Siejemy i obserwujemy rzeżuchę

Spis Treści

Siejemy rzeżuchę w domu

Po co siać w domu rzeżuchę to już wiecie: trochę zieleni w domu i całe mnóstwo witamin!

Podpowiemy Wam jak przy okazji się trochę pobawić i urządzić praktyczną lekcję biologii.CZY NA PEWNO WIECIE...
*Jak wielka siła kryje się w maleńkim nasionku?
*Co jest potrzebne, aby nasionko wykiełkowało?
*Co są kiełki i siewki?
*Jak kiełki zamieniają się w rośliny?
*Czym się różnią liścienie, mikroliście od liści właściwych?
ZARAZ WSZYSTKO WYJAŚNIMY!

Jak hodować rzeżuchę?

Wysypać nasiona na cokolwiek (wata, chusteczka higieniczna), podlewać... i już!
Wydaje się proste, ale może spróbować inaczej?

Magiczne nasiona rzeżuchyDajmy dzieciom do ręki nasionka, niech je dotkną, oglądną pod lupą. To w nich kryje się wielka moc, którą zaraz będziemy obserwować!

Eksperyment z rzeżuchą

Wrzućmy je do szklanki z wodą. Już po chwili nasionka pokryją się śluzowatą otoczką: magia zaczyna działać! Nasionka "obudziły się", poczuły, że mają szansę wykiełkować. Każde z nich ma teraz swój mały, mokry "domek", dzięki któremu może wypuścić korzonek i szukać więcej wilgoci! Jeśli pozostawimy je dłużej w wodzie już tu zaczną kiełkować.Nasionka wykładamy na podłoże.

Zachęcamy, aby wypróbować różne podłoża: watę, bawełniany płatek kosmetyczny, chusteczkę higieniczną, ziemię - sprawdzimy co najlepiej utrzyma wilgoć.My dodatkowo postanowiliśmy jeden z płatków nakryć metalowym garnuszkiem (żeby do nasion nie dochodziło światło), jednego nie podlewaliśmy, inny nakryliśmy szklanką: powstała "miniszklarnia".

Czego dowiedzieliśmy się uprawiając rzeżuchę?

JUŻ PO 3-4 dniach:

*najłatwiejsza i najszybsza obserwacja: bez podlewania nasionka nie kiełkują


*pod szklanką skrapla się woda i nie musimy tak często podlewać roślinek, ziemia dłużej trzyma wilgoć niż wata.*bez światła... kiełkują i rosą bardzo szybko. Pod naszym garnuszkiem nasiona wykiełkowały, rosły w wielu kierunkach szukając światła. Czy to znaczy, że nie potrzebują światła? Tak: nasiona zazwyczaj kiełkują pod ziemią, gdzie jest ciemno. Światło jest potrzebne do wypuszczenia pierwszych "prawdziwych listków" (patrz niżej).

*nasze kiełki rosną na każdym podłożu, bo go wcale nie potrzebują. Mogłyby też rosnąć np. na siteczku umieszczonym tuż nad miseczką z wodą. Wszystko, czego potrzebują mają w nasionku, wyjątek to woda i odpowiednia temperatura.

*zatem po co roślince światło i ziemia? Do wykiełkowania nie są potrzebne, naszym kiełkom rzeżuchy (a bardziej fachowo "siewkom", ponieważ "kiełek" to "kiełkujące nasionko", czyli takie, które zaczęło wypuszczać korzonek) przydadzą się dopiero kiedy z będą chciały stać się rośliną: wypuścić liście i zakwitnąć.

PO 5-7 DNIACH RZEŻUCHA JEST JUŻ GOTOWA - jako ozdoba lub pełny witamin dodatek do kanapek, masła, sałatek itp.

PO 7-10 dniach, kiedy pojawią się zalążki mikroliści. Dopiero teraz widzimy różnice między hodowlą na wacie i w ziemi.

*co to są liścienie? Pierwsze zielone listki, które wypuściły nasze nasionka to jeszcze nie były "prawdziwe liście" rzeżuchy tylko właśnie liścienie. Dopiero między nimi pojawi się zalążek liści właściwych, kiedy te już wyrosną liścienie szybko zanikną.


*zalążków prawdziwych liści nie znajdziecie u rzeżuchy, która kiełkuje w ciemności (ona jeszcze "szuka" wyjścia do światła). Właściwe liście najszybciej pojawią się tam, gdzie rzeżucha rośnie na ziemi - ma nie tylko wodę, światło, ale i składniki mineralne z podłoża.
* te pierwsze "prawdziwe listki" to tzw. mikroliście. Mają inny wygląd i smak niż liścienie, za to więcej wartości odżywczych niż duże, dorosłe liście i też możemy używać ich do sałatek, kanapek itp.

CO JESZCZE ZAOBSERWOWALIŚCIE UPRAWIAJĄC WASZĄ RZEŻUCHĘ?
Napiszcie koniecznie!

PS. cz wiecie, że podobno "dorosła" rzeżucha może dorosnąć do 70 cm i ma ładne białe kwiatuszki... Zatem to co wyrosło na wacie zjemy (bez ziemi już dużo więcej nie urośnie), a na doniczkową rzeżuchę cierpliwie poczekamy... i na pewno Wam pokażemy!

Kwiaty rzeżuchy

PS. Po około miesiącu doczekaliśmy się kwiatów (kwiatuszków) rzeżuchy:


Więcej o naszym domowym mini-ogródku na parapecie w artykule "Ogródek w doniczce: zabawa i nauka"


Interaktywna multimedialna prezentacja

Dlaczego nasza rzeżucha potrzebuje wody i światła? Czy wiecie, że w każdym jej maleńkim zielonym listeczku kryje się wielka... fabryka cukru?
Zobaczcie naszą interaktywną 
prezentację, klikajcie, rozwiązujcie zagadki i szpiegujcie wiedzę razem z nami!
Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-04-07
Wczytuję komentarze ...
cancel