Dlaczego krzywa wieża jest krzywa? Poznaj 10 ciekawostek z Pizy, które warto zobaczyć!

Dlaczego krzywa wieża w Pizie jest krzywa?

Krzywa wieża to dzwonnica zbudowana dla położonej tuż obok katedry. Jej budowniczowie popełnili felerny błąd, który rozsławił wieżę na cały świat - wylano za małe (bo tylko trzy metrowe) fundamenty na miękkim podłożu złożonym głównie z gliny, żwiru i muszli. Wieża zaczęła się przekrzywiać już podczas stawiania drugiego piętra. Od 1911 r. jej odchylenie było stale monitorowane, średnio odchylała się o 1 mm rocznie. W 1990 roku wieżę zamknięto,  wzmocniono fundamenty, a jej odchylenie nieco zredukowano - obecnie krzywa wieża w Pizie jest więc... mniej krzywa!

Wieżę budowano przez 199 lat! 

Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku. Powstawała w czasie, gdy Włochy podzielone były na konkurujące ze sobą niezależne miasta-państwa, jej budowa została przerwana na 100 lat podczas wojny z Lukką, Genuą i Florencją. Paradoksalnie, dzięki temu wieża nadal stoi, gdyż przez stulecie gleba zdążyła się nieco ustabilizować.

Krzywa wieża w Pizie - ciekawostki nie tylko dla dzieci
Krzywa wieża w Pizie - ciekawostki nie tylko dla dzieci

Ile schodów prowadzi na krzywą wieżę w Pizie? 

Żeby wejść na szczyt krzywej wieży musimy pokonać 251 marmurowych stopni. Podczas zwiedzania mijamy 8 pięter przechodząc przez klatkę schodową o ażurowych krużgankach.  Co ciekawe - w środku nie odczuwamy, że wieża jest pochylona! Masę wieży ocenia się na 14 tys. ton.

Krzywa wieża przetrwała kilka trzęsień ziemi!

Wiadomo o tym, że w rejonie Toskanii, gdzie znajduje się wieża, od 1280 roku były co najmniej 4 silne trzęsienia ziemi, w tym najsilniejsze w XVI i XVIII wieku. Według inżynierów to właśnie miękki grunt, który spowodował jej przechył uratował wieżę od zawalenia - gliniasta gleba zachowuje się jak budyń reakcja budynku jest więc inna, niż takiego wybudowanego na kamiennym podłożu.

Na krzywej wieży Galileusz sprawdzał teorię grawitacji

Według legendy i słów swojego sekretarza to właśnie z wieży w Pizie Galileusz miał zrzucać różne przedmioty na dół i dowodzić teorii grawitacji. Poza słowami sługi nie mamy na to jednak innych dowodów. 

Plac Cudów, widok na krzywą wieżę i katedrę
Plac Cudów, widok na krzywą wieżę i katedrę

Lampa Galileusza

W znajdującej się tuż obok wieży katedrze wisi masywny żyrandol z mosiądzu zwany "Lampą Galileusza" -  to podobno jego wahania miały zwrócić uwagę uczonego na oscylację ruchu Ziemi. Według anegdoty Galileusz jako nastolatek przyglądając się z nudów zawieszonym u sufitów katedry w Pizie żyrandolom zauważył, że okresy ich wahań zależą tylko od długości ich sznura, a nie od tego czy wychylają się bardziej czy mniej. W rzeczywistości Galileusz dokonywał swoich obserwacji już w 1580 roku, zanim obecny żyrandol został umieszczony w katedrze, a żyrandol, który obserwował Galileusz znajduje się na cmentarzu Camposanto Monumentale.

Lampa Galileusza w katedrze
Lampa Galileusza w katedrze

Baptysterium i jego akustyka

Okrągły budynek z kopułą na Placu Cudów to Baptysterium św. Jana Chrzciciela - budynek przeznaczony do wykonywania obrzędu chrztu. W średniowieczu budowano bardzo często katedrę i baptysterium osobno, a nowoochrzczeni po raz pierwszy mogli uczestniczyć w Eucharystii. Baptysterium w Pizie jest największe na świecie, a we wnętrzu budynku panuje niesamowita akustyka! Będąc w środku podczas zwiedzania możecie usłyszeć śpiew osoby, która co pół godziny ilustruje ten fenomen.

Okrągły budynek Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie
Okrągły budynek Baptysterium św. Jana Chrzciciela w Pizie

Miasto Piza powstało nad samym morzem

Aż do XV wieku Piza była miastem portowym położonym nad samym morzem! Jednak nagromadzony muł rzeczny niesiony przez rzekę Arno całkowicie odciął miasto od linii brzegowej. Dzisiaj Piza znajduje się ok. 10 km od morza.

Rzeka Arno w Pizie
Rzeka Arno w Pizie

Kościół z kolcem korony cierniowej Jezusa

Przy bulwarach rzeki Arno znajduje się niewielki, biały kościółek Santa Maria della Spina. Powstał w 1230 roku i jest uznawany za jeden z najwybitniejszych przykładów europejskiego gotyku. Dawniej przechowywano tutaj relikwie w postaci ciernia z korony Jezusa - stąd też nazwa kościoła, gdyż po włosku kolec to właśnie spina. Kościół bardzo rzadko jest otwarty i udostępniony do zwiedzania. 

Kościół Santa Maria della Spina
Kościół Santa Maria della Spina

Mury miejskie i Lwie Wrota

Podobnie jak wiele średniowiecznych miast Piza też otoczona była obronnymi murami, które przez stulecia broniły dostępu do miasta. Mury były wysokie na 11 metrów, a ich całkowita długość dochodziła do 7 kilometrów - był to w owym czasie jedno z największych zamkniętych miast w całej Europie. Jedna z głównych bram prowadzących do miasta była Lwia Brama - pierwotnie korzystali z niej ważne osobistości i oficjalni przedstawiciele, aby dostać się do miasta. Jej nazwa wzięła się prawdopodobnie od rzeźby lwa znajdującej się przy bramie. 

Widok na krzywą wieżę i Plac Cudów przez Lwią Bramę
Widok na krzywą wieżę i Plac Cudów przez Lwią Bramę

Piza - kolorowanki dla dzieci

Zwiedzaj i koloruj razem z nami! 

Krzywa wieża w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Krzywa wieża w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Galileusz na krzywej wieży w Pizie - kolorowanka dla dzieci
Galileusz na krzywej wieży w Pizie - kolorowanka dla dzieci

Zobacz także:

Piza w kilka godzin - trasa zwiedzania od dworca Pisa Centrale pod krzywą wieżę

łatwa
directions_walk child_friendly

Piza w kilka godzin - trasa zwiedzania od dworca Pisa Centrale pod krzywą wieżę

max 9 m min 0 m
straighten 2.3km
timer 39min
north_east 34m
south_east 34m
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel