Wynajem samochodu na wakacje - sprawdź, o czym warto pamiętać

Wakacje trwają w najlepsze. To już najwyższa pora, aby wybrać miejsce, które w tym roku odwiedzimy oraz zaplanować, w jaki sposób do niego dotrzemy. W ostatnich latach rośnie liczba osób, które na letni urlop, zamiast własnym autem lub środkami transportu publicznego, decydują się udać samochodem wynajętym z wypożyczalni. To rozwiązanie, z którym wiąże się sporo korzyści, a przy tym jest dostępne praktycznie dla każdego!

Na wakacje wypożyczonym samochodem. Dlaczego warto rozważyć taką opcję?
Wynajem samochodów to usługa stworzona nie tylko dla firm i klientów biznesowych, ale także dla osób prywatnych, które chcą uzyskać szybki dostęp do samochodu o odpowiednich parametrach oraz korzystać z niego tak długo, jak potrzebują. Samochód można wynająć i przemieszczać się nim nie tylko w obrębie własnego miasta, ale także wyruszyć nim w dalszą podróż – po Polsce, a nawet za granicę.
Auto można więc z powodzeniem wynająć na wakacje i dzięki temu czerpać z urlopu jeszcze więcej satysfakcji. Możemy bowiem wybrać przestronny, rodzinny samochód, który pomieści nie tylko wszystkich domowników, lecz także bagaże, sprzęt wakacyjny i wiele innych rzeczy. Będzie przy tym bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu, wyposażonym we wszystkie nowoczesne udogodnienia, jakich w czasie wielogodzinnej podróży może potrzebować rodzina.
Wynajętym autem można zarówno dojechać do celu podróży, jak i korzystać z niego także w czasie wakacji. Dzięki niemu możemy m. in. planować bliższe i dalsze wycieczki po okolicy, odwiedzić piękne miejsca oddalone od miejsca zakwaterowania i dzięki temu czerpać jeszcze więcej korzyści z urlopu w nowej, nieznanej lokalizacji. Nie jesteśmy przy tym skazani na niedogodności związane z korzystaniem z komunikacji publicznej, opóźnienia czy długie oczekiwanie na pociąg, autokar czy autobus.
Jak wypożyczyć samochód na wakacje w Polsce? Jakie obowiązują formalności?
Wynajęcie samochodu na wakacje jest bardzo proste. Zazwyczaj jest realizowane w ramach wynajmu krótkoterminowego (np. w interfleet.pl). To usługa, która umożliwia wypożyczenie wybranego pojazdu na okres od 1 dnia do 1 miesiąca, przez co idealnie nadaje się na standardowej długości urlop spędzany poza miejscem zamieszkania. Samochód z wypożyczalni może wynająć każda osoba, która ukończyła 21 lat i co najmniej od roku posiada prawo jazdy.
Wynajem auta na urlop zasadniczo nie różni się od wypożyczenia pojazdu na co dzień. Należy wejść na stronę wypożyczalni, zapoznać się z dostępnymi w jej ofercie pojazdami i spośród nich wybrać ten, którym chcemy pojechać na wakacje. Następnie należy wypełnić formularz, podać wymagane dane oraz czekać na kontakt ze strony wypożyczalni. Auto można odebrać z jednego z jej oddziałów lub skorzystać z usługi jego podstawienia pod wskazany adres.
Przed wypożyczeniem samochodu, zwłaszcza planując dłuższą podróż, warto dodatkowo sprawdzić, czy obowiązują nas limity kilometrów. Ich obecność może mieć bowiem znaczący wpływ na ostateczną cenę, jaką zapłacimy za wypożyczenie samochodu na wakacje. Po przekroczeniu limitu, wypożyczalnia doliczy bowiem do kosztu wynajmu opłatę za dodatkowo przejechane kilometry. Warto więc rozważyć zwiększenie limitu przy podpisywaniu umowy lub skorzystać z oferty wypożyczalni, która nie stosuje ograniczeń w zakresie kilometrów.
Wynajętym samochodem za granicę! O czym trzeba pamiętać?
Wynajętym autem możemy wyjechać nie tylko na wakacje w Polsce, ale także wyruszyć nim na urlop za granicą. Tu jednak formalności nieco się różnią. Przede wszystkim klient, który planuje zagraniczną podróż wynajętym pojazdem, musi obowiązkowo zgłosić to wypożyczalni oraz uzyskać od niej pisemną zgodę.
Oprócz niej, w niektórych przypadkach konieczne będzie otrzymanie także tzw. Zielonej Karty. W 2024 r. taki dokument obowiązuje w 9 krajach (m. in. w Turcji, Ukrainie, Tunezji, Maroko i Macedonii Północnej) i potwierdza, że auto posiada aktualne ubezpieczenie OC w państwie, w którym jest zarejestrowane.
Zielona Karta powstała w celu ułatwienia podróżowania za granicę samochodem. Dzięki niej kierowcy nie muszą kupować ubezpieczenia OC w każdym kraju, przez który przejeżdżają. W razie wypadku lub kolizji drogowej, dokument ten zapewnia natomiast poszkodowanym wsparcie finansowe, które jest wypłacane z polisy sprawcy. Zakres ochrony Zielonej Karty jest taki sam jak ubezpieczenia OC pojazdu w Polsce, a otrzyma ją każdy klient wypożyczalni, który zgłosił zagraniczny wyjazd do kraju, w którym wymagane jest jej posiadanie.
Data dodania: