Muzeum Rzemiosł Dawnych STARY MŁYN

Ofiar Katynia 5
42-310 Żarki
call 690 070 772    link muzeumzarki.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Atrakcje dla dzieci
Muzeum, które odwiedziliśmy w czasie wakacji i które bardzo się podobało to Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach. Muzeum to znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i mieści się w odnowionym budynku młyna, jest nowoczesne i interaktywne. W budynku znajduje się winda (można zwiedzać z wózkiem). Miejscowość Żarki ma bogate tradycje związane z rolnictwem, handlem, rzemiosłem, a szczególnie z młynarstwem.

Stary Młyn to pierwsze w Polsce multimedialne muzeum dawnych rzemiosł.

Zwiedzanie Młyna rozpoczyna się od multimedialnej projekcji o młynie, młynarzach, kupcach i targującym się Żydzie. Taka forma prezentacji oraz wstępu w idealny sposób przybliża zwiedzającym tematykę młynarstwa oraz w bardzo ciekawy sposób wprowadza w to, co czeka wszystkich gości w muzeum.Zwiedzanie młyna odbywa się tylko z przewodnikiem. Nasz przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadał o zawodzie młynarza, maszynach młynarskich, a także o losach rodzin, które zarządzały młynem.

Dziewczynki aktywnie uczestniczyły w zwiedzaniu, wykonywały prace związane z rzemiosłem, dostały na pamiątkę mały woreczek mąki, którą wcześniej własnoręcznie zmieliły. Dzieci rozpoznawały zboża, dotykały wszystkich eksponatów, gdyż w tym miejscu było to możliwe, mogły również usłyszeć odgłosy pracy młyna, a także szukały mysiej nory. Wszystko to sprawiło, że przez cały czas uważnie słuchały i czekały co ciekawego się wydarzy.W ostatniej sali dzieci zapoznały się z pracą bednarza oraz szewca. Bardzo ciekawym pomysłem było również wykorzystanie starów aparatów telefonicznych, których dzieci nie mają możliwości zobaczyć na co dzień. Po podniesieniu słuchawki słychać było autentyczne rozmowy z minionej epoki.

Dziewczynki były zachwycone, ciężko je było wyciągnąć z młyna, gdyż miał naprawdę dużo zakamarków, interaktywnych i multimedialnych paneli oraz interesujących urządzeń. Ekspozycja jest bardzo ciekawa, a wnętrza młyna i zachowane eksponaty przepiękne.

Cała ekspozycja usytuowana jest w budynku, natomiast dodatkową atrakcją jest z pewnością znajdujący się na zewnątrz drewniany koń ciągnący wóz z kupcem oraz rampa, na której stoi figura drewnianego młynarza. Jest to idealne miejsce, żeby zrobić kilka pamiątkowych zdjęć. W sezonie letnim przy ładnej pogodzie na zewnątrz wystawiane są leżaki, z których chętnie korzystają turyści.

W samym budynku Starego Młyna nie ma zaplecza gastronomicznego, natomiast w miasteczku Żarki funkcjonuje kilka restauracji. Najbliżej znajduje się Przystań Leśniów.

W toalecie nie ma przewijaka, ale w razie potrzeby obsługa muzeum udostępnia pomieszczenie biurowe, do którego nie mają wstępu zwiedzający.

Naszym zdaniem Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych jest zdecydowanie warte polecenia.Tekst i zdjęcia: Paulina Pietrzykowska-Rak
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Śląskie


Wczytuję komentarze ...
cancel