Top 10 najważniejszych eksponatów w British Museum (Muzeum Brytyjskim), które warto zobaczyć

Zlokalizowane w sercu Londynu Muzeum Brytyjskie (ang. The British Museum) jest jednym z najstarszych i najważniejszych muzeów na świecie. Jego kolekcje obejmują dzieła i artefakty z niemal wszystkich cywilizacji świata, dokumentując historię ludzkości od jej początków aż po współczesność.
- wstęp do muzeum jest bezpłatny, jednak żeby uniknąć stania w długiej kolejce warto bilety wcześniej zarezerwować na stronie www.britishmuseum.org/visit
- na zwiedzenie muzeum my przeznaczyliśmy cały dzień, a i to okazało się za mało - na wiele sal nie starczyło nam czasu
Dlatego poniżej przedstawiamy Wam jedne z najcenniejszych i najsłynniejszych eksponatów, które warto wpisać w plan zwiedzania.

Wielki Dziedziniec Królowej Elżbiety
Spacerując po muzeum nie sposób nie zwrócić uwagi na znajdujący się w centralnej części budynku oszklony dziedziniec. Jest to stalowo-szklana konstrukcja składająca się z 3312 unikatowych szklanych tafli. Dziedziniec jest największym zadaszonym dziedzińcem w Europie i jednym z najbardziej charakterystycznych wnętrz Londynu.

1. Kamień z Rosetty
Jednym z najcenniejszych i najsłynniejszych eksponatów w British Museum jest bez wątpienia kamień z Rosetty. Ten ważący ponad 760 kilogramów kamień nazywany jest "najsłynniejszym kawałkiem skały" na świecie. Znajduje się treść dekretu wydanego przez egipskich kapłanów ponad 2200 lat temu zapisana trzema różnymi pismami: greckim, egipskim pismem demotycznym oraz egipskimi hieroglifami. Dzięki niemu udało się rozszyfrować i po raz pierwszy odczytać egipskie hieroglify. Umożliwiło to poznanie niedostępnych dotąd treści zapisanych na licznych starożytnych zabytkach czy papirusach.

2. Fragmenty Partenonu "Marmury Elgina"
Wystawione są w sali poświęconej Partenonowi, na trzecim piętrze muzeum.
Marmury Elgina to rzeźby i fragmenty dekoracji architektonicznej pochodzące ze starożytnego Partenonu na Akropolu w Atenach. Są jednym z najważniejszych zbiorów rzeźby starożytnej na świecie. Zostały one przywiezione do Wielkiej Brytanii na początku XIX wieku przez Thomasa Bruce’a, lorda Elgina, brytyjskiego dyplomatę i kolekcjonera sztuki, który twierdził, że uzyskał na to zgodę od władz osmańskich (ówczesnych okupantów Grecji). Obiekty te znajdują się dziś w British Museum w Londynie i są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych eksponatów. Grecja od lat domaga się ich zwrotu, argumentując, że zostały wywiezione nielegalnie i powinny powrócić do Aten.

3. Posąg z wyspy Wielkanocnej
Posąg moai z Wyspy Wielkanocnej znajduje się w sali "Oceania".
Posąg z Wyspy Wielkanocnej w British Museum to jeden z kamiennych moai – charakterystycznych rzeźb stworzonych przez rdzennych mieszkańców wyspy Rapa Nui (znanej też jako Wyspa Wielkanocna) na Pacyfiku. Wykonany z twardej skały wulkanicznej, przedstawia stylizowaną postać ludzką o dużej głowie i wyrazistych rysach twarzy, typowych dla moai. Dla mieszkańców Rapa Nui posąg ma ogromne znaczenie kulturowe i duchowe. Władze wyspy od wielu lat apelują o jego zwrot, podkreślając jego rolę jako świętego symbolu ich tożsamości.

4. Skarb Sutton Hoo
Skarb Sutton Hoo jest eksponowany w sali 41 "Sutton Hoo and Europe, AD 300-1100".
Skarb Sutton Hoo to jedno z najważniejszych znalezisk archeologicznych w historii Wielkiej Brytanii, prezentowane w British Museum. Odkryto go w 1939 roku w hrabstwie Suffolk, we wczesnośredniowiecznym grobie okrętowym z VII wieku.
Najważniejszym elementem skarbu jest bogato zdobiony hełm. Oprócz niego w grobie znaleziono miecze, tarcze, ozdoby ze złota i srebra, przedmioty codziennego użytku oraz luksusowe naczynia pochodzące z Bizancjum. Grób prawdopodobnie należał do króla Raedwalda z królestwa Anglów Wschodnich. Odkrycie Sutton Hoo rzuciło nowe światło na czasy tzw. „ciemnych wieków” w Anglii, pokazując rozwiniętą kulturę, kontakty międzynarodowe i wysoki poziom rzemiosła.
Skarb można dziś oglądać w specjalnej galerii w British Museum, gdzie prezentowany jest jako symbol dziedzictwa Anglii sprzed czasów wikingów.

5. Figurki szachowe z Lewis
Można je zobaczyć w sali nr. 42.
Figurki szachowe z Lewis to jedne z najsłynniejszych średniowiecznych szachów na świecie. Figurki są wyrzeźbione z kła morsa i wielorybiej kości. Przedstawiają królów, królowe, biskupów, rycerzy, wieże (w formie wojowników) i piony. Każda postać jest starannie wykonana, z bogatymi detalami i często z wyrazem twarzy, który nadaje jej indywidualny charakter. Najbardziej rozpoznawalne są królowe z dłońmi opartymi na twarzy, w zamyśleniu. Szachy znaleziono na szkockiej wyspie Lewis, a prawdopodobnie zostały wykonane w Norwegii, która wówczas panowała nad tą częścią Szkocji.

6. Mumie egipskie - w tym Mumia Katebet
Mumie egipskie w British Museum znajdują się w salach 62-63.
Mumie egipskie to jedna z najważniejszych i najbardziej popularnych atrakcji w British Museum. Znajdują się w Galerii Egipskiej, gdzie prezentowane są zarówno same mumie, jak i bogato zdobione sarkofagi. W muzeum można zobaczyć mumie faraonów, kapłanów, urzędników, a także zwykłych obywateli, pochodzące z różnych okresów historii starożytnego Egiptu. Niektóre z nich są wyjątkowo dobrze zachowane, co pozwala zobaczyć szczegóły mumifikacji, w tym bandaże, amulety czy nawet tatuaże.
Jedną z najlepiej zachowanych i najbardziej znanych mumii w zbiorach British Museum jest Mumia Katebet.



7. Grobowce z Ur – królewskie grobowce z Mezopotamii
Eksponaty z grobowce z Ur znajdują się w sali nr 17.
Ur, jako jedno z głównych miast Sumerów, było potężnym ośrodkiem cywilizacji mezopotamskiej około 2500 r. p.n.e. Grobowce ukazują ogromne bogactwo elity i dają wgląd w praktyki pogrzebowe, w tym ofiary z ludzi i zwierząt składane wraz z władcami.

8. Brązy z Beninu oraz maska z Beninu – arcydzieło sztuki afrykańskiej
Brązy z Beninu znajdują się w galeriach afrykańskich, konkretnie w sali oznaczonej numerem 25
Wbrew nazwie zwykle są to figurki odlewane lub ryte w mosiądzu. Wytwory z Beninu cechuje nadzwyczajna precyzja wykonania (tamtejsze odlewy z brązu są niezwykle cienkie - ok. 2 mm grubości - i realistyczne); wykonywane były techniką traconego wosku. Brązy z Beninu, obok brązów z Ife, zalicza się do najwspanialszych osiągnięć sztuki afrykańskiej.


9. Skarby z Mezopotamii - w tym monumentalne posągi skrzydlatych byków (lamassu)
British Museum w Londynie posiada bogatą kolekcję artefaktów z Mezopotamii, w tym asyryjskie pisma klinowe, rzeźby i reliefy. Eksponaty związane z Mezopotamią są jednymi z najbardziej cenionych w muzeum.
Szczególne wrażenie robią wielkich rozmiarów posągi lamassu - w sztuce asyryjskiej wyobrażający skrzydlatego byka o ludzkiej, brodatej twarzy. Lamassu, zazwyczaj w parach, znajdowały się przy monumentalnych wejściach do pałaców oraz w samych pałacach przy wejściach, np. do sal tronowych, gdzie miały pełnić funkcję strażników.


10. Cylindryczny dokument Cyrusa (Cyrus Cylinder)
Cylinder Cyrusa można znaleźć w sali 52
Cylindr Cyrusa to gliniany walec pokryty pismem klinowym, pochodzący z VI wieku p.n.e., przypisywany Cyrusowi II Wielkiemu, królowi Persji. Został odkryty w ruinach Babilonu i uważany jest za pierwszy dokument dotyczący wolności i praw człowieka. Tekst na cylindrze opisuje politykę Cyrusa wobec podbitych ludów. Król ogłasza w nim m.in. wolność wyznania, odbudowę świątyń i prawo do powrotu wygnańców do ojczyzny.

Data dodania: