KEF to zabawa! Nowa wystawa w Żydowskim Muzeum Galicja

Bardzo nam miło gościć w zaszczytnym gronie patronów medialnych adresowanej do dzieci nowej wystawy stałej w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie KEF to zabawa! Jej uroczyste otwarcie odbyło się 8 grudnia 2024 r. Jesteście ciekawi, co to za wystawa?

KEF po hebrajsku oznacza zabawę.
KEF możemy także rozszyfrować jako Krainę Edukacji i Fantazji.
Bo w tej przestrzeni można się równocześnie uczyć, bawić i uwolnić swoją kreatywność.
Projekt KEF to zabawa! został zrealizowany z myślą o najmłodszych odwiedzających Żydowskie Muzeum Galicja, jako przestrzeń do odkrywania bogactwa i różnorodności kultury żydowskiej. W ramach projektu powstaje wystawa, gra planszowa oraz gra multimedialna.

Poprzez te różnorodne elementy, młodzi odbiorcy – dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – mogą odkrywać i poznawać podstawy judaizmu, różne zagadnienia związane z kulturą żydowską oraz lokalną historię krakowskich Żydów. Autorzy sięgają do historii i opowiadają o przeszłości, ale przede wszystkim podkreślają współczesność – dzisiejsze życie społeczności żydowskiej w Krakowie.
Niewielka, ale pełna niespodzianek wystawa składa się z kilku części, z których każda prezentuje w przystępny sposób jedno zagadnienie: od alfabetu hebrajskiego, poprzez historię krakowskiego Kazimierza i związane z nim postacie, np. Sarę Szenirer, a także istotne w kulturze żydowskiej symbole i wyposażenie synagogi, po żydowski kalendarz i święta.
Znajdują się na niej także dodatkowe materiały oraz zadania do wykonania: można będzie zapisać swoje imię literami hebrajskimi, ułożyć samodzielnie elementy wyposażenia synagogi, czy rozwiązać łamigłówki. Sala wystawowa jest równocześnie przyjazną przestrzenią edukacyjną, w której odbywają się warsztaty i spotkania. Dostępność tej wystawy zwiększa audioprzewodnik i audiodeskrypcja.




Treści prezentowane na wystawie KEF to zabawa! zostały zaadaptowane i rozszerzone w wersji cyfrowej. Stworzona dzięki współpracy z agencją Ale Granda interaktywna mapa Kazimierza to równocześnie multimedialna gra. Spotykając historyczne i współczesne postacie, wykonując zadania i rozwiązując łamigłówki, użytkownicy i użytkowniczki mogą w swoim tempie uczyć się o wybranych aspektach żydowskiej historii i kultury.
Wystawie towarzyszy także gra edukacyjna Za rok w Krakowie, stworzona we współpracy z Fundacją Nausika i Fundacją Mifgash. Grając w nią można poznać roczny cykl żydowskich świąt oraz dowiedzieć się o dziedzictwie i współczesnym funkcjonowaniu społeczności żydowskich w Polsce.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Sfinansowano przez Unię Europejską NextGenerationEU

Data dodania:
Data aktualizacji: