Rękawice furmańskie - ciekawa tradycja Czarnych Górali

Rękawice furmańskie to tradycyjne wyroby Górali Nadpopradzkich, zwanych też Czarnymi Góralami. Kiedyś tylko one mogły uchronić przed mrozem w czasie ciężkiej pracy. Dziś stanowią ważny element dziedzictwa regionu. Co warto wiedzieć o rękawicach furmańskich?

Jak powstają rękawice furmańskie?
Rękawice furmańskie zgodnie z tradycją wytwarzali sami główni zainteresowani i ich późniejsi użytkownicy, czyli mężczyźni pracujący zimą w lesie, np. przy zrębie i wywózce drewna z lasu. Nie używali do ich tkania szydełka czy drutów, ale specjalnej deski - przestrzennej formy. Materiałem na rękawice była owcza wełna, a kolory zależały od dostępności naturalnych barwników.
Gotowe rękawice były twarde, sztywne, bardzo wytrzymałe i utrzymujące ciepło dłoni zarówno przy ciężkiej fizycznej pracy, jak i np. kilkugodzinnym powożeniu furmanką.
Podobno ostatnimi tradycyjnymi tkaczami w Beskidzie Sądeckim byli Władysław Polański i Michał Nakielski, którzy przekazali tajniki swojej pracy następnym pokoleniom. Dziś podtrzymywaniem lokalnej tradycji zajmują się głównie kobiety z różnych miejscowości w Dolinie Popradu.

Rękawice Furmańskie dzisiaj
Dzięki staraniom lokalnej społeczności rękawice furmańskie w 2022 r. zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Trwają starania o wpis na także światową listę UNESCO. Poza tym powstał szlak tkaczy rękawic, organizowane są wystawy i warsztaty, a na stałe rękawice można zobaczyć w Muzeum Regionalnym w Piwnicznej-Zdroju.

Warto też odwiedzić stronę rekawicefurmanskie.pl >>>
Data dodania: