Ząb - co oferuje najwyżej położona miejscowość w Polsce?

Ząb - co ciekawego swoim gościom oferuje najwyżej położona miejscowość w Polsce?

Ząb to sporych rozmiarów wieś zlokalizowana na północnym stoku Gubałówki. Słynie zasadniczo z dwóch rzeczy – po pierwsze, jest to rodzinna miejscowość słynnego polskiego skoczka, Kamila Stocha, a po drugie, najwyżej położona miejscowość w całej Polsce. To jednak jeszcze nie wszystko! Ząb, ze względu na swoje korzystne położenie, jest bowiem także świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy, miejscem, z którego można podziwiać przepiękne widoki na Tatry, a także spędzić czas wolny na zwiedzaniu miejscowych atrakcji.

Gdzie znajduje się najwyżej położona miejscowość w Polsce?

Ząb to duża, podhalańska wieś, która jest oficjalnie najwyżej położoną miejscowością w Polsce – znajduje się bowiem na wysokości aż 1013 m n.p.m., na szczytach Pasma Gubałowskiego. Od południa jej tereny graniczą bezpośrednio z Zakopanem, od zachodu z Nowem Bystrem, a od wschodu z Suchem. Przez Ząb przebiega także znany w okolicy i chętnie uczęszczany przez miłośników pieszych wędrówek Szlak Papieski, który w 1997 r. przemierzył Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.

Ząb jest miejscowością, która może pochwalić się jednymi z najpiękniejszych, najbardziej malowniczych widoków w polskich górach. Z jej terenu możemy podziwiać rozległą, niezwykle widowiskową panoramę Tatr, które szczególnie majestatycznie prezentują się w zimie, kiedy góry są pokryte śniegiem. W miejscowości znajduje się rodzinny dom Kamila Stocha (położony przy ulicy… Kamila Stocha!), którego okolice chętnie odwiedzają zwłaszcza miłośnicy sportów zimowych oraz fani słynnego skoczka, a także inne, nie mniej interesujące atrakcje. 

Z czego słynie Ząb? Atrakcje najwyżej położonej miejscowości nad Wisłą

Do najwyżej położonej miejscowości w Polsce najprościej dostać się ze Stolicy Polskich Tatr i to właśnie w niej zatrzymać się na dłuższy pobyt. Noclegi w Zakopanem są dostępne w zróżnicowanych cenach i standardzie, przez co każdy turysta znajdzie wśród nich idealne zakwaterowanie dla siebie i swoich towarzyszy podróży. Z Zakopanego do Zębu dostaniemy się natomiast własnym autem, busem lub jeszcze szybciej i wygodniej – kolejką linową na Gubałówkę, przy okazji podziwiając piękne widoki.

Malownicza panorama Tatr, mimo tego, że bardzo widowiskowa i zapadająca w pamięć, nie jest jedyną atrakcją Zębu. Oprócz górskich widoków, w miejscowości możemy zobaczyć także zabytkowe budowle, do których zalicza się m. in. drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny pochodzący z samych początków XX w. 

Kościół św. Anny - miejscowość Ząb

W pobliżu miejscowości znajduje się natomiast inna, zabytkowa świątynia – kościół św. Jana Chrzciciela z II połowy XIX w. Zachwyt wzbudza szczególnie jego wysoka na 25 metrów, w całości wykonana z drewna wieża, w której umieszczone są trzy dzwony. Wnętrze kryje natomiast piękne witraże i 4 ołtarze – każdy utrzymany w innym stylu. Na uwagę miłośników architektury zasługuje także wspominany powyżej dom Kamila Stocha, który zachwyca swoją typowo góralską architekturą. 

Kościół św. Jana Chrzciciela - miejscowość Nowe Bystre

Pozostałe walory turystyczne Zębu

W okresie zimowym na terenie miejscowości prężnie działa infrastruktura narciarska, organizowane są kuligi z pochodniami, a także zjazdy na sankach z miejscowych pagórków. Ząb jest także świetną bazą wypadową na Gubałówkę – z miejscowości prowadzi ok. 4-kilometrowa trasa, której przejście zajmuje ok. 1 godziny marszu. Jakby tego było mało, oprócz bazy noclegowej, Ząb dysponuje także popularnymi wśród turystów lokalami gastronomicznymi, w których można spróbować lokalnych pyszności. 

Jako miejscowość o turystycznym charakterze, Ząb posiada także własną i całkiem pokaźną bazą noclegową, z której ofertą można bliżej zapoznać się za pośrednictwem największego polskiego portalu turystycznego Nocowanie.pl. Na terenie wsi dostępne są m. in. kwatery prywatne i pokoje do wynajęcia w prywatnych domach lokalnych mieszkańców i w miejscowych pensjonatach. Wyjątkowy klimat, rześkie, górskie powietrze oraz piękne widoki na Tatry – to wszystko razem sprawia, że Ząb tak chętnie i liczne odwiedzają turyści z całej Polski!

Gubałówka
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel