Błędne Skały - szlaki i atrakcjecheck_circle  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Parking

Błędne Skały, czyli skalny labirynt położony niedaleko miejscowości Kudowa Zdrój, przy granicy z Czechami bez wątpienia jest jedną z największych atrakcji polskich Gór Stołowych! Przechodzimy wąskimi przejściami i urokliwymi zaułkami między skalnymi blokami o fantazyjnych kształtach. Obszar dawnego Rezerwatu Błędnych Skał ma powierzchnię ok. 22 ha i położony na stokach Skalniaka na wysokości 852 m. Wśród tutejszych formacji skalnych kręcone były sceny do filmów “Opowieści z Narnii – Książe Kaspian” oraz “Przyjaciel Wesołego Diabła”.

  • ścieżka przez Błędne Skały jest jednokierunkowa, przejście jej zajmuje ok. 40 minut
  • wejście na trasę turystyczną Błędne Skały jest płatne oraz limitowane, w sezonie warto wcześniej kupić bilet
  • ze względu na znaczne zacienienie pomiędzy skałami temperatura nawet w lecie jest tu niższa - warto mieć przy sobie dodatkową bluzę dla siebie i maluchów.
  • nosidło na pewno dużo lepiej sprawdzi się takie, w którym dziecko jest z przodu, nie na plecach
  • Ścieżka jest dostępna także po zamknięciu kas i poza sezonem, wjazd na górny parking jest wtedy zamknięty.

Błędne Skały - gdzie zaparkować?

Przy Błędnych Skałach dwa parkingi: najbliżej przy samych Błędnych Skałach znajduje się płatny parking górny (ze względu na ruch wahadłowy wjazdy i zjazdy są o określonych godzinach) oraz bezpłatny parking dolny, z którego do Błędnych Skał mamy jeszcze około półtoragodzinne podejście. Zaparkować możemy też w miejscowości Karłów - jest tam wiele parkingów - z Karłowa do Błędnych Skał idziemy urokliwym szlakiem godzinę i około czterdzieści minut.

Błędne Skały
Błędne Skały

Opisy szlaków prowadzące do Błędnych Skał

Z pobliskich miejscowości - Kudowej Zdrój, Karłowa lub polany Imka możecie do Błędnych Skał dojść pieszo górskimi szlakami:

1. Dojście do Błędnych Skał niebieskim szlakiem z darmowego parkingu YMCA i polany Imka

Parking „Imka”, to  polana znajdująca się przy Drodze Stu Zakrętów (DW nr 387) w pobliżu wjazdu do Błędnych Skał. Z parkingu zaczyna się niebieski szlak, który prowadzi nas do Błędnych Skał. Szlak jest typowo górski i bywa stromy, wchodzimy po całkiem sporych kamieniach!

Z Polany Imka (bezpłatny parking YMCA) do Błędnych Skał - niebieski szlak

średnia
directions_walk

Z Polany Imka (bezpłatny parking YMCA) do Błędnych Skał - niebieski szlak

max 852 m min 663 m
straighten 3.6km
timer 1h 29min
north_east 237m
south_east 55m

2. Z Karłowa do Błędnych Skał

Do Błędnych Skał możemy dojść też pieszo z Karłowa - są tu liczne parkingi. Szlak z Karłowa do Błędnych Skał jest bardzo widokowy, przechodzimy przez polanę z widokiem na Szczeliniec:

Z Karłowa do Błędnych Skał - świetny szlak łączący dwie największe atrakcje Gór Stołowych

średnia
directions_walk

Z Karłowa do Błędnych Skał - świetny szlak łączący dwie największe atrakcje Gór Stołowych

max 844 m min 751 m
straighten 4.7km
timer 1h 39min
north_east 190m
south_east 97m

3. Z Kudowej Zdrój

Także z Kudowej Zdrój do Błędnych Skał da się przejść pieszo górskim szlakiem. Niestety samo miasto nie zadbało o bezpieczeństwo pieszych - wyjście z Kudowej to przejście ok. 700m drogą bez chodnika i pobocza, gdzie ruch samochodowy bywa całkiem spory...

Szlak z Kudowej-Zdrój do Błędnych Skał

trudna
directions_walk

Szlak z Kudowej-Zdrój do Błędnych Skał

max 852 m min 389 m
straighten 7.0km
timer 3h 6min
north_east 540m
south_east 85m

Górny Parking - parking najbliżej Błędnych Skał

Jeśli chcecie podjechać jak najbliżej Błędnych Skał możecie zaparkować tuż przy wejściu - na górnym, płatnym parkingu. Wjazdy na parking odbywają się co 15 minut, następnie przez 15 minut odbywają się zjazdy z parkingu - droga prowadząca na parking jest bowiem jednokierunkowa. Pamiętajcie, że w sezonie wakacyjnym ze względu na dużą liczbę chętnych i ograniczoną przepustowość droga ta lubi się korkować...

Błędne Skały - mała i duża pętla

Mamy tu dwie pętle - krótszą prowadzącą przez skalny labirynt oraz dłuższą wokół Błędnych Skał. Do tego dochodzą nam podejścia pod punkty widokowe. 

Mała pętla: skalny labirynt

Mała pętla z punktami widokowymi prowadzi nas wśród skał - idziemy po drewnianych pomostach, gdyż w szczelinach lubi zalegać woda i bywa tu nieco błotniście. W lecie odczuwamy tu błogi chłód, niemal, jak w jaskini. Przesmyki między skałami bywają naprawdę wąskie! Same formacje skalne mają swoje nazwy, jak "Kurza Stopka"

Magiczny labirynt "Błędne Skały" - pętla spod kas

średnia
directions_walk

Magiczny labirynt "Błędne Skały" - pętla spod kas

max 851 m min 832 m
straighten 1.1km
timer 22min
north_east 41m
south_east 41m
Błędne Skały
Błędne Skały
Okręt / Kurza Stopka / Wąskie przejście
Okręt / Kurza Stopka / Wąskie przejście
Błędne Skały - punkt widokowy
Błędne Skały - punkt widokowy

Duża pętla: wokół Błędnych Skał

Błędne Skały możemy też obejść dookoła - to widokowy i łatwy spacer.

Szlak wokół Błędnych Skał

łatwa
directions_walk

Szlak wokół Błędnych Skał

max 851 m min 831 m
straighten 2.3km
timer 45min
north_east 72m
south_east 72m
Błędne Skały - punkt widokowy
Błędne Skały - punkt widokowy

Uwaga! Błędne Skały zimą

Wejście na Błędne Skały w okresie zimowym jest bezpłatne, jednak parking górny jest wtedy zamknięty, a droga wjazdowa zostaje udostępniona dla pieszych. Zimą najlepiej więc zatrzymać się na bezpłatnym parkingu YMCA. Przy górnym parkingu nieczynna będzie też toaleta.

Jak powstały Błędne Skały?

W okresie kredy, gdy lądy opanowały potężne dinozaury większość terenów naszego kraju zalewało ciepłe, płytkie morze, a tutejsze tereny stanowiły jego zatokę. Spływające do morza rzeki niosły ze sobą żwir i pasek, który osadzał się na dnie. Obszary te zostały wypiętrzone razem z Sydetami podczas orogenezy alpejskiej i od tego czasu ulegały erozji i wietrzeniu. Na skutek nierównej twardości poszczególnych warstw piaskowca powstawały szczeliny o różnych szerokościach i wysokościach. 

Układ lądów w okresie jury i kredy
Układ lądów w okresie jury i kredy

Legenda o Liczyrzepie i Błędnych Skałach - kolorowanka dla dzieci

Według prastarych legend kształty Błędnych Skał to jednak sprawka Liczyrzepy - ducha gór Karkonoszy. Podobno dawniej w miejscu dzisiejszych Błędnych Skał stała zwykła góra zwana Skalniakiem. Stała się ona miejscem kultu dla tutejszych mieszkańców, którzy wchodzili na jej szczyt, by oddać cześć  bogom. Rozgniewany Liczyrzepa tupnął nogą tak, że z góry pozostało tylko skalne rumowisko z licznymi przejściami i szczelinami.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Góry Stołowe


Wczytuję komentarze ...
cancel