Sokolica - szlaki na widokowy szczyt w Pieninach

Sokolica (747 m n.p.m.) to widokowy szczyt w Pieninach, z którego zobaczymy malowniczy przełom Dunajca, okoliczne pienińskie i beskidzkie wzgórza oraz Tatry. Co warto wiedzieć o Sokolicy i który szlak na szczyt wybrać?

Widok z Sokolicy - słynna sosna na tle Holicy
Widok z Sokolicy - słynna sosna na tle Holicy

Dlaczego Sokolica? Atrakcje na szczycie.

Mimo, że nie jest najwyższa w okolicy - przerastają ją chociażby sąsiednie Czerteż (774 m n.pm.) i Trzy Korony (982 m n.p.m.) cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest w miarę łatwo i szybko dostępna, a w dodatku to własnie tu zobaczymy najsłynniejszą sosnę w Polsce! Czy wiecie, że jej fotogeniczność zachwyca turystów i artystów od prawie 200 lat? W połowie XIX w. malował ją twórca szczawnickiego uzdrowiska Józef Szalay, a album z fotografiami ze szczytu wydał Franciszek Wyspiańśki, ojciec Stanisława.

Widoki z Sokolicy

Mimo, że szczyt Sokolicy nie jest aż tak wyniesiony ponad otoczenie jak np. Trzy Korony roztacza się stąd piękny widok na Przełom Dunajca, Masyw Trzech Koron ("od tyłu"). Na wschodzie zobaczymy natomiast Małe Pieniny z Wysoką i Wysokim Wierchem, a za nimi Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.

Widok z Sokolicy na wschód
Widok z Sokolicy na wschód

To właśnie w rejonie Sokolicy znajduje się tzw. Loch, czyli najgłębsze miejsce w Przełomie Dunajca. Głębokość wody sięga tu aż 9 m.

Przełom Dunajca z Sokolicy
Przełom Dunajca z Sokolicy

Jak wejść na Sokolicę? 

Jeśli chcecie wejść na szczyt Sokolicy macie do wyboru kilka tras: za Szczawnicy od strony Drogi Pienińskiej, z Krościenka nad Dunajcem, lub ze Sromowiec Niżnych.

Najkrótszy szlak na Sokolicę - ze Szczawnicy przez Dunajec

Niebieski szlak, który prowadzi ze Szczawnicy na Sokolicę jest rzeczywiście najkrótszy i dlatego też najpopularniejszy (i w sezonie najbardziej zatłoczony). Jego dodatkową atrakcją jest przeprawa tratwą przez Dunajec. Uwaga: przeprawa jest możliwa tylko w określonych godzinach i tylko od maja do października.

Sokolica - szlak ze Szczawnicy

średnia
directions_walk

Sokolica - szlak ze Szczawnicy

max 687 m min 429 m
straighten 2.1km
timer 1h 14min
north_east 285m
south_east 53m
Szczawnica - przeprawa przez Dunajec
Szczawnica - przeprawa przez Dunajec

Najłatwiejszy szlak z Krościenka na Sokolicę

Jeżeli nie macie ochoty na przeprawę przez Dunajec warto rozważyć wejście na Sokolicę od strony Krościenka nad Dunajcem. Szlak prowadzi początkowo brzegiem rzeki, a bardziej strome podejście czeka nas dopiero w drugiej połowie szlaku.

Sokolica z Krościenka - najłatwiejszy szlak

średnia
directions_walk

Sokolica z Krościenka - najłatwiejszy szlak

max 694 m min 422 m
straighten 3.4km
timer 1h 36min
north_east 306m
south_east 67m
Zielony szlak z Krościenka na Sokolicę
Zielony szlak z Krościenka na Sokolicę

Inne szlaki na Sokolicę z Krościenka

Z Krościenka nad Dunjecem możemy też dojść na szczyt Sokolicy przez tzw. Sokolą Perć, czyli przez widokowe szczyty Czertezik i Czerteż. Uwaga! Ten szlak prowadzi przez skaliste, wąskie i mocno eksponowane ścieżki, w tym także drewnianymi, stromymi drabinkami. Przejście Krościenko> żółty szlak > Bajków Groń > niebieski szlak: Czerteż - Czertezik - Sokolica to 5 km, 580 m różnicy wysokości do pokonania, czyli ok. 2 godz. w jedną stronę.

Trudny  i eksponowany fragment niebieskiego szlaku między Sokolicą i Czerteżem, tzw. Sokola Perć
Trudny i eksponowany fragment niebieskiego szlaku między Sokolicą i Czerteżem, tzw. Sokola Perć

Trochę łatwiej będzie, jeśli po wyjściu z Krościenka, na polanie Toporzysko z żółtego szlaku odbijemy za zielonymi znakami w lewo. tym samym ominiemy najtrudniejszy fragment Sokolej Perci przez Czerteż. Do niebieskiego szlaku dojdziemy dopiero na Czerteziku (punkt widokowy). Przejście Krościenko> zielony szlak > Czertezik > niebieski szlak - Sokolica to 4 km, 500 m różnicy wysokości do pokonania, czyli ok. 1:45 godz. w jedną stronę.

Rozejście zielonego i niebieskiego szlaku pod Czerteżem
Rozejście zielonego i niebieskiego szlaku pod Czerteżem

Na Sokolicę ze Sromowiec Niżnych

Jeszcze inny pomysł na zdobycie Sokolicy to wejście na ten szczyt od południa. Wyruszając ze Sromowiec Niżnych po drodze zobaczymy przepiękny Wąwóz Szopczański, oraz widokową Przełęcz Szopka. Stąd możemy pójść albo prosto na Bajków Groń i dalej Sokolą Percią (strome, wąskie ścieżki z drabinkami), albo trzymając się niebieskiego szlaku "zahaczyć" po drodze o Trzy Korony i Pieniński Zamek.

Przełęcz Szopka - widok na Tatry
Przełęcz Szopka - widok na Tatry

Wyruszając na Sokolicę ze Sromowiec Wyżnych mamy do wyboru 3 drogi:

  • Trasa Sromowce Wyżne > żółty szlak: Wąwóz Szopczański > Przełęcz Szopka > Bajków Groń > niebieski szlak: Sokola Perć (Czerteż, Czertezik) > Sokolica to w jedną stronę 7 km, 650 m przewyższeń, czyli do przejścia w ok. 2:45 godz. 
  • Trasa Sromowce Wyżne > Wąwóz Szopczański > Przełęcz Szopka > niebieskim szlakiem na Trzy Korony > Pieniński Zamek > Bajków Groń > Sokola Perć (Czerteż, Czertezik) > Soklica to w jedną stronę  10 km, 930 m przewyższeń, czyli do przejścia w ok. 4 godz.
  • Trzeci wariant trasy ze Sromowiec Niżnych na Sokolicę prowadzi zielonym szlakiem na Polanę Kosarzyska (omijamy Wąwóz Szopczański, Przełęcz Szopkę i Trzy Korony), następnie niebieskim szlakiem przez Pieniński Zamek, Bajków Groń, Sokolą Perć (Czerteż i Czertezik) na Sokolicę. W jedną stronę wychodzi nam wtedy 8,5 km, 780 m przewyższeń, czyli do przejścia w ok. 3,5 godz.
"Sokola Perć" to szlak między Sokolicą, Czertezikiem i Czetreżem, pełen atrakcji i mocno eksponowanych miejsc.
"Sokola Perć" to szlak między Sokolicą, Czertezikiem i Czetreżem, pełen atrakcji i mocno eksponowanych miejsc.

Sokolica - fakty i ciekawostki

Jak o wielu pienińskich szczytach także o Sokolicy krąży wiele opowieści. Zatem co jeszcze warto wiedzieć o Sokolicy?

Skąd nazwa Sokolica?

Oczywiście od sokołów! Kiedyś ptaki te chętnie gniazdowały na niedostępnych pienińskich szczytach. Niestety nasilony ruch turystyczny sprawił, że wyniosły się stąd na inne bardziej zaciszne siedliska. Od lat 90 XX przyrodnicy pracują nad restytucją tego gatunku ptaków drapieżnych w Pieninach - i to podobno z dobrym skutkiem! Pierwszym parom już udało się odchować młode.

Nazwy skał na Sokolicy: Głowa Cukru i Wilcze Skały

Podobni jak skały na Trzech Koronach również skały Sokolicy mają swoje nazwy. Są to m.in. Kazalnica, Rygle Sokolicy, Głowa Cukru (od kształtu przypominającego bryłę, w jakiej dawniej sprzedawano cukier) oraz Wilcze Skały. Między Głową Cukru i Wilczymi Skałami jest też skalna dolina nazwana "Wilczy Spad". Podobno w tym miejscu spadł niegdyś wilk polujący na sarnę.

Sosna reliktowa na Sokolicy
Sosna reliktowa na Sokolicy

Sosna na Sokolicy - czy pamięta epokę lodowcową?

Najsłynniejsza sosna w Polsce to tzw. sosna reliktowa. Oznacza to, że ten gatunek karłowatej sosny powstał w czasach ostatniego lodowacenia, kiedy to rośliny musiały się one przystosować do trudnych warunków. Od tego czasu klimat się zmienił, ale sosny zachowały swoją dawną formę.

Podsumowując: sama sosna na Sokolicy nie pamięta epoki lodowcowej, ale jest pra-pra-pra... wnuczką sosen, które żyły tu w tych ekstremalnie surowych warunkach i to po nich "odziedziczyła" swoją wyjątkową sylwetkę,

Sosny Reliktowe na Sokolicy
Sosny Reliktowe na Sokolicy

Ile lat ma sosna na Sokolicy?

Pienińskie sosny należą do najstarszych w Polsce. Niektóre okazy z Sokolicy liczą nawet ok. 550 lat! Wiek tej najsłynniejszej i najbardziej fotogenicznej szacowany jest na również na ok. 500 lat.

Kto złamał sosnę na Sokolicy?

Kiedyś sosna na Sokolicy wyglądała inaczej niż dziś... W 2028 r. jeden z konarów został złamany w czasie akcji ratunkowej. Uszkodził go silny podmuch wiatru od wirnika śmigłowca GOPR. Na szczęście sosna nie obumarła i w nieco "okrojonej" formie nadal ozdabia szczyt Sokolicy.

Sokolica - informacje praktyczne

  • Sokolica znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, obowiązuje tu zakaz wprowadzania psów.
  • Wstęp jest płatny (budka z biletami znajduje się tuż pod szczytem, zniżka na KDR)
  • Przeprawa przez Dunajec przy niebieskim szlaku działa tylko od maja do października. Od listopada do kwietnia trzeba wybrać inny szlak.
  • Miejsca na szczycie Sokolicy jest naprawę niewiele. W weekendy i w sezonie wakacyjnym trzeba się liczyć z kolejką do wejścia na szczyt.
  • Podejście na sam skalisty szczyt jest strome i prowadzi po wyślizganych wapiennych skałach. Konieczne jest odpowiednie obuwie, a tuż po lub w trakcie deszczu jest tu bardzo ślisko!
  • Metalowa barierka odgradza szczyt od ponad 300-m urwiska. Jak widzicie na zdjęciach, nie jest ona w 100% szczelna i na pewno nie zwalnia z zachowania ostrożności i szczególnej opieki nad najmłodszymi! Niestety, zdarzały się już tu śmiertelne wypadki...
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel