Park Kultury i Wypoczynku w Gliwicach

W Gliwicach znajduje się kilka bardzo ładnych parków. Największym z nich jest Park Kultury i Wypoczynku. Czy warto się tam wybrać? Gdzie jest położony? Jakie atrakcje oferuje? Co można tam zobaczyć podczas spaceru? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym tekście. Przedstawiamy w nim też krótką historię tego miejsca. Zapraszamy do lektury!

Położenie

Park Kultury i Wypoczynku zlokalizowany jest w gliwickiej dzielnicy Zatorze. Jego aktualna powierzchnia wynosi około 197 ha. Jest to największy park w tym mieście.

Jego południowe obrzeża leżą przy dwóch ulicach: Brzozowej i Chorzowskiej. Jeśli ktoś będzie chciał podjechać od tej strony, musi mieć na uwadze, że ta druga swoim wyglądem przypomina szwajcarski ser. Włodarze miasta planują co prawda remont nawierzchni, jednak nie nastąpi to zbyt szybko.

Na północy znajdują się liczne pola uprawne. Ciągną się one do dzielnicy Żerniki. Kierując się na północy-wschód dotrzemy do Alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego, czyli trasy biegnącej od autostrady A4 do Zabrza.

Zachodnie granice parku wyznaczają dwa cmentarze. Tuż obok nich znajduje się Stadion Miejski w Gliwicach, gdzie swoje mecze w Ekstraklasie rozgrywa miejscowy Piast. Jeśli ktoś ma STS kod promocyjny, to w czasie spaceru może sprawdzić ostatnie wyniki lub aktualną sytuację w tabeli.

Flora i fauna

Wybierając się do Parku Kultury i Wypoczynku polecamy jednak zostawić telefon w kieszeni i delektować się tamtejszą florą i fauną. Jego teren pokrywają w większości drzewa liściaste. Głównie spotkamy tu dęby i buki, choć w niektórych częściach znaleźć można też kilka gatunków iglastych.

W dawnych czasach w parku rosły też takie drzewa, jak buk, wierzba biała, klon, kasztanowiec, olcha, jesion, modrzew czy sosna. Większość z nich została jednak wycięta, a w ich miejsce pojawiły się nowe sadzonki.

Przechadzając się parkowymi alejkami, można natknąć się na kilka gatunków zwierząt. Żyją tutaj głównie wiewiórki, sarny, zające i dziki. Spacer dodatkowo umilać nam będzie śpiew licznego ptactwa.

Tężnia solankowa

W maju 2020 roku na terenie parku została otwarta tężnia solankowa. Za inwestycję odpowiedzialny był Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach. Jest ona chętnie odwiedzana przez mieszkańców.

Jej konstrukcję stanowią drewniane pergole. Dookoła znajdują się liczne ławeczki i leżaki. Szerokość tego obiektu wynosi 13 m, długość 40 m, a wysokość 8 m.

Wizyt w tężni może przyczynić się do poprawy naszego zdrowia. Wszystko za sprawą cennych składników zawartych w 8% roztworze solanki. Najlepiej wybrać się tam kiedy świeci słońce i wieje lekki wiatr, ponieważ wtedy wytwarza się najwięcej leczniczego aerozolu.

Do tężni spokojnie dostaniemy się wózkiem dziecięcym. Ścieżki dostosowane są też dla osób niepełnosprawnych. Teren jest dość dobrze oświetlony, więc można się tu wybrać wieczorem.

Historia parku

Historia Parku Kultury i Wypoczynku w Gliwicach sięga XVII wieku. Wówczas w miejskich kronikach zaczęła pojawiać się wzmianka o lasach komunalnych. Obszar ten pojawił się po raz pierwszy na mapie w 1736 roku.

W XIX wieku na terenie parku powstał Zameczek Leśny. Przez wiele lat przyciągał on tłumy mieszkańców. Wszystko za sprawą działającej w jego wnętrzach restauracji. W jego sąsiedztwie znajdowały się też: baseny z wysepką i fontanną, pawilon muzyczny, strzelnica i tor kolarski. Zimą funkcjonowało tu też lodowisko.

Na przełomie XX i XXI wieku funkcjonowała tu dyskoteka Bravo. Przyciągała ona młodych fanów muzyki rockowej oraz techno. Ze względu na zły stan techniczny budynku podjęto decyzję o jej zamknięciu, a następnie obiekt został wyburzony.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel