Kiedy zacząć uprawiać z dzieckiem sport? Jaki wybrać? Poradnik

Pragniesz, aby twoje dziecko zainteresowało się sportem? Na to, czy zacznie uprawiać jakikolwiek, powinno mieć wpływ wiele czynników. Poznaj je wszystkie i przekonaj się,jakie propozycje aktywności fizycznych dla dzieci są dziś najkorzystniejsze.

Aktywność fizyczna dzieci – za i przeciw

Aktywność fizyczna w przypadku najmłodszych jest bardzo ważna, żeby nie powiedzieć priorytetowa. Można zacząć ją praktykować już na wczesnym etapie ich życia. Wszystkie takie plany trzeba jednak dostosować do wieku i możliwości dziecka. Z początku powinny przybierać formę zabawy, swoistej zachęty.

Przygodę z regularnie uprawianym sportem sensu stricto można zacząć, gdy pociecha ma mniej więcej 5 lat. Dlaczego tak późno? Do tego czasu kształtują się bowiem stawy, które w początkowych latach życia są jeszcze mało stabilne. Wniosek? Zbyt wczesne treningi mogą kończyć się szeregiem kontuzji, co tylko zniechęci dziecko do dalszych starań i przysporzy mu wielu problemów zdrowotnych.

Poza tym, kwestią nadrzędną jest gotowość i chęć dziecka do konkretnych treningów. Zmuszając je do regularnych ćwiczeń, nic nie zyskasz. Młody człowiek sam musi wyrobić w sobie przekonanie, że to, co robi lub planuje robić, niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji i frajdy. Co nie znaczy oczywiście, że nie powinieneś proponować mu kolejnych opcji do wyboru. Twoim zadaniem jest uświadamianie, zapewnianie różnych możliwości do wyboru i zachęcanie do prowadzenia i praktykowania zdrowego stylu życia.

Odpowiednie dla najmłodszych sporty zimowe

W przypadku najmłodszych ciekawą propozycją aktywności zimowych są kolejno: narty, snowboard i łyżwy. A co przemawia na korzyść wszystkich wymienionych? Na pewno szereg zalet, między innymi prozdrowotnych. Uprawiając tego rodzaju aktywności, dzieci nabierają bowiem odporności i hartują organizmy. Poza tym uczą się skupiania uwagi i koordynacji. Nie wspominając o wzmacnianiu poszczególnych partii mięśniowych.

To również wygodne w początkowych stadiach nauki sporty, bo rodzic w kolejnych treningach dziecka może aktywnie uczestniczyć. Kupując łyżwy męskie i rekreacyjne łyżwy dla dziecka – regularne wypady na lodowisko stają się nie tylko rutyną, ale również wspólnie spędzanym czasem.

Odpowiednie dla najmłodszych sporty letnie

Latem wraz z dzieckiem można jeździć na hulajnodze, rowerze albo rolkach. Ewentualnie, dając mu nieco więcej swobody i ucząc samodzielności, można zaproponować zajęcia grupowe, na przykład treningi piłki nożnej lub zajęcia na basenie. W trakcie takowych dziecko uczy się współdziałania, zasad rywalizacji i gry fair play.

Reasumując, w zależności od predyspozycji i gotowości dziecka – można zaproponować mu zarówno sport zimowy, jak i uprawianie konkretnego sportu letniego. Tak naprawdę każdy z osobna uczy czegoś innego, choć wszystkie korzystnie wpływają na ogólny, psychofizyczny rozwój maluchów. Ważnym jest jednak, by z regularnymi, nieco obciążającymi stawy treningami zaczekać do momentu, gdy dziecko skończy 5 lat.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel