Dlaczego liście zmieniają kolory i spadają z drzew?

Co się dzieje z drzewami jesienią? Dlaczego liście zmieniają kolory i spadają z drzew? Jak drzewa przygotowują się na zimę?

Dlaczego liście zmieniają kolory?
Dlaczego liście zmieniają kolory?

Co się dzieje z drzewami jesienią?

W czasie jesiennych spacerów zachwycamy się przebarwionymi drzewami w parkach i lasach, podziwiamy "płonące" wielobarwne górskie wzgórza, zbieramy bukiety z kolorowych liści i radośnie szuramy w górach suchych liści, które już opadły z drzew. Czy zastanawialiście się kiedyś razem z dziećmi

  • skąd się biorą kolorowe liście w jesieni?
  • i dlaczego liście spadają z drzew?

Aby wyjaśnić sobie skąd się biorą jesienne barwy drzew zacznijmy od tego, skąd drzewa biorą siłę by rosnąć:

Jak odżywiają się drzewa?

Każdy mały liść to wielka fabryka cukru, który daje drzewu energię: żeby żyć i rosnąć. Do tej fabryki trzeba dostarczyć wodę, dwutlenek węgla (tak: chuchajcie na zielone liście!) oraz dużo słońca.

Fabryka cukru w liściu
Fabryka cukru w liściu

...jest jeszcze "magiczny" eliksir: CHLOROFIL. To on zabarwia liście na zielono i to dzięki niemu działa "fabryka cukru":

Tajemniczy chlorofil
Tajemniczy chlorofil

Dlaczego w jesieni liście drzew zmieniają kolory?

Kiedy jesienią dni stają się coraz krótsze i słońca jest coraz mniej produkcja cukru przestaje być opłacalna. Poza tym przez wiosnę i lato drzewo zgromadziło wystarczające zapasy pożywienia, aby pozwolić sobie na dłuższy urlop i "zimowy sen". Cenny chlorofil większość drzew gromadzi na zimę w korzeniach. Po jego "wycofaniu" z liści ujawniają się inne barwniki i kolory:

Dlaczego liście zmieniają kolory?
Dlaczego liście zmieniają kolory?

Dlaczego drzewa zrzucają liście na zimę?

Liście, które nie produkują pożywienia nie są już drzewu potrzebne. Dodatkowo są mało odporne na przymrozki, a "gołe" drzewo lepiej poradzi sobie z mocnym wiatrem i opadami śniegu (będzie bardziej odporne na złamania konarów). Czy wiecie, że zrzucanie liści to także okazja do pozbycia się przez drzewo różnych szkodliwych substancji?

Dlaczego liście zmieniają kolory i spadają z drzew?
Dlaczego liście zmieniają kolory i spadają z drzew?

Jesienne ciekawostki o drzewach - interaktywna, multimedialna prezentacja

Dowiedzcie się wszystkiego o drzewach w jesieni, sprawdźcie swoją wiedzę, poznajcie ciekawostki o drzewach bawiąc się i ucząc z naszą najnowszą wersją (2022) interaktywnej prezentacji "Dlaczego jesienią liście zmieniają kolory?" na edukacyjnym portalu SzpiedzyWiedzy.pl >>>

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-10-10
Wczytuję komentarze ...
cancel