
Jarosław to niewielkie miasteczko na Podkarpaciu, które kryje w sobie wielką historię, a także sporo atrakcji dla odwiedzających go turystów. Zwiedzając Jarosław poznamy dzieje słynnych na całą Europę jarmarków i przejdziemy tajemniczymi korytarzami najstarszej w Polsce podziemnej trasy turystycznej.

Jarosław - atrakcje, zabytki, zwiedzanie
Historia miasta sięga XI wieku i grodu założonego przez księcia kijowskiego Jarosława Mądrego. Lata świetności Jarosławia notowane są na XVI i XVII wiek, kiedy to odbywały się tu słynne zjazdy kupieckie "jarosławskie jarmarki". Historycy uważają, że w owym czasie czterotygodniowe sierpniowe targi w Jarosławiu były największym tego typy wydarzeniem w Rzeczpospolitej i drugim co do wielkości w Europie!
Tę niesamowitą historię miasta, które dziś leży nieco na uboczu i raczej kojarzy się z cichym zaściankiem niż stolicą europejskiego handlu najlepiej poznać wybierając się na wycieczkę do Jarosławia i zwiedzając główne zabytki i i atrakcje miasta.

Podziemne trasy w Jarosławiu
Prawdziwą podróż w czasie gwarantuje nam zwiedzanie jarosławskich podziemi. W towarzystwie przewodnika poznamy wszystkie najważniejsze fakty i ciekawostki z dziejów miasta.

Do wyboru mamy dwie trasy:
- Podziemną Trasę Turystyczną (najstarsza podziemna trasa turystyczna w Polsce! Surowe korytarze i składy towarów w piętrowych piwnicach oraz okazja)
- Podziemne Przejście Turystyczne (trasa pełna różnorodnych tematów i nowoczesnych, interaktywne ekspozycje, a także okazja do oglądnięcia filmu o historii miasta).
W pewnym sensie obie trasy powtarzają tę samą opowieść o jarosławskich jarmarkach i ich wpływie na kształt i budownictwo miasta oraz życie jego mieszkańców. Którą z nich wybrać? Najlepiej obie!

Podziemna Trasa Turystyczna w Jarosławiu
Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego w Jarosławiu to jedna z najstarszych turystycznych tras podziemnych w Polsce. Zwiedzając ją z przewodnikiem poznamy wiele ciekawostek z historii miasta. ...

Podziemne Przejście Turystyczne - Jarosław
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu to jedna z największych atrakcji miasta. W salach znajdujących się w głębokich piwnicach pod trzema kamienicami urządzono różnorodną ekspozycję, dzięki której poznamy najważniejsze fakty i ciekawostki z historii miasta. ...
Jarosławskie kamienice wiatowe
Spacerując po jarosławskim rynku i okolicach koniecznie zwróćmy uwagę na niepozorne jarosławskie kamienice. Wąskie fasady (gospodarze płacili podatek od okien wychodzących na Rynek) kryją w sobie wewnętrzne oświetlane sienie, pokoje gościnne, a przede wszystkim wielopiętrowe piwnice.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda wewnątrz typowa jarosławska kamienica możecie ją zwiedzić na trasie Podziemnej Trasy Turystycznej (zwiedzanie z przewodnikiem).

Jarosławskie jarmarki - wczoraj i dziś
Kiedyś jarosławskie jarmarki trwały cały sierpień. Kupcy zjeżdżali na nie z całej Europy, aby sprzedać i kupić towary z całego świata. Dzięki bliskości rzeki San (dziś jej koryto jest odsunięte od centrum miasta) ładunki były spławiane aż do Gdańska i trafiały na jeszcze dalsze rynki.

Dzisiejsze jarmarki odwołują się do wielowiekowej tradycji, ale trwają zaledwie kilka dni. Warto wybrać się wtedy do Jarosławia i zobaczyć jak ożywa rynek miasteczka. Jak przed wiekami wypełnia go wtedy gwar handlarzy, grup rekonstrukcyjnych, mieszkańców i gości miasta.


Proziaki, biszkopty i inne lokalne przysmaki
Miasto Jarosław szczyci się m.in. słynnymi, kruchymi biszkoptami wypiekanymi w fabryce SAN, jarosławskimi piernikami oraz tradycyjnymi podkarpackimi proziakami - plackami wypiekanymi z dodatkiem sody.

Co jeszcze warto zobaczyć w Jarosławiu?
Poza przejściem obu tras podziemnych i zwiedzeniu kamienicy wiatowej w czasie spaceru po jarosławskim rynku koniecznie zatrzymajcie się przy jarosławskiej perełce - późnorenesansowej Kamienicy Orsettich - znaku dawnej świetności miasta, klasy i bogactwa jego mieszkańców.

... i pobawcie się w przy fontannie:

A jeśli macie ochotę jeszcze pozwiedzać zaglądnijcie do kilku innych zabytków znajdujących się w mieście, m.in.:
- Opactwo ss. Benedyktynek - klasztor otoczony murami z 8 basztami i wieżą bramną. To tu znajduje się słynna "Czarna Kaplica"
- Cerkiew Greko-Katolicka pw. Przemienienia Pańskiego - jedna z najpiękniejszych w Polsce murowanych cerkwi neoklasycystycznych z przepięknym ikonostasem i cudowną ikoną Matki Bożej "Bramy Miłosierdzia"
- Kolegiata pw. Bożego Ciała i dawne kolegium jezuickie - najstarszy pojezuicki kościół w Polsce z cudownym obrazem Marki Boskiej Śnieżnej
...co jeszcze? Pospacerujcie, porozglądajcie się i odkryjcie Jarosław dla siebie!


Data dodania: 2023-11-20