Skansen w Sanoku: Galicyjski Rynek i Muzeum Budownictwa Ludowego
A. Rybickiego 338-500 Sanok
check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
check_circle Parking
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Przewijak dla niemowląt
Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli słynny skansen w Sanoku wraz z tzw. Galicyjskim Rynkiem to pod względem zgromadzonych zbiorów największy w Polsce park etnograficzny. Czy warto tu przyjechać, co zobaczymy i jakie atrakcje czekają na nas w skansenie w Sanoku?
Skansen w Sanoku - co zobaczymy?
Zanim wejdziemy w dawny wiejski świat w pierwszej kolejności trafiamy do tzw. sektora małomiasteczkowego. Ryneczek Galicyjski powstał tu w 2011 r. i od tego czasu jest jedną z głównych atrakcji muzeum.
Miasteczko Galicyjskie w skansenie w Sanoku
Skansen w Sanoku to nie tylko wiejskie zagrody! Zrekonstruowany typowy galicyjski rynek niewielkiego miasteczka to możliwość zwiedzenia warsztatów rzemieślników oraz zapoznania się z asortymentem dawnych sklepów.
Szczególnie polecamy wam wizytę w gabinecie lekarskim. Czeka tu na nas nie tylko historyczne wyposażenie, ale przede wszystkim niesamowita filmowa, dokumentalna opowieść Ignacym Bieleckim: prawdziwym "doktorze wszechnauk lekarskich" i działaczu społecznym z Rymanowa.
Tuż przy Ryneczku Galicyjskim powstaje rekonstrukcja drewnianej miejskiej synagogi, być może wkrótce także zostanie udostępniona do zwiedzania?
Atrakcje skansenu w Sanoku
Po wyjściu z ryneczku trafiamy w zatopiony w przyrodzie, łąkach i zagajnikach sielski świat podkarpackich wiosek. Wędrując bitymi drogami trafimy do kilku odrębnych sektorów: bojkowskiego, łemkowskiego i pogórzańskiego.
Osobną atrakcją jest znajdujący się na niewielkim wzgórzu XIX wieczny szlachecki dworek ze Święcan:
Kościoły i cerkwie w skansenie w Sanoku
Każda ze skansenowskich wiosek ma swoją świątynię: u Bojków jest to klimatyczna maleńka cerkiewka św. Onufrego (pierwszy obiekt przywieziony do skansenu!) oraz nieco większa Cerkiew Narodzenia NMP.
U Łemków zachwyca kolorowa drewniana cerkiew z Ropek koło Gorlic:
W wiosce Pogórzan zaglądniemy do pięknie utrzymanego drewnianego kościoła św. Mikołaja, którego historia sięga drugiej połowy XVIII w.
Sektor naftowy: mini skansen górnictwa naftowego
W galicyjskim skansenie nie mogło zabraknąć także części, która opowiada o wydobyciu ropy naftowej: czarnego złota tego regionu.
Zwiedzanie Skansenu w Sanoku z dziećmi
Wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego to przygoda dla całej rodziny. Najmłodszym warto przedstawić to miejsce jako możliwość podróży w czasie, można zaproponować zabawę w wybierania wioski, czy domu, w którym chciałyby zamieszkać, lub poszukiwanie "śladów" najmłodszych mieszkańców danych wiosek.
Dzieciom na pewno spodobają się też zagrody ze zwierzętami.
Skansen w Sanoku - informacje praktyczne
- Teren skansenu jest bardzo rozległy, warto zarezerwować sobie min. 2 godziny na zwiedzanie.
- Zwiedzać skansen możemy indywidualnie, jednak wnętrza chat otwiera tylko przewodnik. Bez przewodnika możemy tylko wejść do świątyń, a do chat zaglądnąć przez okna.
- Ścieżki są bite, gruntowe. Zwiedzanie z wózkiem dziecięcym jest możliwe, chociaż jeśli będzie to wózek z dużymi kołami będzie łatwiej i wygodniej.
- Punkty gastronomiczne na terenie skansenu znajdują się na Ryneczku Galicyjskim. Restauracja z daniami obiadowymi przy wejściu, ale już poza terenem muzeum.
- Jeśli chcemy urządzić sobie w skansenie piknik mamy do dyspozycji kilka ławeczek (niewiele). Warto zabrać ze sobą koc piknikowy.
- Skansen możemy zwiedzać z psem na smyczy.
- Na trenie skansenu są toalety.
Ps. Co jeszcze warto zobaczyć w Sanoku?
Poza Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku warto zwiedzić centrum miasta: zobaczyć najbogatszą w Polsce kolekcję ikon i wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym na zamku. Na miejskim deptaku, ul. 3- go maja, czeka na nas ławeczka dobrego wojaka Szwejka.
PS. Kiedy będziecie w Sanoku polecamy Wam zajrzeć też do położonych w okolicy malowniczych ruin klasztoru w Zagórzu:
Ruiny klasztoru w Zagórzu - zwiedzanie, wieża widokowa, legendy
Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu, a właściwie jego monumentalne ruiny to jedna z największych atrakcji Podkarpacia. Malownicze miejsce, niezwykłe legendy i opowieści o warownym klasztorze dawnej Rzeczpospolitej oraz wieża widokowa. ...
Data dodania: 2023-09-27
Wiecej w regionie Bieszczady
o łącznej długości 106 km