Przygoda dzika Toniego Halika

Nie ma słynniejszego podróżnika od Toniego Halika! Najwyższy czas, aby poznali go młodzi czytelnicy. 

...a wszystko zaczęło się od marzeń

Ktoś chce być strażakiem, ktoś aktorką, ktoś youtuberem, a pewien mały Miecio chciał zostać... Indianinem. Myślicie, że to niezwykłe marzenie? Pewnie tak, a realizacja tego planu obfitowała w całe mnóstwo trudnych do wyobrażenia przygód!

Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika

O czym jest książka Przygoda dzika Toniego Halika?

Bohatera poznajemy w samym sercu selwy - amazońskiej dżungli, kiedy będąc świadkiem walki dwóch indiańskich plemion cudem unika śmierci. Następnie towarzyszymy mu w pierwszej wyprawie i pobycie u Karażów. To tam Tony Halik stanie się pełnoprawnym "białym Indianinem", spotka się z wodzem plemienia i otrzyma wymarzoną włócznię, wcześniej będzie musiał przejść jednak wiele prób. Zanim zdecyduje się wrócić do cywilizacji poznamy razem z nim i towarzyszącą mu żoną Pieret całe mnóstwo ciekawostek o brazylijskiej przyrodzie i życiu południowoamerykańskich Indian.

Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika

A o czym NIE jest Przygoda dzika Toniego Halika?

Autor celowo pozostawia czytelnikowi wiele "białych plam": jak to się stało, że mały Miecio trafił od Ameryki Południowej? Skąd znał wszystkie języki? I co było dalej: co robił po powrocie do domu i czy kiedyś jeszcze odwiedził Indian? Miejscami narrator uchyla rąbka tajemnicy, np. wspomina o Muzeum Podróżników w Toruniu, dzięki czemu czytelnik jest pewien, że opisana przygoda na pewno nie była jedyną w życiu bohatera. Co z pozostałymi? Warto poszukać: np. odnaleźć w sieci filmy podróżnika (i o podróżniku), sięgnąć po książki T. Halika, a może odwiedzić też wspomniane muzeum?

Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika

Przygoda dzika Toniego Halika - dla kogo?

Jak to zwykle bywa w przypadku dobrych książek dla dzieci: dla wszystkich! Dla młodszych (ale takich 6+ ze względu na miejscami zawiłą akcję i egzotyczne "trudne" słowa) będzie to opowieść o wielkiej, nieco szalonej, przygodzie, odwadze, wytrwałości i spełnianiu marzeń.

Starsi czytelnicy, w tym dorośli czytający tę książkę dzieciom, też się wiele dowiedzą i nauczą, a przy okazji zapewne poczują nieodpartą ochotę, aby dowiedzieć się więcej, czyli np. sięgnąć po biografię podróżnika tego samego autora pt. Tony Halik. Tu byłem lub najnowszy film biograficzny.

Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika
Przygoda dzika Toniego Halika

Mirosław Wlekły, Przygoda dzika Toniego Halika

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Wydawnictwo Agora 2021 r.

Książka jest dostępna także w wersji e-book oraz aubiobook w interpretacji Macieja Stuhra.

A co było dalej? Zobaczcie tu:

Tony Halik w Ameryce: Jadą Haliki przez Ameryki

Tony Halik w Ameryce: Jadą Haliki przez Ameryki

KONKURS**szczegóły na końcu artykułuGotowi na szaloną przygodę (a właściwie awanturę)? Gotowi na spotkanie z dziką przyr ...

PS. Więcej książek o podróżach: Półka młodego podróżnika Wielki świat i egzotyka >>>

WYNIKI KONKURSU:

Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia konkursowe i relacje z Waszych podróży! Tym razem książki wyślemy do Pani Eweliny, która zabrała nas na Śnieżkę oraz do Pani Marzeny, która opowiedziała nam o jednej z naszych polskich "młodszych sióstr" wielkiej i dzikiej Amazonki, czyli Szumach nad Tanwią na Roztoczu (ciekawe, czy Tony Halik miał kiedyś okazję odwiedzić te miejsca?). Gratulujemy! Z laureatkami skontaktujemy się mailowo, a Was zapraszamy do udziału w innych naszych "nieustających" konkursach: NASZE AKTUALNE KONKURSY >>>

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel