Legenda o warszawskiej syrence

Dawno temu nad brzegiem Wisły stała rybacka osada, a w głębinie rzeki mieszkały syreny. Często rybacy wracając z połowu słyszeli ich piękny śpiew. Niestety kilku z nich, spragnionych złota, postanowiło złapać syrenę i sprzedać ją dla okupu.

Wcisnęli sobie wosk do uszu, by nie być podatnym na jej piękny głos, a następnie wypłynęli w morze, gdy księżyc był w pełni i zarzucili sieci. Nie musieli długo czekać - syrena wkrótce zaplątała się w rybacką sieć. Przerażoną i skrępowaną zanieśli do wioski i polecili pilnować strażnikowi.

Jednak poczciwy strażnik uwolnił syrenę, która wystraszona uciekła do rzeki, lecz już nigdy więcej żaden z rybaków nie słyszał ich śpiewu. Podobno czasami jeszcze syrena wynurza się z Wisły, by popatrzeć, jak zmienia się miasto. Może kiedyś wpatrując się w fale rzeki sami ją ujrzycie?

Pomnik Syrenki na Starym Mieście

Syrena ze skrzydłami?

Warszawska syrenka - pół kobieta, pół ryba to symbol miasta Warszawy. Na herbie Warszawy syrena widniała już od roku 1390, ale nie zawsze wyglądała tak samo. Na przestrzeni wieków wizerunek syrenki się zmieniał - nie zawsze miała kobiecą postać, a był nawet czas, gdy posiadała błoniaste skrzydła, łapy i ogon! Na początku była to postać bardziej upoczwarzona, potworowata, ale zawsze trzymająca przy sobie miecz i tarczę. 

Herb dawnej Warszawy na okładce starej księgi
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel