Skansen w Rumszyszkach koło Kowna

L. Lekavičiaus g. 2
56337 Rumšiškės
call +370 346 47233    link www.llbm.lt/en

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Parking
check_circle  Plac zabaw

Skansen w Rumszyszkach – litewska wieś w pigułce
Niedaleko Kowna znajduje się największy litewski park etnograficzny: Lietuvos liaudies buities muziejus, w którym zebrano zabytki wiejskiej architektury z różnych rejonów Litwy: (Auksztota, Żmudź, Dzukija, Suwalszczyzna i Mała Litwa). Zabudowania zebrano w osobne mini-wioski, które rozdzielają rozległe łąki, pola uprawne i leśne zagajniki.Najbardziej spodobał się nam małomiasteczkowy ryneczek W czasie naszej wizyty działała tu poczta, antykwariat i warsztat jubilerski, karczma niestety nie. W kościele przy ryneczku była otwarta ciekawa wystawa rzeźby ludowej – w tym wiele przepięknych drewnianych szopek bożonarodzeniowych.


Wnętrze żydowskiego domu na ryneczku

Zauroczyła nas Suwalszczyzna z przepięknymi kwiatowymi ogródkami wkoło malowniczych chat z ganeczkami:Zapamiętaliśmy też wiatraki (można wejść do środka), wielką maszynę parową pomagającą w pracach rolniczych i zakątek bartniczo-pszczelarski.
I taki PLAC ZABAW - bardzo pasuje do otoczenia!

Skansen jest bardzo rozległy, najlepiej zarezerwować sobie na zwiedzanie co najmniej kilka godzin… i zaopatrzyć się w koc piknikowy i zapas jedzenia. Mimo, że byliśmy tu w wakacyjny weekend na terenie skansenu wszystkie punkty gastronomiczne były zamknięte, co w sumie, zważywszy na to, że byliśmy jednymi z nielicznych zwiedzających było dość zrozumiałe.Będąc w Rumszyszkach wstąpcie koniecznie do Kowna!Więcej o miejscach, które odwiedziliśmy w czasie naszych wakacji na Litwie.
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Litwa


Wczytuję komentarze ...
cancel