Zamek Chojnik - legendy

Legenda o Kunegundzie z Zamku Chojnik

Córka kasztelana na Chojnickim Zamku, Kunegudna, słynęła z okrucieństwa : każdy, kto starał się o jej rękę musiał objechać konno mury zamku - jak trudne to zadanie sami widzicie! śmiałkowie spadali z muru na skały i tracili życie. Kiedy w końcu jednemu z rycerzy udało się ujść z życiem z tej niebezpiecznej próby sam odmówił poślubienia Kunegudny. Zrozpaczona córka kasztelana skoczyła z zamkowej wieży. Jednak to nie ona straszy na zamku, częściej spotyka się tu ducha rycerza na koniu.

Zamek Chojnik - boczna brama przy Schodach Kunegundy
Zamek Chojnik - boczna brama przy Schodach Kunegundy

Legenda o "czystym metalu"

Jeden z gospodarzy zamku, aby umilić ucztę sobie i swoim gościom poprosił wędrowca o wróżby. Kiedy usłyszał, że czeka go wkrótce śmierć od "czystego metalu" dla żartu poprosił też o wywróżenie śmierci prosiaka, którego planowano zjeść z ramach uczty. Wróżbita powiedział, że prosię pożre wilk. kiedy biesiadnicy czekali na podanie pieczonego prosiaka do komnaty wbiegł kucharz i oznajmił, że wychowany na zamku łagodny wilk właśnie zagryzł i porwał prosię. Spełniła się też wróżba dotycząca gospodarza - został oskarżony o zdradę cesarza i skazany na śmierć: ścięty przez kata "czystym metalem", czyli mieczem.

Zamek Chojnik - dziedziniec
Zamek Chojnik - dziedziniec

Zwiedzanie Zamku Chojnik:

Zamek Chojnik - zwiedzanie i atrakcje

Zamek Chojnik - zwiedzanie i atrakcje

Zamek Chojnik to malownicza warownia w Karkonoszach, niedaleko Jeleniej Góry. Dziś to punkt obowiązkowy w czasie pobytu w Karkonoszach zarówno dla miłośników zamków, historii i legend, jak i dla tych co kochają górskie panoramy i spacery leśnymi ścieżkami. ...

Trasa na Zamek Chojnik:

Żółty szlak na Zamek Chojnik

średnia
directions_walk

Żółty szlak na Zamek Chojnik

max 612 m min 359 m
straighten 2.8km
timer 1h 21min
north_east 264m
south_east 17m
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel