Na tropie Bursztynowej Komnaty

Idealna książka przygodowa na wakacje?


Najlepiej jeśli bohaterami będzie grupa przyjaciół (wyraziste, różnorodne charaktery), w tle będzie tajemnica (miks zagadek z przeszłości i niejasnej współczesności), do tego szczypta humoru, na drugim planie wątek miłosny, a wreszcie narastające napięcie prowadzące do zaskakującego zakończenia!Niezapomniane wakacje na Warmii i Mazurach


Powieść dla nastolatków Doroty Suwalskiej „Wtajemniczeni. Nie wszystko złoto, co złote” ma to wszystko… i coś jeszcze. Przygodowa akcja kryje w sobie wiele faktów dotyczących konkretnego rejonu Polski: tajemniczej Pogezanii (woj. warmijsko-mazurskie). Na marginesach książki (ale też w samej akcji) znajdziemy ciekawostki ze starożytnych i pogańskich dziejów regionu, a także o wiele bliższej nam, XX-wiecznej trudnej historii byłych Prus Wschodnich.Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze szukać skarbów?


Jak zwykle najważniejszy jest skarb: poszukiwania legendarnej Bursztynowej Komnaty oraz drogocennego dziedzictwa dawnych mieszkańców tych ziem. Jedną tajemnicę Wam zdradzimy: poszukiwania zakończą się sukcesem, chociaż być może zaskakującym dla bohaterów powieści…O kim i dla kogo jest ta książka?


Perypetie czwórki 12/13-latków poznamy z perspektywy jednego z nich: nieprzepadającego za zwiedzaniem Michała, który nie do końca jest przekonany do ani „aktywnych, sportowych wakacji”, ani do spartańskich warunków gospodarstwa agroturystycznego w tajemniczym „Gdzieśtam”, a do tego często dokucza mu głód. Za to jest znakomitym obserwatorem: w lekkim stylu i z humorem, a jednak szczegółowo i fachowo relacjonuje czytelnikowi wakacyjne przygody przyjaciół.To co jeszcze spodobało nam się w powieści to jej współczesność i aktualność. Tak, bohaterowie to dzieci XXI wieku: korzystają z dostępnych im mediów: czatów i źródeł internetowych. Trzeba przyznać, że robią to dość umiejętnie. To jedno z narzędzi, które jednak nie zastąpi przygody w terenie i spotkania z żywymi ekspertami. Pracownik muzeum pozostaje niekwestionowanym autorytetem!

To ciekawa propozycja dla młodszych nastolatków, nie tylko tych, którzy planują wakacje na Warmii i Mazurach

Wtajemniczeni. Nie wszystko złoto, co złote
Tekst: Dorota Suwalska
Ilustracje: Marta Krzywicka
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jakie książki czytać w wakacje z dziećmi?


Mamy dla Was kilka podpowiedzi: zerknijcie do naszego artykułu LISTA LEKTUR NA WAKACJE!Artykuł powstał w ramach cyklu recenzji publikacji dotyczących różnych polskich miast i regionów „W POLSKĘ BEZ PLECAKA”.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel