Potwory w Oficynie – wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja

„Potwory w Oficynie” – wystawa ilustracji Julii Koniecznej

Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków

Wernisaż wystawy i warsztaty dla dzieci: 6 marca 2022, godz. 12.00

Podróże między magicznymi krainami, niesamowite stwory, zaklęte księżniczki i podstępny Diabeł Morski – tak wygląda baśniowy świat Sindbada. Jego historię można znaleźć nie tylko w Księdze tysiąca i jednej nocy, ale i w Przygodach Sindbada Żeglarza pióra poety i prozaika żydowskiego pochodzenia Bolesława Leśmiana. Pierwsze wydanie powieści ukazało się w 1913 roku, szybko zyskując popularność wśród czytelników. Julia Konieczna zilustrowała ten magiczny świat w technice akwareli, piórka i tuszu. Wystawa prac jej autorstwa i towarzyszący jej cykl warsztatów inspirowanych baśnią Bolesława Leśmiana to zaproszenie do świata magii i morskich podróży. 

Plakat wystawy
Plakat wystawy "Potwory w oficynie"


Leśmian i jemu współcześni – podobnie jak my dziś – byli postawieni przed wieloma niewiadomymi, dlatego poważne postaci na obrazach czy w opowiadaniach zastąpiły chimery, hipokampy i tak jak u Leśmiana – diabły morskie. Również dziś, w obliczu wielu niewiadomych, chcemy inspirować się wewnętrznym zrywem, instynktem, pasją, emocjami. Sięgamy po Leśmiana, kiedy chcemy poczuć, że nasza wyobraźnia porusza się swobodnie, a pędzące myśli chcą odpocząć. Tylko wtedy można odkryć wewnętrzne dziecko, czyli „głos nierozsądku”, który zbyt często musimy uciszać – komentuje Julia Konieczna, autorka kolekcji akwareli inspirowanych baśnią Bolesława Leśmiana. 


Artystka poszła o krok dalej, zapraszając do współpracy Mary Besemeres, tłumaczkę i językoznawczynię z Uniwersytetu Narodowego Australii w Canberrze. Besemeres pracowała nad nowym wydaniem Przygód…, po raz pierwszy w tłumaczeniu na język angielski, z ilustracjami Julii. Książka w wersji elektronicznej dostępna jest w Apple Books store.  Audiobook wkrótce dostępny w aplikacji wydawnictwa Pomelody - wartościowa muzyka dla dzieci.


Wystawa skierowana jest do odbiorcy w każdym wieku. Dzieci mogą zanurzyć się w magicznym świecie Sindbada, którego przygody fascynują kolejne pokolenia czytelników. Dorośli z kolei mają okazję przypomnieć sobie niebywałe przygody bohatera leśmianowskich powieści.


Julia Konieczna jest ilustratorką aktywną zarówno poprzez własną działalność artystyczną, jak i wydarzenia czy warsztaty. Urodzona w Warszawie w 1991 roku, ukończyła ilustrację i animację w Cambridge School of Art, Uniwersytet Anglia Ruskin. Pracuje z tradycyjnymi technikami rysowania na papierze,  jej styl ciągle ewoluuje, łącząc świat magicznej rzeczywistości i emocji z charakterystyczną cienką czarną kreską. Jej prace były publikowane w książkach, albumach muzycznych, treściach internetowych, nadrukach odzieżowych i scenografii. Julia wystawia swoje oryginalne dzieła w galeriach, tworzy autorskie projekty i uczy sztuki.


Wernisażowi wystawy towarzyszyć będa warsztaty wymyślania stworów osobliwych, niecodziennych i ciekawych prowadzone przez autorkę wystawy pt.„Potwórz sobie”. Uczestnicy używając nic nie przypominających kształtów z papieru stworzą własną ruchomą marionetkę inspirowaną baśnią Leśmiana. Powstałe „Stwory” udokumentowane w krótkim wideo wzbogacą nie tylko wyobraźnię uczestników, ale też magiczny świat wystawy.

 

Warsztaty skierowane do dzieci w wieku minimum 5 lat.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org


Wiecej informacji o autorce i projekcie:

mynameissindbad.com

juliakonieczna.com

"Potwory w oficynie"

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel