funkcje gospodarcze - nie ma okien skierowanych na dziedziniec, gdyż niezbyt miło tu dawniej pachniało. Przy ścianach na dziedzińcu dawniej znajdowały się wsady do pieca, które obecnie są zamurowane. Na środku dziedzińca stoi studnia, która zapewniała mieszkańcom zamku wodę pitną. Dzięki dostępowi do wody i zapasom żywności mieszkańcy mogli przeczekać atak wroga i oblężenie trwające niekiedy wiele miesięcy.
Będąc na zamkowym dziedzińcu warto też zwrócić uwagę na zakończenia rynien w kształcie smoczych paszcz - to rzygulce.


Trasa spacerowa groblą wokół zamku w Dębnie
Wokół zamku w Dębnie na szczycie dawnej grobli tworzącej fosę poprowadzono ścieżkę spacerową. Rozpościera się z niej przepiękny widok na polany i sam zamek. Poza zwiedzaniem samego zamku warto wybrać się tu na spacer.

łatwa
Spacer groblą wokół zamku w Dębnie

Zobacz także:

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Tarnowa
Tarnów otoczony jest ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki. Region ten oferuje zarówno atrakcje przyrodnicze, jak i historyczne. Oto 10 pomysłów na wycieczki w okolice Tarnowa, które z pewnością zainteresują zarówno miłośników natury, jak i kultury. ...

12 pomysłów na spacer w Tarnowie i okolicy
Tarnów nazywany często "małym Krakowem" to miasto pełne zabytków, pięknych parków, a także atrakcyjnych okolic, które zachęcają do długich spacerów i odkrywania uroków regionu. ...
Data dodania:
Wiecej w regionie Małopolskie




