Tatrzańskie legendy

Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem

Góra Giewont przypomina swym kształtem śpiącego rycerza. Według prastarych legend pod górą miał znajdować się skarb. Pewien młody juhas Kuba szukając zagubionej owieczki trafił pod jaskinię znajdującą się pod zboczem Giewontu.

W grocie zobaczył śpiących rycerzy. Chłopiec opuścił grotę, a po powrocie do domu opowiedział o swej przygodzie ojcu: 

- Wiesz tato - powiedział - tam nie było żadnego skarbu, tylko ci rycerze...

- I to jest właśnie nasz skarb chłopcze! Ten skarb to wolność. To właśnie naszej wolności strzegą zaklęci w skałach rycerze, a wolność to największy skarb! Pamiętaj o tym!

Legenda o rycerzach śpiących pod Giewontem

Legenda o Morskim Oku

Podobno dawniej wszystkie "oka" Tatr były morskie - morskim okiem nazywano każdy z tatrzańskich stawów, wierzono bowiem, że są połączone z morzem. Widząc w taflach jezior potężne pnie i konary drzew sądzono, że to maszty zatopionych statków - tak naprawdę były to drzewa, które lawiny zgarnęły zima z okolicznych stoków.

Legenda o Morskim Oku

Legenda o smoku Sławku i Sławkowskim Szczycie

Po całych Tatrach grasował smok Sławek - miał swą pieczarę po słowackiej części Tatr w górze, którą od jego imienia zwano Sławkowskim Szczytem. Według lokalnych wierzeń, był to kiedyś najwyższy szczyt Tatr, ale któregoś dnia smok mieszkający we wnętrzu góry przebudził się i podnosząc, spowodował ogromny obryw skalny.

Smok Staszek grasujący nad Tatrami

Legenda o Mnichu Cyprianie

Nad Morskim Okiem zobaczyć można spiczastą turnię - to Mnich. Czy przypomina ona siedzącego mnicha w kapturze? Według legendy to mnich Cyprian, który mieszkał kiedyś w Pieninach w Czerwonym Klasztorze nad Dunajcem. Cyprian interesował się lataniem. Skonstruował skrzydła na których doleciał z Trzech Koron aż nad Morskie Oko. Wtedy anioł, oburzony jego pychą, poraził go piorunem i został zamieniony w skalny głaz, który do dziś nazywa się Mnich.

Legenda o turni Mnich

Aplikacja dla dzieci Wyprawa nad Morskie Oko

Poznajcie tatrzańskie legendy z naszą edukacyjną aplikacją dla dzieci  Wyprawa nad Morskie Oko - znajdziecie w niej dużo ciekawostek i fajnej wiedzy o Tatrach przekazanej w przystępny sposób!

Szpiedzywiedzy.pl - Wyprawa nad Morskie Oko
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel