check_circle Atrakcje dla dzieci
check_circle Dojazd busem lub autobusem
check_circle Możliwy dojazd pociągiem
Wilno to wyjątkowe miasto, idealne do zwiedzania całą rodziną. Litewska stolica malowniczo rozłożona na niewielkich wzgórzach w dolinach dwóch rzek: Wilii i Wilejki jest na tyle niewielka i spokojna, że spacery po zabytkowym starym mieście, kluczenie po krętych uliczkach pełnych zaskakujących to wspaniała przygoda dla całej rodziny!
Co zobaczyć w Wilnie? Punkty obowiązkowe
W Wilnie jest wiele miejsc, które turysta (nie tylko z Polski) powinien "zaliczyć". Należą do nich:
- Ostra Brama - czyli kaplica nad miejską bramą ze słynącym z łask obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej
- Plac Katedralny z Katedrą, Dzwonnicą, Zamkiem Dolnym i pomnikiem Giedymina
- Góra Zamkowa z Wieżą Giedymina - czyli najpiękniejszy punkt widokowy na miasto
- Góra Trzykrzyska - kolejny punkt widokowy i leśne ścieżki spacerowe
- Zarzecze, czyli wileńska dzielnica artystów Užupis
- Cmentarz na Rosie - grób "matki i serca jej syna" (czyli Marii i Józefa Piłsudskiego)
- Pałac Prezydencki - w każdą niedzielę o 12:00 odbywa się tu uroczysta zmiana flag, w której uczestniczą m.in. rycerze w średniowiecznych zbrojach!
Poniżej opisujemy dla Was te miejsca, a także wiele innych - trochę mniej oczywistych, za to wcale nie mniej ciekawych!
Wilno - punkty widokowe
Na początek proponujemy Wam spojrzenie na Wilno z góry, a dokładniej z Góry Zamkowej. To tu rozpoczęła się historia miasta (zobacz też legendy na końcu artykułu):
Góra Zamkowa i Wieża Giedymina
Góra Zamkowa i Wieża Giedymina to punkt obowiązkowy w czasie zwiedzania Wilna! W zasadzie warto to własnie tu rozpocząć zwiedzanie stolicy Litwy - w miejscu, gdzie powstało to miasto. ...
U stóp Góry Zamkowej znajduje się zrekonstruowany "Dolny Zamek" oraz najważniejszy plac miasta: Plac Katedralny.
Zdaniem historyków wileńska Katedra powstała w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się pogańska świątynia: Dolina Świntoroga. Okazała Dzwonnica stoi natomiast podobno na fundamentach jednej z baszt obronnych Dolnego Zamku, a być może także siedziby pogańskiego kapłana.
Katedra i inne wileńskie świątynie
Spacerując po Wilnie na każdym kroku napotykamy zabytkowe kościoły i cerkwie. Warto zajrzeć także do środka! Najważniejsza z wileńskich świątyń to znajdująca się na Placu Katedralnym klasycystyczna Katedra św. św. Stanisława i Władysława (z kryptami, w których spoczywa m.in. królowa Barbara Radziwiłłówna).
Wspomniana Ostra Brama to jedynie niewielka kaplica w miejskiej bramie (wejście po schodach), natomiast oryginalny obraz Jezusa Miłosiernego wg. wizji św. s. Faustyny znajdziecie w bocznej kaplicy przy kościele Dominikanów.
Kościółek św. Anny to natomiast prawdziwa "gotycka perełka" wśród panującego wileńskiego baroku:
Warto też zajrzeć do mniej znanych świątyń: zarówno katolickich, jak i prawosławnych i greko-katolickich cerkwi.
Muzea w Wilnie z dziećmi
Które muzea wybrać, kiedy zwiedzamy Wilno razem z dziećmi? Oczywiście zależy to od naszych zainteresowań i pasji. Główne muzea litewskiej stolicy to m.in. Litewskie Muzeum Narodowe, które ma swoje oddziały m.in. w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich (tzw. Dolny Zamek, wystawa historyczna i wystawy czasowe), w Wieży Giedymina (makiety zamków, militaria) w Starym Arsenale (u stóp Góry Zamkowej, zbiory archeologiczne, historyczne, etnograficzne), a także w Bastionie artyleryjskim, tzw. Barbakanie (broń XV- XIX w.), muzea w Arsenale (czyli m.in. wystawy etnograficzne).
Specjalną strefę dla najmłodszych znajdziecie w nowoczesnym gmachu Muzeum MO, czyli Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego całe otoczenie jest pełne interesujących obiektów sztuki współczesnej!
Dzieciom w każdym wieku spodoba się Muzeum Kolejnictwa na dworcu kolejowym w Wilnie (częściowo plenerowe!):
Muzeum Kolejnictwa w Wilnie
Muzeum Kolejnictwa (Geležinkelių muziejus) na dworcu w Wilnie to atrakcyjne miejsce dla turystów w każdym wieku! Jego zwiedzanie obejmuje wystawę plenerową na jednym z bocznych peronów oraz dużą, nowoczesną i interaktywną ekspozycję w budynku dworca. ...
...oraz interaktywne centrum nauki i eksperymentów w budynku byłej elektrowni miejskiej, dziś siedzibie Muzeum Energetyki i Techniki:
Muzeum Energetyki i Techniki w Wilnie
Muzeum Energetyki i Techniki w Wilnie to jedno z najnowszych miejsc na mapie miasta! Zobaczymy tu nie tylko wyposażenie dawnej elektrowni, ale także wiele tematycznych ekspozycji, a przede wszystkim "pobawimy się nauką" na licznych interaktywnych stanowiskach. ...
Wilno - parki i zieleń w mieście
Z punktu widokowego na Górze Zamkowej łatwo zauważyć jak zielonym miastem jest Wilno! W samym centru, u stóp Wieży Giedymina znajdziemy piękny Ogród Bernardyński (Sereikiškių parkas) z fontannami i placem zabaw.
Całą masę leśnych ścieżek znajdziecie wokół Wzgórza Trzech Krzyży, czyli w tzw. Parku Górnym:
Wzgórze Trzech Krzyży - Góra Trzykrzyska w Wilnie
Góra Trzykrzyska, zwana też Wzgórzem Trzech Krzyży to piękne zielone miejsce rozpoznawalne z daleka dzięki dobrze widocznym trzem białym krzyżom. To także przepiękny punkt widokowy na Wilno, miejsce owiane legendami, idealne na spacer wśród zieleni. ...
Bardzo polecamy Wam też spacer dzikim, prawym brzegiem Wilejki:
łatwa
Spacer wzdłuż Wilejki
W pewnym sensie "zielony spacer" to także zwiedzanie najsłynniejszej nekropolii Wilna. Cmentarza na Rossie (Rasų kapinės) to miejsce pełne zanurzonych w zieleni zabytkowych pomników i zaklętych w nich ludzkich losów. To tu znajdziecie grobowiec "Matki i serca jej syna" (czyli Marii i Józefa Piłsudskich)
Wilno - legendy i ciekawostki
Stolica Litwy jest pełna magicznych miejsc, owianych lokalnymi legendami i opowieściami. Spacerując po mieście warto poznać najważniejsze z nich.
Wileński Wilk
Sylwetki żelaznych, wyjących wilków znajdziemy w Wilnie w kilku miejscach, m.in. na pomniku Giedymina, lub na szczycie jednej z kamienic koło dworca kolejowego. Dlaczego?
Wilno - legenda o żelaznym wilku i założeniu miasta
Legenda o powstaniu miasta jest więc raczej legendą o "przeniesieniu stolicy", a nie powstaniu samego grodu. Jej bohaterem jest książę Giedymin, dziadek Władysława Jagiełły i księcia Witolda. ...
Kaziuki i trójręki Kazimierz
Pewnie wszyscy słyszeliście o "kaziukach" czyli tradycyjnym święcie Wilna w dniu imienin patrona miasta, św. Kazimierza? Relikwie i ołtarz Św. Kazimierza znajdziecie w Katedrze. Czy zauważycie, że wizerunek świętego królewicza ma 3 dłonie? Podobno malarz postanowił zamalować jedną "nieudaną" rękę, i namalować nową. Ta poprzednia jednak cały czas prześwitywała i malarz postanowił... zostawić na obrazie wszystkie 3 dłonie!
Duch Barbary Radziwiłłówny
Mimo, że od historii romansu Zygmunta Augusta i pięknej Barbary Radziwiłłówny minęły setki lat miasto nadal żyje tą opowieścią o lokalnym "Romeo i Julii". Barbara Radziwiłłówna pochodziła ze znamienitego litewskiego rodu, wywodzącego się od Polski następca tronu, Zygmunt August zakochał się w niej w czasie wizyty w Wilnie, tu też potajemnie wzięli ślub. Ich związkowi sprzeciwiali się bowiem rodzice królewicza: król Zygmunt Stary i Królowa Bona. Niestety po przeprowadzce do Krakowa Barbara wkrótce zachorowała i zmarła, a jej małżonek zatrudniał alchemików (w tym m.in. Jana Twardowskiego), aby wywołali ducha ukochanej.
Płyta Stebukas
Dlaczego na Placu Katedralnym ludzie stoją i kręcą się w kółko? Pod Dzwonnicą znajduje się płyta z napisem "STEBUKAS", czyli po litewsku "cud". To tu w 1989 r. rozpoczynała się "Bałtycka Droga", czyli liczący 600 km żywy łańcuch z ludzi od Wilna, przez Łotwę aż do Tallina, domagających niepodległości dla Państw Bałtyckich. Dziś spełniają się tu marzenia: wystarczy je pomyśleć i obrócić się w miejscu o 360 stopni.
Wilno - miasto murali i sztuki współczesnej
Piszemy o tym na końcu, ale na pewno zauważycie to Wilnie na pierwszy rzut oka: to miasto na każdym pełne jest mniejszych i większych "obiektów" sztuki współczesnej.
Dosłownie na każdym kroku spotkacie je w dzielnicy Užupis, czyli w Republice Zarzecza:
Republika Zarzecze. Dzielnica artystów Užupis
Zarzecze (lit. Užupis) to wyjątkowa dzielnica Wilna oddzielona od reszty miasta rzeczką Wilejką (Vilnia). Uwaga: tu rządzą... artyści! W rezultacie spacer po Zarzeczu przypomina zwiedzanie muzeum sztuki współczesnej pod gołym niebem. ...
PS.1. Lokalizację opisanych miejsc, tras i zdjęć z artykułu oznaczono na mapie w nagłówku.
PS.2. W Wilnie jest jeszcze wiele więcej ciekawych miejsc, m.in. budynki Uniwersytetu Wileńskiego (dawny USB, czyli Uniwersytet Stefana Batorego) oraz miejsca związane ze "sławnymi i zasłużonymi": Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Na pewno odwiedzimy je przy następnej okazji, bo też na pewno do Wilna wrócimy!
Data dodania: 2023-05-23