Podziemna Trasa Turystyczna w Jarosławiu
Rynek 1437-500 Jarosław
check_circle W pomieszczeniu
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Dojazd busem lub autobusem
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu to jedna z najstarszych turystycznych tras podziemnych w Polsce. Zwiedzając ją z przewodnikiem poznamy wiele ciekawostek z historii miasta.
Kamienica typu jarosławskiego
Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej w Jarosławiu rozpoczynamy "na ziemi" tj. poznając typową kamienicę wiatową "typu jarosławskiego". To budynek o bardzo specyficznej budowie, dzięki której mógł pełnić nie tylko funkcje mieszkalne i handlowe dla gospodarzy. W trakcje jarmarku zamieniał się hotel i skład towarów dla przyjezdnych kupców.
Przez szeroką bramę bez trudu wjeżdżały wozy pełne towarów, które można było rozpakować w jasnej, zadaszonej sieni. Kupcy goszczący w jarosławskiej kamienicy mieli do dyspozycji nie tylko pokoje i magazyny, ale także wielką izbę, w której mogli się spotykać i dokonywać rozmaitych transakcji.
Podziemna Trasa Turystyczna w Jarosławiu - co zobaczymy?
Po zapoznaniu się z układem pomieszczeń w kamienicy schodzimy do jej wielopiętrowych podziemi. W przeciwieństwie do mocno zagospodarowanych i pełnych eksponatów wnętrz Podziemnego Przejścia Turystycznego tu mamy okazję zobaczyć dawne piwnice w ich prawie niezmienionej, oryginalnej formie.
Labirynt korytarzy prowadzi nas przez kilka poziomów komór i podziemnych pomieszczeń. Z tych surowych i tylko z pozoru "nudnych" wnętrz przewodnik potrafi wydobyć całe mnóstwo opowieści i zwrócić uwagę zwiedzających na wiele ciekawych szczegółów: np. system wentylacji podziemi, różnice w konstrukcji sklepień, pochylnie ułatwiające transport beczek, metalowe zawiasy umożliwiające zamykanie i ochronę cennych towarów.
Podziemna Trasa Turystyczna - informacje praktyczne
- Wstęp płatny.
- Podziemia zwiedzamy z przewodnikiem, który bardzo ciekawie opowie nam o jarosławskich jarmarkach, jarosławskich kamienicach i podziemnych składach towarów i nie tylko!
- Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 1 godz.
- W podziemiach panuje stałą temperatura ok 8 st. W upalny, letni dzień pamiętajmy o cieplejszej odzieży!
- Dla grup szkolnych oraz kolonii organizowane są specjalne trasy zwiedzania połączone z rozwiązywaniem zagadek. Podziemia dla grup >>>
- Wózek dziecięcy najlepiej zostawić przy kasie Centrum Kultury i Promocji, ponieważ na trasie mamy do pokonania sporo schodów i wąskich korytarzy.
- Z przewodnikiem spotykamy się w Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu (Rynek 5). Znajduje się tu kasa i sklepik z pamiątkami. W pobliżu, na Rynku i w okolicach restauracje, bary, cukiernie, sklepy spożywcze.
PS. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej można połączyć ze zwiedzaniem interaktywnego Podziemnego Przejścia Turystycznego (możliwość zakupu wspólnego biletu). Ta druga trasa jest krótsza, nowsza, pełna różnorodnych ekspozycji, w tym stanowisk interaktywnych. Dodatkową atrakcją jest kończąca zwiedzanie projekcja filmu o historii miasta, w tym jarosławskich jarmarków i podziemi.
Podziemne Przejście Turystyczne - Jarosław
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu to jedna z największych atrakcji miasta. W salach znajdujących się w głębokich piwnicach pod trzema kamienicami urządzono różnorodną ekspozycję, dzięki której poznamy najważniejsze fakty i ciekawostki z historii miasta. ...
Więcej o atrakcjach Jarosławia:
Jarosław - podziemia, jarmarki i inne atrakcje miasta
Jarosław to niewielkie miasteczko na Podkarpaciu, które kryje w sobie wielką historię, a także sporo atrakcji dla odwiedzających go turystów. ...
Data dodania: 2023-11-20
Wiecej w regionie Podkarpackie
o łącznej długości 187 km