Legnica - 5 atrakcji, które warto zobaczyć

Legnica – miasto nazywane “Małą Moskwą”, gdyż do 1993 r. stacjonowało w nim kilkadziesiąt tysięcy radzieckich żołnierzy. Obecnie Legnica to miasto, w którym miło możemy spędzić czas - znajdziemy tu ryneczek, spokojny deptak z kawiarniami i lokalami oraz kilka ciekawych atrakcji. Nieopodal rynku znajduje się najstarszy murowany zamek w Polsce - Zamek Piastowski. Legnica to bez wątpienia ciekawy pomysł np. na jednodniową wycieczkę! 

Rynek w Legnicy
Rynek w Legnicy

1. Rynek i centrum miasta

Wybierając się na spacer po Legnicy warto nieco przybliżyć sobie jej powojenną historię. Z działań wojennych Legnica wyszła niemal nienaruszona. W ramach świętowania zwycięstwa nad III Rzeszą radzieckie wojska urządziły sobie tak zwane „Ognie zwycięstwa” polegające na wrzucaniu płonących kanistrów z benzyną lub granatów do wybranych, często najcenniejszych budynków w Legnicy. W związku z tym że budynki na starówkach miejskich magazynowały w piwnicach węgiel jako opał na zimę pożary stawały się bardzo żywiołowe.  Władze postanowiły, że na miejscu dawnych ulic, wytyczonych w epoce pełnego średniowiecza, powstanie wzorcowa zabudowa miasta socjalistycznego. Plan ten na szczęście nie został zrealizowany w pełni, nieliczne zabytki zachowały się obok nowych bloków. Spacerując jednak po współczesnym rynku Legnicy możemy zobaczyć bloki w miejscu średniowiecznej zabudowy.

Przy Rynku mamy deptak, sklepy i lokale - naprawdę miło tu pospacerować i wszystko jest tak blisko!

Rynek w Legnicy
Rynek w Legnicy
Rynek w Legnicy
Rynek w Legnicy
Deptak w Legnicy
Deptak w Legnicy

2. Wejście na wieżę Kościoła Mariackiego w Legnicy - ciekawy punkt widokowy!

Kościół Mariacki w Legnicy zwany też Kościołem Marii Panny jest jednym z najstarszych kościołów na Śląsku! Wejście na kościelną wieżę i zobaczenie panoramy miasta ze znajdującego się na niej tarasu to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji w centrum Legnicy. Na taras prowadzą nas kręte, betonowe schody. Na sam szczyt wieży wchodzimy już po bardzo wąskich drewnianych, stromych stopniach. 

Wieża widokowa kościół Mariacki w Legnicy

Wieża widokowa kościół Mariacki w Legnicy

Znajdujący się na wieży kościoła taras widokowy to jedna z głównych atrakcji Legnicy. ...

Wieże kościoła Mariackiego w Legnicy - taras widokowy
Wieże kościoła Mariackiego w Legnicy - taras widokowy

3. Muzeum Miedzi w Legnicy

Legnickie Muzeum Miedzi jest jedną z zaledwie kilku na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi oraz minerały miedzi z całego świata. W muzeum zobaczymy m.in. zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, dawne i współczesne rzeźby, wyroby artystyczne i użytkowe z miedzi i jej stopów oraz dawny i współczesny miedzioryt.

Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum Miedzi w Legnicy to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. Znajduje się w centrum, niedaleko Rynku. ...

Muzeum Miedzi w Legnicy
Muzeum Miedzi w Legnicy

4. Zamek Piastowski

Zamek Piastowski w Legnicy to jeden z najstarszych zamków znajdujących się na terenie Polski! Powstał w ok. XII wieku na miejscu drewnianego grodu i był pierwszą murowaną warownią na ziemiach polskich. Wówczas zamek otoczony był fosą. Okrągła wieża nazywana jest Wieżą św. Jadwigi od imienia księżnej, która przebywała w niej przyjeżdżając do Legnicy. Według legend podziemia wieży sięgają tak daleko w głąb, jak wysoko jej mury sięgają nad ziemią. Księżna Jadwiga spędzała tam większość czasu, oddając się modlitwom. Obie zamkowe wieże są jednymi z pierwszych tego typu wież obronnych w architekturze zamkowej Śląska i Polski.

Widok na Zamek Piastowski z wieży Kościoła Mariackiego w Legnicy
Widok na Zamek Piastowski z wieży Kościoła Mariackiego w Legnicy
Zamek Piastowski w Legnicy
Zamek Piastowski w Legnicy

5. Fontanna Multimedialna

Nowo powstała fontanna multimedialna to bez wątpienia jedna z największych atrakcji Legnicy i to ogólnodostępna! Jeśli jesteście w Legnicy naprawdę warto wybrać się szczególnie na nocny spektakl. Fontanna znajduje się w Parku Miejskim, około 15 minut pieszo od Rynku w Legnicy. 

Fontanna Multimedialna w Legnicy

Fontanna Multimedialna w Legnicy

Fontanna multimedialna w Legnicy, atrakcja dla dzieci, pokazy i parking ...

Nocny pokaz fontanny multimedialnej w Legnicy:

Pokaz wieczorny - fontanna multimedialna w Legnicy
Pokaz wieczorny - fontanna multimedialna w Legnicy

Fontanna w dzień to pięknie zagospodarowany, ogólnodostępny zielony teren - pełen kwiatów i z urokliwymi ławeczkami:

Spacerowe alejki przy fontannie
Spacerowe alejki przy fontannie
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel