Zamek w Bydlinie i pole bitwy pod Krzywopłotami: historia i malownicze ruiny
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Głównie w cieniu
check_circle Parking
Ruiny zamku w Bydlinie położone są na jurajskim wapiennym wzgórzu około 15 km od Olkusza. Zamek należy do Orlich Gniazd. Miłośników historii zapewne zainteresują też znajdujące się u podnóża zamku pozostałości po bitwie z czasów I wojny światowej i zabytkowa kaplica.
- Ruiny są raczej miejscem, do którego warto zajrzeć będąc przejazdem niż same w sobie stanowią cel wycieczki.
- w pobliżu brak punktów gastronomicznych, sklepów
- pod zamkiem wiata i parking
Dojazd
Najłatwiej dostaniemy się tutaj samochodem. Parking zlokalizowany jest kilkadziesiąt metrów od wejścia na ścieżkę prowadzącą do zamku.
Przebiega też tędy szlak rowerowy orlich gniazd jednak ten odcinek poprowadzony jest drogą publiczną więc raczej nie polecamy rodzinom z mniejszymi dziećmi.
Zamek na wzgórzu
Warownia Bydlin znajdowała się na wysokim wzgórzu i przez długie 200 lat pełniła rolę obronnej rezydencji. Jej historia zaczęła się już w 1389 roku.
W ciągu wieków zamek przechodził różne przemiany. W drugiej połowie XVI wieku Jan Firlej przekształcił go w zbór ariański, a następnie w końcu XVI wieku Mikołaj Firlej, wojewoda krakowski, przebudował go na kościół katolicki pod wezwaniem Świętego Krzyża. Ta przebudowa obejmowała wzniesienie ściany tęczowej, wydzielającej prezbiterium od nawy, oraz zmiany w wnętrzu kościoła.
Burzliwe czasy i upadek
Niestety, okres potopu szwedzkiego w XVII wieku nie oszczędził tego miejsca, a kościół został spalony przez Szwedów w 1665 roku. Jednak mimo tych zniszczeń zamek został odbudowany.
Kolejny cios przyszedł pod koniec XVIII wieku, kiedy to zamek opustoszał i popadł w ruinę. Od tego czasu stopniowo niszczał i dzisiaj możemy podziwiać jedynie malownicze pozostałości zamku.
Malownicze Ruiny
Dziś ruiny zamku Bydlin stanowią część Szlaku Orlich Gniazd i są dostępne do zwiedzania za darmo. Średnia grubość murów wynosi nieco ponad dwa metry, a przeciętna wysokość sięga około siedmiu metrów. Wciąż można dostrzec ślady zabudowanych okienek strzelniczych, które przypominają o dawnych czasach obronnych.
Ślady Bitwy i Pamięć Legionistów
Podczas I wojny światowej, w listopadzie 1914 roku, u stóp tych ruin miała miejsce ważna bitwa. Około 1400 żołnierzy 6. Batalionu 1. Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego wraz z oddziałami austro-węgierskimi stoczyło ciężki, ale zwycięski bój z wojskami rosyjskimi. W tym bohaterskim starciu zginęło 46 legionistów, których pochowano na tutejszym cmentarzu.
Kaplica Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny
U wejścia na zabytkowy cmentarz zwraca uwagę kamienna XVIII-wieczna kaplica Pocieszenia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo była to pustelnia, a obecnie stanowi ważny element kulturowego dziedzictwa tego regionu.
Data dodania: 2023-09-07
Wiecej w regionie Jura
o łącznej długości 122 km