Wsiąść do Pociągu. POLSKA

Najnowszy dodatek do znanej i lubianej gry WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. EUROPA pozwoli nam wybrać się w kolejową podróż między polskimi miastami, a także zbudować linie międzynarodowe, łączące ze sobą naszych sąsiadów.

hourglass_emptyCzas: 60-90 minut
face Wiek: 8+
supervised_user_circle Ilość graczy: 2-5
casino Wydawca: Rebel
Otwieramy pudełko i… gramy!


PLANSZA w porównaniu z WSIĄŚĆ DO POCIĄGU.EUROPA jest mniejsza i zmieści się na stole, u nas jednak tradycyjnie wylądowała na podłodze.

Zasady gry są analogiczne jak w wersji podstawowej. Nowość to możliwość zdobycia dodatkowych punktów za połączenia sąsiadujących z Polską krajów.


Gracz uzyskuje dodatkowe 14 punktów za połączenie Niemiec i Czech

Na początek każdy z graczy otrzyma bilety, które będzie się starać zrealizować w czasie rozgrywki. W zależności od długości trasy bilety są różnie punktowane. Jeśli w pierwszym rozdaniu trafiły nam się krótkie „tanie” trasy możemy w kolejnych ruchach wylosować nowe bilety i zwiększyć swoje szanse na spory zastrzyk punktów na koniec gry.Aby ułożyć swój pociąg między dwoma miastami musimy „zapłacić” kartami wagonów w odpowiednim kolorze i odpowiedniej ilości (tęczowa lokomotywa pełni funkcję jokera).


Gracz podejmuje decyzję jakie POŁĄCZENIE ułożyć. Czy będzie to Czechy-Wrocław (3 czerwone karty), Radom-Kielce (1 żółta karta), a może Częstochowa-Kielce (1 niebieska + lokomotywa)? A wy jakie inne możliwości widzicie?

Jak wygrać w grze WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA?


Po połączeniu dwóch miast otrzymujemy punkty, które zaznaczamy na osi biegnącej wokół planszy. Im dłuższe połączenie udało się nam ułożyć tym więcej punktów zrobimy. Na koniec rozgrywki otrzymujemy dodatkowe punkty: za zrealizowane bilety, niewykorzystane dworce kolejowe (pozwalają nam przy realizacji biletu skorzystać z połączenia innego gracza) oraz ewentualnie bonus za najdłuższe połączenie. Punkty z niezrealizowanych biletów odejmujemy od naszego wyniku.


DWORZEC pozwala żółtemu graczowi skorzystać z czarnego połączenia i zrealizować bilet Lublin-Kalisz

Za co polubiliśmy grę WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA?


Gra łączy w sobie losowość i strategię w doskonałych proporcjach. Losujemy bilety (czyli trasy) oraz karty z różnokolorowymi wagonami. Sami za to decydujemy o tym jak będzie przebiegać nasza trasa oraz jak wykorzystamy swój ruch: czy wylosujemy nowe bilety, czy ułożymy nowe połączenie i które to będzie, czy wylosujemy karty z wagonami, czy weźmiemy dwie z tych odkrytych.

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA to także gra w której budujemy swój świat – w tym przypadku kolejowy. Nasze dzieciaki (i nie tylko!) bardzo lubią poczuć się twórcami, a nie jedynie pionkami na planszy. Z uwagi na to, że na planszy i na biletach zobaczymy znane miasta (może też swoje, lub takie w którym mieszkają nasi krewni czy przyjaciele?) zabawa nabierze dodatkowego smaku: np. możemy pojechać odwiedzić babcię, wybrać się w góry, nad morze, czy nad jeziora.

Kolejny plus zauważycie już podczas pierwszej rozgrywki: mimo, że początkowo odnalezienie miast z biletu zajmuje dzieciakom dłuższą chwilę (choć na pewno jest to łatwiejsze niż w podstawowej wersji EUROPA) po pewnym czasie staje się coraz łatwiejsze! Ćwiczenie orientacji na mapie Polski to bonus, który dostajemy w czasie wspaniałej zabawy.

Piękna grafika, wysoka jakość wykonania to cechy, których w przypadku gier REBEL możemy być pewni!Jak grać w WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA z dziećmi?


Pudełkowy wiek graczy to +8 lat. Na pewno przyda się umiejętność sprawnego czytania (nazwy miast na biletach i mapie) oraz liczenia. Młodsze dziecko może się też poczuć zagubione w ilości decyzji które musi podjąć w swoim ruchu, albo poczuć się znużone przy dłuższej grze. Jednak na pewno gra w dodatek WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA będzie łatwiejsza dla dzieci niż wersja podstawowa EUROPA (mniejsza mapa, krótsze trasy, brak promów i tuneli, znane nazwy miast).

Nasz sprawdzony sposób na ułatwienie rozgrywki z młodszymi dziećmi to gra w otwarte karty. Bilety z trasami pozostawiamy odkryte i dzięki temu gra nabiera charakteru kooperacyjnego: widząc wzajemnie swoje cele możemy sobie pomagać (szczególnie starsi młodszym) np. podpowiadając dobry ruch, nie przeszkadzając w realizacji biletów.

Możemy też całkiem zrezygnować z punktacji, a skupić się na budowaniu, tworzeniu kolejowego świata, w którym cieszymy się z każdego zrealizowanego biletu, bez rywalizacji i wyścigu punktowego.

Długość rozgrywki najłatwiej regulować zmieniając ilość wagonów, którą każdy z graczy otrzymuje do wykorzystania.PS. Pamiętajcie koniecznie, że WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA to tylko dodatek do wersji podstawowej gry, czyli WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. EUROPA W pudełku znajdziemy nową planszę, karty z biletami oraz karty krajów sąsiadujących z Polską. Z wersji podstawowej potrzebujemy kart z kolorowymi wagonami, plastikowych wagoników i dworców oraz znaczników na linię punktacji.

Więcej o grze WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. EUROPA – zobaczcie co jeszcze w niej znajdziecie!

WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. POLSKA
Lub w pakiecie: WSIĄŚĆ DO POCIĄGU. EUROPA + POLSKA
Wydawnictwo REBEL
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel