Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach
Szczęść Boże 8142-600 Tarnowskie Góry
check_circle Parking
Zabytkowa Kopalnia Srebra (wraz ze znajdującą się niecałe 5 km dalej Sztolnią Czarnego Pstrąga) to jedyny obiekt w województwie śląskim (i jeden z 17 w Polsce) wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niesamowitym urokiem kopalni jest przejście niskimi, ciasnymi korytarzami oraz podziemna przeprawa łodzią!
- zwiedzanie kopalni trwa ok 1h i 30 minut, przy czym pod ziemią jesteśmy ok. 50 minut
- w kopalni panuje temperatura 10 stopni, w letnie dni warto więc pamiętać o cieplejszej odzieży wierzchniej
- na wycieczkę zabierzcie wygodne buty, których nie szkoda Wam nieco ubrudzić - chodniki w kopalni bywają błotniste
- wejścia odbywają się na konkretne godziny, bilety można kupić on-line na stronie kopalni
- w sezonie letnim w soboty, niedziele i święta do kopalni możemy dojechać parowozem wąskotorowym kursującym pomiędzy Bytomiem, a miasteczkiem Śląskim. Rozkład znajdziecie na stronie https://sgkw.eu/
Centrum Edukacji - multimedialna wystawa
Zwiedzanie zaczynamy od krótkiego seansu kinowego - w zależności od wieku zwiedzających są to różne filmy krótkometrażowe. U nas ze względu na liczną grupę dzieci była to opowieść w formie animowanej bajki o prostym rolniku ze wsi Tarnowice Janku zwanym Rybką i o tym, jak odkrył tutejsze złoża. Następnie przewodnik oprowadza nas po muzeum z multimedialną ekspozycją, gdzie zobaczymy dawne narzędzia górnicze, usłyszymy o eksploatacji złoża i poznamy zasadę działania maszyny parowej - dowiadujemy się też, że to właśnie w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową.
Zwiedzanie kopalni
Po multimedialnym wstępie czeka nas zjazd windą do podziemnej trasy turystycznej. Złoże, które tu eksploatowano zostało wydobyte, jednak podczas zwiedzania zobaczymy dwie srebronośne żyły galeny: rudy ołowiu z domieszką srebra. Na trasie zobaczymy chodniki, wykute ręcznie w skale ogromne komory oraz przodki, czyli miejsca pracy górników pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, a nawet... górniczą toaletę! Trasa zwiedzania znajduje się 40 metrów pod ziemią.
Trasa zwiedzania
Chodniki, którymi idziemy bywają bardzo wąskie i niskie, część trasy idziemy schylając się - w niektórych odcinkach wysokość do stropu sięga zaledwie 140 cm! Dlatego osoby powyżej 140 cm przed wejściem do kopalni zakładają kaski. Kaski w różnych kolorach pomagają też w identyfikacji grup, które aktualnie znajdują się w kopalni. Szlak zwiedzania ma długość ok. 1740 m i przypomina kształtem trójkąt łączący ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”.
Komora "Srebrna"
To komora zachowana w stanie pierwotnym z pokazanym stanowiskiem pracy gwarków, byli to najczęściej właściciele kopalni którzy pilnowali wydobycia i czuwali nad bezpieczeństwem górników. Komora jest też jednym z miejsc, w którym możemy zobaczyć żyłę galeny - połyskującej rudy ołowiu, którą wydobywali górnicy. Tutejsze srebro wędrowało aż do Chin, gdzie służyło do wybijania monet.
Komora zawałowa
To komora, w której obsunął się strop kopalni - na szczęście zdarzenie miało miejsce w czasie, gdy kopalnia była już nieczynna i nie zagroziło górnikom. W komorze możemy zobaczyć drewniane podpory, którymi stabilizowano stropy.
Woda
Woda z kopalni srebra (w przeciwieństwie do tej z innych kopalń) jest zdatna do picia i jest normalnie odprowadzana do rzeki. Skapujące ze stropu krople to deszczówka, według relacji przewodnika była to woda z opadów, które miały miejsce w okolicach stycznia - kopalnię zwiedzaliśmy w czerwcu. Tyle miesięcy potrzebowała, by się tu przesączyć!
Podziemna przeprawa łodzią
Jedną z największych atrakcji była podziemna przeprawa łodzią, która trwała około 10 minut. Odbywa się ona na trasie o dł. 270 m. między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija. Płyniemy wąskim korytarzem niekiedy ocierając się o skały - wprawdzie przewodnik o tym przypomina, jednak warto zwrócić uwagę, by dzieci nie trzymały więc dłoni na krawędzi łódki.
Wystawa maszyn parowych
Przy budynku kopalni znajduje się wystawa parowozów - wejście na nią jest ogólnodostępne i bezpłatne. Zgromadzone tu maszyny parowe to historii tarnogórskiego górnictwa - znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Warto wiedzieć, że to właśnie w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową.
Skansen maszyn parowych w Zabytkowej Kopalni Srebra
Zgromadzone tu maszyny parowe to historii tarnogórskiego górnictwa - znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Warto wiedzieć, że to właśnie w Tarnowskich Górach uruchomiono pierwszą na Górnym Śląsku maszynę parową. ...
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Około 5 kilometrów od Zabytkowej Kopalni Srebra znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga - jest to jeden z najdłuższych podziemnych przepływów łodziami w Europie! Nazwa sztolni faktycznie wzięła się od pływających w wodzie pstrągów, które w podziemiach (oświetlone jedynie kagankami) wydawały się być zupełnie czarne.
Sztolnia Czarnego Pstrąga, Park w Reptach i Dolina rzeki Dramy
Jeden z najdłuższych w Europie przepływów łodziami ...
Smok w srebrnej koronie?
Korony ubierają księżniczki, ale czy... smoki? Jak srebrna korona dostała się na smocza głowę? Posłuchajcie, a odwiedzając kopalnię srebra w Tarnowskich Górach koniecznie poszukajcie smoka ukrywającego się w jej grotach pewnie po dzisiejszy dzień.
Skarbnik - duch kopalni, kolorowanka dla dzieci
Według pradawnych wierzeń nad bezpieczeństwem górników czuwał Skarbnik - opiekun i dobry duch kopalni. Zamieszkiwał on podziemia i strzegł naturalnych zasobów ziemi oraz zakopanych w niej skarbów: kruszców i minerałów.
Skarbnik - dobry duch kopalni, legenda i kolorowanka dla dzieci
Legenda o Skarbniku - dobrym duchu kopalni ...
Rezerwat Segiet
Rezerwat Segiet to ciekawy pomysł na leśny spacer do kopalni lub na wędrówkę po zwiedzeniu. Szlak prowadzi nas leśną ścieżką przez 150-letni kompleks leśny - głównie bukowy. Co ciekawe: buki osiągają tu wysokość ok. 35-40 m! Wysokość drzew faktycznie wywarła na nas duże wrażenie. Rezerwat Segiet został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako część Kopalni rud ołowiu, srebra i cynku.
łatwa
Rezerwat Segiet - szlak z Suchej Góry do Zabytkowej Kopalni Srebra
Data dodania: 2023-06-26
Wiecej w regionie Śląskie
o łącznej długości 257 km