Chorzów - Park Śląski i kolejka Elka


Chorzów

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Drogi płaskie, bez nachyleń terenu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Atrakcje dla dzieci
check_circle  Plac zabaw
Spis Treści

W Chorzowie, 6 km za Katowicami, rozciąga się olbrzymi Park Śląski - największy w Polsce i jeden z największych w Europie! To rozległy zielony obszar z kilometrami asfaltowych alejek dla rowerów, rolkarzy i piechurów. Park jest tak duży, że przez jego długość poprowadzono linową kolejkę krzesełkowo-gondolową, która jest wspaniałą atrakcją! Na terenie parku znajduje się m.in. ogród japoński, rosarium, zoo, planetarium,park rozrywki "Legendia", stadion oraz wiele innych atrakcji. Na zwiedzenie całego parku weekend to stanowczo za mało! 

  • wstęp do parku jest bezpłatny, płatne  jedynie wejścia na dodatkowe atrakcje: do zoo, wesołego miasteczka itp.
  • nie jest zamykany, jest czynny całą dobę
  • można wejść z psem
  • warto mieć na uwadze, że park jest bardzo rozległy, a odległości między poszczególnymi atrakcjami całkiem spore, zwłaszcza dla małych nóżek
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie

Dojazd: tramwaje i autobusy 

  • z Katowic, Chorzowa lub Bytomia: linie 0, 6, 11, 19, 23, 33, przystanek "Park Śląski Wejście Główne"
  • z Katowic, Bytomia, Gliwic lub Tarnowskich Gór linie 6, 820, 830, 840, przystanek "Park Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny"

Park Śląski - z wózkiem, na rower i na rolki

Znajdziemy tu i szerokie asfaltowe alejki z zadbaną roślinnością i dzikie leśne zakamarki z wąskimi, ale również asfaltowymi alejkami. Ze względu na rozległość terenu świetnie nadaje się na rower (wokół parku wytyczona jest trasa rowerowa), rolki (specjalne tory do jazdy na rolkach). W pobliżu parku kilka miejsc z możliwością wypożyczenia rowerów miejskich (znajdziemy wśród nich i rowery dziecięce, a także tandemy).

Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie

Park Śląski - atrakcje

Kolejka Elka

Ta kolejka linowa ciągnie się przez całą długość Parku Śląskiego. Przejazd nią zajmuje około 15-20 minut. Znajdziemy tu rodzinne krzesełka (na 4 osoby, dla dzieci starszych) lub zamknięte gondole (możemy do nich wjechać wózkiem). Wagoniki/krzesełka zwalniają nam praktycznie do zera - nie musimy siadać na nie w biegu (jak to bywa na niektórych kolejkach), do Elki spokojnie i bez stresu wsiądziemy/usiądziemy/ zejdziemy z dziećmi, osobami starszymi, z wózkiem. Jest limit wzrostu - dzieci poniżej 125 cm mogą być przewożone tylko w gondolach. Minus gondoli to słaba wentylacja - w słoneczny (niekoniecznie upalny!) dzień gondola zmienia się w duszną szklarnię... Zabrania się też przewożenia dzieci na kolanach w wagoniku krzesełkowym. Kolejka jest zamknięta w poniedziałki. Więcej informacji znajdziecie na stronie Kolejki Elki.

Mapa parku i kolejki linowej

Wesołe miasteczko "Legendia"

To Śląski park rozrywki i najstarszy lunapark w Polsce. Zlokalizowanych jest tu aż 40 różnych atrakcji w tym największa w Polsce karuzela, z której roztacza się widok na park i okolicę (gondole wznoszą się na 45 m). Jedną z atrakcji jest Dolina Jagi - w kociołkach czarownicy płyniemy w rwącej rzece (dla dzieci powyżej 100 cm wzrostu) oraz rozgrywający się w zamkniętym budynku Bazyliszek, gdzie przez magiczną krainę pełną potworów (w tym tytułowego Bazyliszka) przejeżdżamy 6-osobowymi wagonikami. Każdy z pasażerów wyposażony jest w laserową broń, która pomaga w pokonaniu potworów. 

"Legendia"
"Legendia"
"Legendia w Chorzowie
"Legendia w Chorzowie

Zoo w Chorzowie, czyli Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny to jeden z największych i najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Spotkamy tu dziecięcych ulubieńców: słonie, żyrafy, zebry, nosorożce, wielbłądy, a także pingwiny. Dodatkowa atrakcja zoo w Chorzowie to Kotlina Dinozaurów z betonowymi modelami prehistorycznych gadów (podobno niegdyś pierwsze tego typu miejsce w Polsce).

Ogród Japoński

Położony jest pomiędzy halą „Kapelusz" a Rosarium. Jego perełką jest 50-letnie drzewo wiśniowe. W ogrodzie znajdziemy wiele innych gatunków roślin prosto z Japonii! 

Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie
Park Śląski w Chorzowie

Przystań elektrycznych motorówek

Wypożyczoną motorówką możemy popływać po znajdującym się w parku Małym Stawie Śląskim (wcale nie tak małym :).

Planetarium w Chorzowie

Wielkimi krokami zbliża się data otwarcia znajdującego się na terenie parku planetarium, po długim remoncie otwarcie planowane jest na weekend 11-12 czerwca, to dopiero będzie wydarzenie!

Park Śląski - gdzie coś zjeść?

My podeszliśmy na obiad do położonej nad jeziorkiem restauracji “Nowa Łania”. Jedzenie było super, spokojnie, mały plac zabaw dla dzieci, stoliki w cieniu. Miłe miejsce na sielankowy odpoczynek, filiżankę kawy lub ciepłe danie.

Katowicki Nikiszowiec

W pobliskich Katowicach warto zajrzeć na Nikiszowiec. Ta historyczna, robotnicza dzielnica powstała ponad wiek temu dla górników i przetrwała w praktycznie nienaruszonym kształcie do dnia dzisiejszego. 

Spacer po Nikiszowcu

łatwa
directions_walk child_friendly

Spacer po Nikiszowcu

max 278 m min 271 m
straighten 1.2km
timer 19min
north_east 12m
south_east 14m
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

PS. To miejsce włączyliśmy do artykułu "10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa". Poznajcie pozostałe z nich!

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa

10 pomysłów na jednodniową wycieczkę w okolice Krakowa

Szukacie pomysłu na wypad poza miasto? Najlepiej niedaleko, by nie spędzać wiele czasu w samochodzie? Sprawdźcie, czy tu już byliście: ...

oraz do artykułu "10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa":

10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa

10 pomysłów na spacer z wózkiem w okolicach Krakowa

10 pomysłów na spacer lub wycieczkę z wózkiem niedaleko Krakowa ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Katowice


Wczytuję komentarze ...
cancel