Muzeum Miedzi w Legnicy
ul. Partyzantów 359-220 Legnica
Legnickie Muzeum Miedzi jest jedną z zaledwie kilku na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi oraz minerały miedzi z całego świata. W muzeum zobaczymy m.in. zabytki techniki z zakresu górnictwa i hutnictwa miedzi, dawne i współczesne rzeźby, wyroby artystyczne i użytkowe z miedzi i jej stopów oraz dawny i współczesny miedzioryt.
Dawne płacidła
Płacidła to dawne środki płatnicze używane w czasach zanim zaczęto wybijać monety - płacidłami były wartościowe rzeczy dostępne w danym miejscu, np. perły, sól itp. W muzeum możemy zobaczyć dawne płacidła wykonane z miedzi i brązu. Bransolety zwane Manilami służyły do zapłaty za żonę w południowej Nigerii. Noszone były przez kobietę na rękach lub kostkach nóg, jako oznaka majętności męża, a w razie rozwodu stanowiły zabezpieczenie dla kobiety i jej dzieci.
Miedziowiec z Zatoki Gdańskiej
Miedziowiec to najsłynniejszy wrak statku handlowego, który odnaleziono w Zatoce Gdańskiej. O jego wyjątkowości świadczy doskonałe zachowanie ładunku pochodzącego z początku XV wieku - stało się tak dzięki smole, która w trakcie pożaru roztopiła się i zalała. Pod tą chroniącą przed niszczącym wpływem słonej morskiej wody powłoką przetrwały wlewki miedziane, żelazo w sztabach, płaskownikach i bryłkach przewożonych w beczkach, deski drewniane, wosk, a także wiele drobnych przedmiotów należących do wyposażenia statku i jego załogi.
Historia Legnicy i regionu
Główną siedzibą muzeum jest zabytkowy, barokowy budynek dawnej kurii opatów z Lubiąża zlokalizowany w Legnicy przy zbiegu ulic św. Jana i Partyzantów, wzniesiony w 1728 - jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Dolnym Śląsku. Muzeum gromadzi także eksponaty związane z dziejami miasta Legnicy i regionu oraz organizuje wystawy czasowe, wystawy plenerowe i wydarzenia kulturalne.
Miedzioryty
Miedzioryt to najstarsza technika graficzna na metalu, stosowana już w 1. połowie XV wieku. Na wypolerowanej płycie miedzianej za pomocą specjalnych rylców robi się rysunek. Płytę następnie się szlifuje, podgrzewa i wciera farbę w wyryte linie. Potem wystarczy tylko usunąć jej nadmiar i odbić rysunek na wilgotnym papierze przy pomocy prasy. Rytownik ma do dyspozycji tylko cienką, ostro zakończoną kreskę - warto przyjrzeć się więc jak powstaje cieniowanie obrazka: jest to gęsta siatka krzyżujących się ze sobą linii. W muzeum zobaczymy bogatą kolekcję miedziorytów o różnorodnej tematyce.
Data dodania: 2023-01-12
Wiecej w regionie: Dolnośląskie
o łącznej długości 124 km
