Muzeum A. Warhola, Medzilaborce

Andyho Warhola 748/36
068 01 Medzilaborce
call +421 57 74 800 72    link www.muzeumaw.sk

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Możliwy dojazd pociągiem
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Muzeum Andy-ego Warhola, w właściwie Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy-ego Warhola w Medzilaborcach to niezwykłe miejsce w sennym zakątku Słowacji. To dzięki niemu, a właściwie nieprzemijającej sławie i magii samej postaci króla pop-artu niewielkie karpackie miasteczko pojawia się na trasie turystów, którzy szukają niecodziennych atrakcji.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy-ego Warhola w Medzilaborcach
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy-ego Warhola w Medzilaborcach

Zwiedzanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej A. Warhola - co zobaczymy?

Gmach muzeum znajduje się w centrum miejscowości, przy głównej drodze. Ciekawy budynek mieści kilka wystaw: główna to oczywiście sztuka nowoczesna, ale np. na jego tyłach można wejść do części poświęconej I wojnie światowej.

Wystawa stała muzeum obejmuje niewielki zbiór rodzinnych pamiątek: fotografii przodków i krewnych, dokumenty, przedmioty osobiste artysty. Oryginalne prace i reprodukcje zajmują dwie sale wystawowe. Zobaczymy tu m.in. słynne portrety M. Monroe i przedstawienia puszek z zupą, kompozycje kwiatowe, cykl portretów panujących królowych, czy mniej znane prace o tematyce sakralnej.

Samego artystę zobaczymy w krótkich filmach dokumentalnych (ekrany w salach wystawowych)

Muzeum Andy-ego Warhola w Medzilaborcach
Muzeum Andy-ego Warhola w Medzilaborcach

Poza tym muzeum posiada też zbiory prac innych współczesnych artystów, w tym modnego kierunku street-art. Poznamy je na wystawie stałej i ekspozycjach czasowych.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy-ego Warchola w Medzilaborcach - plan ekspozycji
Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy-ego Warchola w Medzilaborcach - plan ekspozycji

Muzeum Andy'ego Warhola z dziećmi

Niestety Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach póki co zatrzymało się jednak w XX wieku. To miejsce, którego klimat przypomina nam nawet nie lata 90, kiedy powstało, a nawet lata 70 czy 80-te. Przy wejściu musimy założyć foliowe ochraniacze na obuwie, a wszechobecne ostrzeżenia zakazują nam fotografowania ekspozycji i dotykania czegokolwiek... Nawet na pufach nie odważyliśmy się przysiąść... Być może to też część wystawy i niechcący "wielki brat - monitoring" uruchomi alarm?

Minusem jest też brak podpisów i informacji w innych językach niż j. słowacki i łemkowski (z rzadka znajdzie się coś po angielsku...)

Mimo wszystko warto wybrać się tu całą rodziną, zastanowić się wspólnie jak to się stało, że wizerunek puszki z zupą podbił świat? Czy wiecie, że ta puszka zupy to dla wielu Amerykanów symbol... domowego posiłku? Jadało się ją też w domu Warcholów, a mama artysty, Julia Warcholowa potrafiła z zebranych puszek wycinać metalowe kwiaty?

Muzeum A. Warhola w Medzilaborcach - wejście
Muzeum A. Warhola w Medzilaborcach - wejście

Ekspresyjne kolory i nieoczywiste przedstawienia współczesnych tematów na pewno na długo zagoszczą w naszej wyobraźni!

Andy Warhol i Medzilaborce

Oczywiście 99% gości przyciąga tu postać A. Warhola - łemkowskiego artysty, którego rodzice wyemigrowali do USA z wioski Mikova obok Medzilaborców. Król pop-artu urodził się w Stanach Zjednoczonych i tam tworzył, a muzeum w rodzinnej okolicy jego przodków założył jego brat i przyjaciele.

Dziś spotkamy go tu nie tylko w murach muzeum i na pomniku, ale także "na ulicy", na przystankach, muralach, tabliczkach.

Medzilaborce, pomnik Andy
Medzilaborce, pomnik Andy'ego Warhola 

Medzilaborce - co zobaczyć, gdzie zjeść?

Samo miasteczko to słowacki "koniec świata", co niewątpliwie też ma swój urok. Poza muzeum możemy zajrzeć do miejscowych świątyń: cerkwi prawosławnej i grekokatolickiej. Otwartą restaurację ze słowackimi specjałami (m.in. zupą czosnkową, gryczanymi pierogami, haluszkami i smażonym panierowanym serem) znaleźliśmy niedaleko urzędu miasta.

Ps. na samym urzędzie zobaczycie wielką mozaikę: zdecydowanie jeszcze sprzed ery "pop-artu"...

Medzilaborce, Słowacja
Medzilaborce, Słowacja

Medzilaborce dojazd pociągiem?

Najłatwiej dostać się do Medzilaborców samochodem - to zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy polsko-słowackiej na Przełęczy Radoszyckiej (droga z Sanoka przez Komańczę), lub trochę dalej - przez Przełęcz Dukielską (Barwinek). Dodatkowo w sezonie wakacyjnym w weekendy kursują tu bezpośrednie pociągi z Rzeszowa i Sanoka! Szczegóły na stronach PKP.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Słowacja


Wczytuję komentarze ...
cancel