Poznaj miód faceliowy: smak i zastosowanie

Zaletą miodu faceliowego jest łagodny, lekko kwiatowy smak. Uznawany on jest za jeden z najcenniejszych miodów. Jak smakuje? Jak można go wykorzystać? Zapraszamy do lektury!

Smak, wygląd i zapach miodu faceliowego
Miód faceliowy pozyskiwany jest z nektaru kwiatów facelii błękitnej uprawianej w Europie oraz Ameryce Północnej. Jest to roślina jednoroczna, która kwitnie od wiosny do jesieni. Miód wyróżnia się delikatnym, słodkim smakiem z wyczuwalnymi nutami owocowymi i kwiatowymi. Jest on mniej intensywny w smaku niż inne miody. Ma jasną (złocistą) barwę, czasami można dostrzec w nim słomkowe refleksy. Jego konsystencja jest aksamitna i gładka, a gdy ulegnie krystalizacji, staje się bardziej kremowa. Miód faceliowy charakteryzuje się przyjemnym aromatem, przypominającym świeżo kwitnące kwiaty, co nadaje mu lekko orzeźwiającego charakteru.
Zastosowanie miodu faceliowego
Miód faceliowy zachwyca wszechstronnym zastosowaniem:
- w kuchni – zazwyczaj stosowany jest jako naturalny słodzik do napojów (herbat, kaw, koktajli), ale świetnie komponuje się z deserami (goframi, lodami i naleśnikami), wypiekami, sosami, marynatami (do mięs, warzyw, owoców), jogurtami, owsiankami i płatkami śniadaniowymi;
- w kosmetyce – może być używany jako naturalny nawilżacz skóry (jako składnik domowych maseczek lub jako składnik kosmetyków drogeryjnych), można go także dodawać do peelingów w celu złuszczenia martwego naskórka i dodania skórze gładkości.
Warto tu także wspomnieć o innych zastosowaniach miodu faceliowego, otóż może on być stosowany jako składnik domowych środków czyszczących. Może on służyć także do produkcji świec, piwa miodowego lub suplementów diety. Ponadto bywa też używany jako naturalny barwnik tkanin, dodając im nie tylko koloru, ale i aromatu.
Czujesz, że miód faceliowy może stać się Twoim hitem w domu? Odkryj go na stronie https://pasiekisadowskich.pl/miod-faceliowy i ciesz się jego szerokim zastosowaniem!
Przeciwwskazania do stosowania miodu faceliowego
Do głównych przeciwwskazań do stosowania miodu faceliowego jest oczywiście uczulenie na produkty pszczele lub pyłki roślin. Miód nie jest także zalecany dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na ryzyko botulizmu niemowlęcego. Osoby z nietolerancją fruktozy też muszą zwrócić uwagę na jego spożycie, gdyż mogą u nich wystąpić problemy trawienne. Ze względu na zawartość naturalnych cukrów w miodzie osoby z cukrzycą również powinny ostrożnie go spożywać (po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).
Czy miód faceliowy krystalizuje?
Miód faceliowy, tak samo jak inne miody, może krystalizować. Jest to całkowicie normalny i naturalny proces, który świadczy o tym, że miód jest prawdziwy. Krystalizacja następuje w ciągu paru miesięcy od zbioru, jednak dokładny czas uzależniony jest między innymi od warunków przechowywania miodu. Może on przybierać różne formy konsystencji, od drobnoziarnistej, gładkiej po gruboziarnistą.
Gdzie kupić miód faceliowy i ile kosztuje?
Miód faceliowy można kupić w wielu miejscach. Dostępny on jest w supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych. Jednak najlepiej nabyć go prosto z pasieki, gdyż to właśnie w takich punktach otrzymuje się gwarancję najwyższej jakości i świeżości. Bardzo często taki naturalny produkt można kupić na targach żywności czy jarmarkach, na których lokalni sprzedawcy prezentują swoje wyroby. Cena miodu faceliowego może różnić się w zależności od lokalizacji czy producenta. Szacunkowo za słoik 1 kg należy zapłacić od 50 do 90 złotych.
Miód faceliowy to wszechstronny i bardzo cenny produkt, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Unikalny smak i zapach czynią go niezwykłym dodatkiem do codziennej diety.
Data dodania: