Ropa naftowa

Ropa naftowa to taki skalny olej, który ukryty jest pod ziemią. Jest gęsta i bardzo ciemna, prawie czarna. Ropę wydobywamy spod ziemi. Czasami znajduje się bardzo płytko pod ziemią a czasami bardzo głęboko.

Gdy ropa znajduje się głęboko pod ziemia, żeby ją wydobyć wierci się w ziemi bardzo głębokie otwory. Czasami złoża ropy znajdują się pod dnem morza i wtedy takie otwory wierci się w dnie morza - jest to bardzo trudne.

W Polsce, w rejonach Beskidu Niskiego ropa znajduje się czasem bardzo płytko pod ziemią. Wtedy wykopujemy w ziemi studnie.

Naukowcy długo zastanawiali się jak powstała ropa naftowa. Najbardziej prawdopodobne jest, że powstała bardzo dawno temu z roślin oraz organizmów, które opadły na dno morza i rozkładały się bez dostępu tlenu.

Żeby powstały złoża ropy naftowej na górze musi być skała nieprzepuszczalna czyli taka, która nie pozwoli ropie uciec do góry. Takie nieprzepuszczalne skały, które zatrzymują ropę to pułapki złożowe.

Doświadczenie
potrzebne będą plastikowa butelka i słomka
Teraz weźmy do rączek plastikową butelkę. Pobawimy się, że woda w butelce to nasza ropa naftowa. Butelka to są nasze skały nieprzepuszczalne - czyli takie, które nie pozwalają ropie się rozlać i uciec. Gdy chcemy wydobyć naszą ropę musimy wykonać odwiert czyli odkręcić butelkę.

Czasami ropa znajduje się głęboko pod ziemią. Skały na górze ją przygniatają, naciskają na nią. Takie naciskanie nazywamy ciśnieniem. Spróbujmy teraz nacisnąć naszą butelkę z wodą (najlepiej zróbmy to nad wanną lub zlewem). Co się dzieje? Woda tryska przez otwór w butelce! Tak samo ropa potrafi tryskać z otworów wiertniczych!

Ale czasem ropa znajduje się płytko pod ziemią, skały nie naciskają na nią mocno czyli nie wywierają dużego ciśnienia. No i jak wtedy wydobyć ropę? Pomyśl jak można napić się wody z butelki nie ruszając jej i nie naciskając jej? Co Ci w tym może pomóc? Słomka! Wkładasz słomkę przez otwór i ssiesz. Żeby “wyssać” ropę spod ziemi używamy pompki. Takie pompki wyglądają bardzo zabawnie - kiwają się w górę i w dół, w góre i w dół i wydobywają ropę z miejsc, gdzie sama nie chce do góry polecieć. Te kiwające się pompki to kiwak pompowy.

A dlaczego człowiek wydobywa spod ziemi ropę? Do czego ona służy? Z ropy naftowej uzyskuje się benzynę - dzięki benzynie mogą jeździć samochody. Asfalt, którego używamy do budowy dróg też powstaje z ropy naftowej. Kraje, które nie mają własnych złóż ropy naftowej kupują ją od innych krajów. Różne kraje przesyłają sobie ropę naftową za pomocą rur zwanych ropociągami. Ropa jest również przewożona przez statki - tankowce. Trzeba bardzo uważać, gdyż ropa jest też bardzo niebezpieczna, gdy wyleje się z takiego statku robi się na wodzie wielka, czarna plama. Ropa skleja wtedy piórka ptaszkom, utrudnia zwierzętom żyjącym w morzu oddychanie i przykleja im się do skóry.

Często razem z ropą wydobywa się z ziemi gaz ziemny. Potrafisz powiedzieć do czego wykorzystujemy gaz ziemny? (w kuchenkach gazowych, ogrzewanie gazowe w domach, )
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel