BOSO PRZEZ ŚWIAT. Podróż dookoła świata


Spragnieni dalekich podróży? A gdyby tak wyruszyć na wyprawę w towarzystwie Wojciecha Cejrowskiego, a w dodatku... bez ruszania się z domowego zacisza?

hourglass_emptyCzas: 60-90 minut
face Wiek: 10+
supervised_user_circle Ilość graczy: 2-4
casino Wydawca: W. Cejrowski Sp. z o.o.

Co znajdziemy w pudełku BOSO PRZEZ ŚWIAT?

Konkretny ciężar pudełka powoduje, że jeszcze z większą ciekawością zrywamy folię... W środku czeka na nas przede wszystkim przepiękna plansza - jej oglądanie to wspaniały wstęp do rozrywki. UWAGA! Nie zapomnijcie zajrzeć na tył planszy! Dlaczego na mapach Rosja zdaje się zajmować pół świata, a Grenlandia jest większa od Australii?Nie zdradzimy o co chodzi - sprawdźcie sami. Choćby dla tej ciekawostki warto kupić grę, ale oczywiście nie tylko dlatego...W pudełku znajdziemy też pisaki (to zamiast pionków), żetony-goldeny, oraz... aż 371 kart z 10 różnych kategorii!!!Karty, podobnie jak planszę, też możemy poprzeglądać po prostu dla przyjemności, a szczególnie poczytać dopiski Wojciecha Cejrowskiego (szkoda tylko, że nie na wszystkich kartach...).

Jak grać w BOSO PRZEZ ŚWIAT

Nie będziemy tu przepisywać instrukcji (przy okazji: bardzo sprytnie zredagowanej). Zasadniczo chodzi o to, żeby przebyć pisakiem po mapie wylosowaną trasę. Za poszczególne etapy płacimy goldenami lub kartami. Karty pomagają nam też zarobić środki na dalszą podróż, albo tymczasowo zablokować przeciwnika. Wygrywa gracz, który najszybciej przemierzy trasę, lub zakończy ją z najlepszym "wynikiem finansowym".To co ważne: gra łączy w sobie elementy losowości (losowanie trasy i kart, przy zwróceniu jednak uwagi na prawdopodobieństwo - niektóre karty łatwiej połączyć w "zarabiające trójki" niż inne), strategię (podróżować drożej i szybciej, czy tanio i powoli? Oddać kartę, żeby zarobić goldeny za komplet, czy zachować, bo przyda się w trakcie podróży?), oraz ekonomii - za podróż płacimy goldenami, możemy też zarobić na podróży innych.

I druga ważna sprawa: nie trzeba być omnibusem, to nie quiz! W zupełności wystarczy nam umiejętność czytania i liczenia (powiedzmy choćby do 10), przyda się jako taka orientacja na mapie świata (nie jest konieczna, ale przyspieszy rozgrywkę). To właśnie dzięki grze dowiemy się wielu ciekawostek i poćwiczymy orientację na mapie.

Inne wersje rozgrywki

W instrukcji znajdziecie propozycję zabawy w skojarzenia, a na stronie zaawansowaną formę "szpiegowskiej rozgrywki". My przedstawimy Wam jeszcze jedną, grę "samotnego podróżnika": dla jednej osoby, lub drużyny.Polega ona w skrócie na tym, że sami losujecie, lub wybieracie sobie trasę do przebycia (punkty do odwiedzenia), zabieracie oszczędności (określoną liczbę guldenów, np. 10), odkładacie określoną pulę kart (np. 50 sztuk, odkładamy "niespodzianki" - nie ma komu "podkładać nogi") i gracie wg zasad, z tą różnicą, że zawsze jest wasza runda.

Czy los będzie Wam sprzyjać i uda się przebyć zaplanowaną podróż? Czy najpierw zgromadzicie fundusze, a potem ruszycie w drogę, czy zarabiacie w trakcie podróży? Jeśli gramy wspólnie (np. rodzic + dziecko) pamiętajmy, żeby wspólnie decydować o ruchu, porozmawiać o strategii (kupujemy czy oszczędzamy, oddajemy karty czy zachowujemy?), ryzyku i prawdopodobieństwie.

Dla kogo jest gra BOSO PRZEZ ŚWIAT

Oczywiście, że dla wszystkich! Najmłodsi pomażą pisakiem marząc o wielkich podróżach i przeliterują nazwy państw:


...a gdyby tak żyrafa wybrała się na Antarktydę?

Już przedszkolaka można zaprosić do gry drużynowej i wspólnie wybrać się w wielką planszową wyprawę "rodzic+dziecko" (jak? zobaczcie wyżej). Dzieciaki ok.7-8+ poradzą już sobie samodzielnie (grając w towarzystwie dorosłego lub starszego rodzeństwa nadzorującego przestrzeganie zasad).

Dobry sposób na wyrównanie szans gdy gramy w grupie mieszanej, np. rodzeństwo w różnym wieku, rodzice i dzieci, jest sprawiedliwy (czyli w tym przypadku nierówny!) podział guldenów na starcie (tj. młodsi dostają więcej, starsi mniej), lub pozwolenie młodszym na trzymanie większej ilości kart - np. zawsze mogą mieć 7 zamiast 6, lub zawsze losują 2 nowe zamiast 1.

Wypróbujcie koniecznie i wybierzcie Waszą najwygodniejszą formę rozgrywki!Wojciech Cejrowski, Agnieszka Rajczak-Kucińska
BOSO PRZEZ ŚWIAT. Gra planszowa
Filmowa instrukcja gry BOSO PRZEZ ŚWIATPS. Zauważyliście, że współautorką gry jest Pani Agnieszka z TwojeMapy.com? Pamiętacie jej niezwykły zestaw edukacyjny Mapa Polski dla dzieci i Samochodową mapę Polski dla dzieci? Jeśli chcecie je lepiej poznać zajrzyjcie do naszego artykułu ZABAWY Z GEOGRAFIĄ

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel