location_city Lipnica Murowana - atrakcje

check_circle  Dojazd busem lub autobusem

Na rynku w Lipnicy wita nas pomnik Św. Szymona, który ma piękną historie-w czasie drugiej wojny światowej Niemcy nie zburzyli go tylko dlatego ze myśleli ze "salutuje" (ma uniesiona prawa rękę do góry).

Lipnica Murowana - św. Szymon
Obok pomnika od lat na środku rynku stoi lipa-symbol Lipnicy. Jak legenda głosi król Władysław Łokietek gdy udał się na polowanie zabłądził w pobliskich lasach. Gdy został odnaleziony wziął miecz i przebił nim lipę. I tak do dziś lipy są symbolem Lipnicy i widnieją w jej herbie.
Lipnica Murowana
Polecamy przepyszne miody lipowe! Latem przepyszne Lody u Szymona!

Do Lipnicy warto się wybrać w Niedziele Palmową: to tu powstają największe palmy w Polsce. Można tez wziąć udział w warsztatach robienia palm, poznać rzemieślników wykonujących te palmy oraz tradycję ich powstawania.

Lipnica Murowana
Lipnica posiada dużo zabytków: drewniany kościółek św. Leonarda, kościół św. Szymona i cudowne źródełko oraz Dom Ledóchowskich, za dworem można ścieżką dojść do lasu i doliny Piekarskiego potoku. Tu czeka kapliczka "Za dworem" oraz leśne skałki.

Z Lipnicy można też wybrać się na spacer na Górę Szpilówka-Iwkowa z wieżą widokową:


Trasa: Lipnica Murowana – Szpilówka | mapa-turystyczna.pl

Można też wybrać się do Rezerwatu Kamienie Brodzińskiego: samochodem lub dłuższą, pieszą trasą z Lipnicy przez Rajbrot (tu też zabytkowy drewniany kościółek):

Trasa: Lipnica Murowana – Kamień Brodzińskiego | mapa-turystyczna.pl

Tu można naprawdę wypocząć z dala od zgiełku miasta,  jakby czas zwalniał. Bardzo polecamy!!!

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Małopolskie


Wczytuję komentarze ...
cancel