Lektury w nowym roku szkolnym - jak zachęcić do czytania?

Rok szkolny już tuż tuż więc czas najwyższy przygotować nasze pociechy oraz siebie samego na kolejne szkolne wyzwania. W naszych mocno zdigitalizowanych czasach jedną z największych trudności czekających każdego rodzica, jest zachęcenie maluchów do czytania książek. Nie ma tu co ukrywać, że listy szkolnych lektur nie zawsze ułatwiają to i tak ciężkie zadanie. Biorąc pod uwagę dosyć szeroki katalog lektur uzupełniających można mieć nadzieję, że nauczyciel wybierze te, które rzeczywiście zaciekawią dzieci.

Lektury obowiązkowe a uzupełniające – jak wygląda ich podział?

Lektury szkolne możemy podzielić na dwa działy - lektury obowiązkowe i lektury uzupełniające. To, w jakiej kolejności będą omawiane lektury obowiązkowe, zależy tylko od nauczyciela języka polskiego. 

Nauczyciel zajmujący się konkretnym rocznikiem wykorzystuje spis lektur na cały okres nauki i dzieli go w taki sposób, by zdążyć je omówić. W przypadku klas 4-6 wybierane są zazwyczaj jedna lub dwie obszerniejsze powieści na rok, a resztę lektur stanowią krótkie utwory. W przypadku lektur uzupełniających wybór jest szerszy, ponieważ służą one do wspomagania realizacji programu i nie ma wymagań odnośnie ilości lektur koniecznych do omówienia. Najczęściej nauczyciele sięgają po pozycje, które są w stanie uczniów zainteresować. Zdarzają się przypadki, że sami uczniowie biorą udział w ich wyborze wspólnie z nauczycielem.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Problem niechęci do czytania książek dotyczy wielu uczniów polskich szkół, niezależnie od ich wieku. Ważne jest, by dziecko zachęcać do czytania już od najwcześniejszych lat, by później nie odbierały tego jako przykry obowiązek. Warto do tego celu używać pozycji, które są w stanie dziecko zainteresować i wciągnąć w czytelniczy świat. Ciekawym pomysłem na ułatwienie pociechom zapoznawania się z mniej przyjemnymi pozycjami, które są obowiązkowe jako lektury, są audiobooki. Ich przewaga nad streszczeniami i filmami jest ogromna. Zamiast adaptacji czy skrótu myślowego, w których wiele wątków jest pomijanych i znika możliwość do samodzielnej analizy, otrzymujemy pełną treść podaną w formie łatwej do przyswojenia. Dostępność audiobooków jest bardzo duża, ponieważ praktycznie wszystkie lektury zostały wydane w ten sposób, jak na przykład Pinokio - lektura klasy 4. Audiobook czytany przez Artura Barcisia, czy też inne znane dzieciom postaci polskiego dubbingu, może zachęcić do sięgania po większą ilość książek wydanych w ten sposób, a dodatkowo, w momencie zaciekawienia tematyką lub dobrze przedstawioną akcją, spowodować może chęć sięgnięcia po zwykłą książkę by w pełnym skupieniu przenieść się do świata w niej przedstawionego.

Czy warto sięgać po streszczenia i adaptacje filmowe?

Przez długi czas bardzo popularne były wszelkiego rodzaju streszczenia i bryki, pozwalające uczniom uniknąć obowiązku czytania mniej ciekawych lektur. Za ich zaletę uważano skondensowaną wiedzę, którą można było przyswoić w krótkim czasie. Nie było to jednak rozwiązanie idealne. Zapoznawanie się ze streszczeniem znacząco ogranicza przyswajaną wiedzę i odbiera dziecku ważne zdolności, jakimi są czytanie ze zrozumieniem oraz analiza czytanego tekstu. Sprawia to, że uczeń nie uczy się wyrabiania własnego zdania, tylko zdaje się na utartą opinię. Jeszcze gorszym rozwiązaniem okazują się adaptacje filmowe. Mimo sporej popularności okazuje się, że nie oddają one w pełni treści książek, a ze względu na ograniczenia medium jakim jest film, treść jest bardzo często mocno okrojona. Na potrzeby ekranizacji pomija się niektóre wątki, które mogą się okazać szczególnie istotne w czasie analizy książki w szkole. Dodatkową wadą filmów jest ograniczanie działania wyobraźni dzieci, ponieważ wszystko jest przedstawione zgodnie z wizją scenarzystów i reżysera, nie pozostawiając pola do swobodnej interpretacji niektórych okoliczności. Oczywiście oglądanie ekranizacji najważniejszych lektur nie jest błędem, jednak nie powinno się to odbywać kosztem czytania książki, której film w stu procentach nie zastąpi.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel