Kralova Hola - szlaki na magiczny szczyt Niżnych Tatr
Kralova Hola to wyjątkowy szczyt słowackiego pasma Niżnych Tatr, znajdujący się na jego wschodnim krańcu. Mimo, że nie jest najwyższa (liczy 1946 m n.p.m.), to ona zasłużyła na miano "świętej góry Słowaków" (druga po Krywaniu). Dlaczego Kralova Hola jest tak wyjątkowa i jak wejść na jej szczyt?
Kralova Hola / Królewska Hala, 1946 m. n.p.m.
Szczyt Kralovej Holi jest bardzo charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny z daleka nie tylko dzięki temu, że jej masywna sylwetka zdecydowanie wyróżnia się w okolicy, ale także z powodu gigantycznego masztu na szczycie.
Widoki z Kralovej Holi
Mimo, że nie znajdziemy tu żadnego schroniska, ani zaplecza turystycznego na rozległa hala na Kralovej Holi zawsze jest pełna turystów. Dlaczego? Być może z uwagi na łatwość dostępu (asfaltowa droga), być może z powodu licznych opowieści i legend z nią związanych (patrz niżej), a może po prostu dzięki niepowtarzalnej i niezwykle szerokiej panoramie, która rozciąga się z jej szczytu na 4 strony świata?
Kralova Hola - panorama
Co zobaczymy ze szczytu Kralovej Holi? Chyba łatwiej wymienić, czego nie zobaczymy... Po pierwsze patrząc na zachód mamy przed sobą całe pasmo Niżnych Tatr - wszak jesteśmy na jego wschodnim kraju. Na północy królują Wysokie Tatry, na wschodzie: Słowacki Raj, na południu - malownicza Dolina Górnego Hronu.
Kralova Hola - ciekawostki i fakty
- Niegdyś była uznawana za najwyższy szczyt Niżnych Tatr (zapewne z uwagi na swoją "wybitność", czyli wyniesienie ponad otoczenie). Dziś już wiemy, że zajmuje dopiero siódme miejsce w tym paśmie
- To właśnie z jej stoków wypływają dwie najważniejsze rzeki Słowacji: Hron oraz Wag (dokładniej Czarny Wag, który po połączeniu z Białym Wagiem tworzy Wag)
- Kralova Hola zajmuje w słowackiej kulturze podobnie miejsce do polskiej Babiej Góry: śpiewa się o niej w ludowych pieśniach, pisze wiersze, opowiada legendy.
- Z Kralovą Holą jest związanych wiele legend, m.in. o ukrywającym się tu przed najazdem mongolskim królu Węgier Beli IV (XIII w.), podobno polował tu król Maciej (XV w.), a na szczycie miał swój "królewski stół", czyli skałę, przy której ucztował.
- Przekaźnik telewizyjny na szczycie liczy aż 131 m wysokości. Został zbudowany w 1960 r., wtedy też powstała asfaltowa droga na szczyt.
Szlaki na Kralovą Holę
Na szczyt Kralovej Holi prowadzi wiele szlaków z okolicznych dolin i miejscowości:
Najłatwiejsza trasa na Kralovą Holę
Najłatwiej dostać się na Kralovą Holę asfaltową drogą z miejscowości Sumiac. Droga powstałą w czasie budowy stacji telewizyjnej. Ma długość 11,5 km, nachylenie dochodzi do 12%. Różnica wysokości wynosi aż 1240 m. Jej dolny odcinek jest szutrowy, powyżej linii lasu - asfaltowy (chociaż jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia...).
Droga jest zamknięta dla ruchu samochodowego, ale masowo korzystają z niej rowerzyści - główni na rowerach z napędem elektrycznym.
Kralova Hola - najpiękniejszy szlak
Najpiękniejsza droga na Kralovą Holę prowadzi grzbietem Niżnych Tatr. Niektórzy dochodzą tu aż od ich zachodniego krańca. Szlak graniowy, nazwany Drogą Bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego (Cesta Hridnov SNP). W jeden dzień damy radę przejść jego przepiękny odcinek - np. od Pohorely do Telgartu.
trudna
Kralova Hola - grzbietem Niżnych Tatr
Najtrudniejszy szlak na Kralovą Holę
Macie ochotę na dziką ścieżkę i przecieranie szlaku? Wędrując zielonym szlakiem Telgart - Skałka - Kralova Hola mieliśmy wrażenie, że od wielu lat nikt z niego nie korzystał... Daliśmy radę, więc... dla chcącego (i szukającego przygód) nie ma niemożliwego!
Inne szlaki na Kralovą Holę
Na królową wschodniej części Niżnych Tatr wejdziecie też od południa niebieskim szlakiem z Šumiaca (3:10 godz., prawie 6 km i 1050 m przewyższenia), od wschodu: czerwonym z Telgartu (3:20 godz., 6,3 km, 1050 m przewyższenia) lub żółtym z Pustego Pola (4 godz., 9 km, 1057 m przewyższenia) oraz od północy: żółty szlak Liptovska Teplička - Kralova Hola to 5 godz., prawie 13 km w jedną stronę i przewyższenie ponad 1100 m.
Data dodania: 2023-06-18
Data aktualizacji: 2023-06-19